Tri meseca od tragedije u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar“

Danas se navršava tri meseca od masovnog ubistva u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar“ kada je trinaestogodošnji K. K. ubio osmoro učenika i radnika obezbeđenja i ranio još šestoro učenika i nastavnicu. Jedna devojčica kasnije je, takođe, podlegla povredama.

Foto: Srđan Ilić

Dečak K. K. je istog dana uhapšen u dvorištu škole, ali pošto je u trenutku izvršenja krivičnog dela imao trinaest godina – pred zakonom nije krivično odgovoran. 

Više javno tužilaštvo u Beogradu vodi istragu protiv V. K, oca dečaka, zbog sumnje da je u prethodnom periodu obučavao svog 13-godišnjeg sina da rukuje vatrenim oružjem i municijom, tako što ga je vodio u streljački klub kako bi uvežbavao gađanje meta iz vatrenog oružja, uprkos činjenici da dete ima 13 godina i da takva aktivnost i obuka očigledno ne odgovaraju njegovoj životnoj dobi.

Apelacioni sud u Beogradu mu je prošle nedelje produžio pritvor za još tri meseca. Pritvor okrivljenom po ovom rešenju može trajati do 30. oktobra, objavljeno je na sajtu tog suda.

Dečak se pred sudom pojavio u svojstvu svedoka u postupku protiv svog oca.

"Sin osumnjičenog, koji u vreme pomenutih radnji nije imao navršenih 14 godina i kao takav nije krivično odgovoran, izjavu je dao u svojstvu svedoka u prisustvu zakonskog zastupnika, svoje majke. On je ispitan putem video konferencijske veze uspostavljene između zdravstvene ustanove u kojoj se nalazi na opservaciji i Višeg javnog tužilaštva u Beogradu", saopštilo je tada Više javno tužilaštvo.

Advokatica Irina Borović koja zastupa V. K. rekla je tada da je dečak izjavio da je oružje kojim je počinio zločin bilo obezbeđeno, i da mu prvi kontakt sa vatrenim oružjem nije omogućio njegov otac, kako se spekulisalo u medijima.

Protiv majke dečaka je Prvo osnovno javno tužilaštvo, po službenoj dužnosti, pokrenulo predistražni postupak da bi se utvrdilo da li je izvršila krivično delo zanemarivanje i zlostavljanje deteta.

Viši sud u Beogradu je ocu i majci maloletnog K. K. zabranio da raspolažu, otuđe i opterete nepokretnosti i pokretne stvari čiji su vlasnici

Reč je o privremenoj meri koja je usvojena na predlog porodica ubijene dece, a trajaće do pravnosnažnog okončanja krivičnog postupka.

Zahtevi roditelja

Savet roditelja Osnovne škole "Vladislav Ribnikar“ predstavio je sedam zahteva roditelja učenika odeljenja VII/2 u kojem je došlo do oružanog napada.

Jedan od zahteva bilo je kompletno renoviranje škole, koje je i počelo početkom prošlog meseca. Deo škole, odnosno onaj koji izlazi na Ulicu Svetozara Markovića, biće renoviran do septembra. Ministar za javna ulaganja Marko Blagojević rekao je tada za Insajder da se od rekonstrukcije škole i izgradnje Memorijala nije odustalo, ali da će se na to čekati još neko vreme.

U dopisu primljenom od Vlade Srbije 29. juna, koji potpisuje ministarka pravde Maja Popović, uz detaljna objašnjenja koje su radnje preduzete i status ispunjenja, konstatuje se da su ispunjeni svi zahtevi osim jednog čije je ispunjenje u toku, saopštio je Savet roditelja.

"Naime, u vezi sa zahtevom da se utvrdi puna odgovornost ljudi koji su izneli u javnost spisak sa imenima iz VII-2 odeljenja, koji je obišao svet, kao i slike dece i roditelja, i da isti za to budu sankcionisani, Vlada Srbije u svom dopisu konstatuje da je 'ispunjenje u toku' uz objašnjenje da je Ministarstvo unutrašnjih poslova pokrenulo postupak unutrašnje kontrole kako bi utvrdilo sve okolnosti u vezi sa objavljivanjem spiska", navodi se u saopštenju.

Spomenuti spisak prvi je prikazao na konferenciji za medije načelnik PU za Grad Beograd Veselin Milić.

Predsednica Vlade Ana Brnabić rekla je krajem juna da je interna istraga u Ministarstvu unutrašnjih poslova u toku i da će odgovorni odgovarati.

Više javno tužilaštvo saopštilo je juče da je obavestilo Službu unutrašnje kontrole MUP-a Srbije da se u radnjama načelnika Milića ne stiču elementi nijednog krivičnog dela iz stvarne nadležnosti VJT u Beogradu, već, kako kažu u saopštenju, "eventualno osnovnog javnog tužilaštva“.

Mere Vlade Srbije

Spisak koji nije trebalo da se nađe u javnosti prenela je većina medija. I to nije bio jedini slučaj u kojem su mediji izveštavali senzacionalistički objavljujući detalje iz istrage.

U merama Vlade Srbije koje je predsednik Srbije Aleksandar Vučić predstavio dan nakon tragedije, sedma tačka se odnosi na medije. Vlada je naložila Ministarstvu pravde i Ministarstvu informisanja i telekominikacija da zajedno "razmotre mogućnost pooštravanja sankcija za medije koji ne poštuju propisane obaveze u pogledu zabrane programskih sadržaja koji ističu i podržavaju nasilje“. Rok za to je bio mesec dana. Međutim, više od dva meseca kasnije informacija o napretku nema.

Zahtevi opozicije

Zahteve je imao i deo opozicije koji su organizatori prostesta "Srbija protiv nasilja“. Protest se održava trinaestu nedelju za redom, a šetnja je najvaljena i za ovu subotu.

Među zahtevima je i smena članova REM-a, kao i rukovodstva RTS-a zbog, kako kažu, "programa koji promovišu kriminal i nasilje“. Traži se i zabrana štampanih medija koji svojim radom "promovišu nasilje, objavljuju lažne vesti i krše novinarski kodeks“. 

Takođe se pominje i oduzimanje nacionalnih frekvencija TV Pink i TV Happy, kao i "hitno ukidanje emitovanja rijaliti programa i emisija koje promovišu nasilje i nemoral sa televizijama sa nacionalnom frekvencijom“. 

Osim toga tražena je smena ministra prosvete Branka Ružića koji je u međuvremenu i podneo ostavku. Na mesto ministra prosvete imenovana je Slavica Đukić Dejanović.

Tražena je i smena ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića, međutim na glasanju u Skupštini Srbije on je dobio podršku većine prisutnih posalnika i tako ostao na svojoj funkciji. 

Predstavnici opozicije tražili su i smenu šefa Bije Aleksandra Vulina, kao i održavanje sednice Skupštine na kojoj će se ramotriti odgovornost i bezbednosna situacija u zemlji u najkraćem mogućem roku.

Anketni odbor Skupštine Srbije

Skupština Srbije je u prošlom mesecu sazvala prvu sednicu Anketnog odbora koji bi treblo da utvrdi činjenice i okolnosti koje su dovele do masovnih ubistava u osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" i u selima na teritoriji Smedereva i Mladenovca, ali i obustavila njegov rad. 

Kako je rečeno Skupština je prihvatila molbu porodica nastradalih u tragediji koja se dogodila u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar“ i njihovih punomoćnika i obustavila dalja postupanja Anketnog odbora.

Protesti "Srbija protiv nasilja“

Dva masovna ubistva pokrenula su proteste "Srbija protiv nasilja“, a iako je letnji period, protesti su nastavljeni. Mesto okupljanja bilo je isto – ispred Skupštine Srbije gde su se govornici obraćali okupljenim građanima, dok su se "teme“ protestnih šetnji menjale.

Građani su tako prve subote u julu šetali do zgrade televizije Pink kako bi protestovali zbog najave novog rijalitija, zatim je protest održan u subotu nakon toga bio posvećen, kako su organizatori rekli, "časnim policajcima“, misleći na inspektore Slobodana Milenkovića i Dušana Mitića koji su pokrenuli slučaj Jovanjice. 

Jedanaesti protest po redu bio je posvećen pravosuđu, na dvanaestom su građani išli do zgrade Radio-televizije Srbije kako bi iskazali nezdovoljstvo radom javnog servisa, dok su na trinaestom protestu učesnici su otšlii do sedišta Republičkog javnog tužilaštva kako bi iskazali nezadovoljstvo radom tužilaštava u Srbiji.

Osim u Beogradu, protesti su se održavali i u gradovima širom Srbije

Izvor: Insajder, Agencije