Tucakov: Izrael će tokom Trampovog mandata imati odrešenije ruke da se pozicionira na Bliskom istoku (VIDEO)
Nikola Tucakov iz Instituta za evropske studije ocenio je u emisiji „Svet i mi“ na Insajder televiziji da u ovom trenutku deluje da će Izrael tokom drugog mandata Donalda Trampa na čelu Amerike imati odrešenije ruke da se pozicionira u regionu Bliskog istoka.
"Iako Tramp voli da se predstavlja neizmenično kao neki izolacionista, a neizmenično kao borac za američku moć, činjenica da se sve više okružuje ljudima koji su izraziti saveznici Izraela; ukazuje na to da će verovatno Tel Aviv imati umnogome odrešene ruke u budućem pozicioniranju u regionu, naročito spram Irana“, rekao je Tucakov.
Na redu normalizacija sa Saudijskom Arabijom
Prva Trampova administracija bila je aktivna u regionu - sklopljeni su Avramovi sporazumi, kojima je Izrael priznao pojedine arapske države. Tucakov smatra da je prilično značajno to što su se Avramovi sporazumi održali uprkos ratu protiv Hamasa i Hezbolaha.
"To ukazuje da oni imaju određenu stabilnost, da ovi akteri vide dugoročni interes od održanja dobrih odnosa sa Izraelom i da će sada u mandatu Donalda Trampa verovatno sledeća na redu biti Saudijska Arabija. Naravno, Saudijska Arabija je dosta značajan činilac u regionu i verovatno bi i ona sama, pre svega, tražila decidan kraj rata protiv Hamasa i kakvo-takvo rešenje statusa u Pojasu Gaze. Osim ako Trampova administracija ne bude značajno pritiskala Saudijsku Arabiju, deluje da će to biti preduslovi, onda možemo i govoriti o normalizaciji i sa Saudijskom Arabijom“, kaže on.
Govoreći o odnosu Izraela i Irana i tome da li dve zemlje očekuju mirnije četiri godine tokom Trampovog mandata ili će Amerika još više podržavati njihovu konfrontaciju, Tucakov je rekao da izraelsko-iranska konfrontacija može sama po sebi biti karta za veću stabilnost, iako to deluje paradoksalno.
"U ovom trenutku deluje da ako Iran ne razvije nuklearno naoružanje do Trampove inauguracije - što nije toliko izgledno iako nije nemoguće - onda će verovatno gledati da potpiše nekakav mirovni sporazum, koji će biti nepovoljan za Teheran, ali verovatno povoljniji od onoga što ga može očekivati ukoliko odbije da se pomiri. Tu, pre svega, govorim o tome da je sasvim moguće da Tramp naredi svojim smagama da u kombinaciji sa izraelskim izvrše još jedan napad kakav smo videli u oktobru, samo sada još opsežniji i verovatno uperen protiv naftnih, a možda čak i nuklearnih postava u Iranu, što bi Iran još više oštetilo. Nakon oktobarskog napada Izraela protiv vojnih ciljeva u Iranu kapaciteti za vazdušnu odbranu Irana su prilično devastirani. Sada bi trebalo verovatno gledati - ako govorimo o iranskoj administraciji - kako izvući najbolji mogući ishod s obzirom na to da verovatno ne mogu da računaju da će Rusija, kao neki blizak saveznik, učestvovati u bilo kakvoj vojnoj konfrontaciji, s obzirom na situaciju u Ukrajini", navodi Tucakov.
Izraelu poželjni oni koji ratuju protiv Asada
Kada je reč o trenutnom rasplamsavanju građanskog rata u Siriji i tome koga bi Izrael više voleo da vidi na vlasti u Damasku - Bašara el Asada ili islamističke pobunjenike, Tucakov je naveo da je izraelska vlada dosad bila neutralna u ovom konfliktu i da ne bira stranu.
"Međutim, ono što je nesumnjivo jeste da je za njih verovatno poželjan bilo ko ko ratuje protiv Asada. Asad je blizak saveznik Irana, Izrael je u nekakvoj sveopštoj ofanzivi protiv Irana i svih saveznika Irana, koji se zajedno nazivaju Osovinom otpora, i zato je verovatno vrlo poželjno da se nekakav barem haos napravi protiv Asada. Naravno, taktika podržavanja islamističkih pobunjenika nije nešto čega se uvek treba lako prihvatati i što je uvek donosilo neki uspeh kako Izraelu, tako i izraelskim saveznicima. Međutim, nesumnjivo je da bilo koji napad protiv Asada dugoročno, verovatno, ide na ruku Izraelu i nesumnjivo je da je sama ova ofanziva bila podstaknuta zapravo skorašnjim izaelskim vojnim uspesima protiv saveznika Irana. Tu, pre svega, govorim o Hezbolahu. Ovi pobunjenicu su verovatno osetili da je cela ta Osovina otpora dosta slaba i da Iran verovatno nema kapaciteta da interveniše. To je nesumnjivo bio podstrek da se krene u ovu ofanzivu", zaključio je Nikola Tucakov.
Izvor: Insajder