Turudić za "Svet i mi": Na Bliskom Istoku otvorene Pandorine kutije (VIDEO)
Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei danas je ocenio da su nedavni događaji u Siriji, uključujući pad Bašara al Asada, deo zajedničkog plana Sjedinjenih Američkih Država i Izraela. Novinar Momir Turudić ocenio je u emisiji "Svet i mi" na Insajder televiziji da sve što se dogodilo u Siriji nije moglo da se dogodi bez podrške velikih sila, ali on posebno apostrofira Tursku.
"Naravno da Iran aminuje svoje prve neprijatelje, poput SAD i Izraela. Ali, ono što nije imenovano u govoru Hamneija je uloga Turske. Uloga svih ovih velikih sila, uključujući na prvom mestu Tursku, bila je odlučujuća u svemu ovome. Sirijski pobunjenici su od početka imali podršku ne samo SAD, Turske i Izraela, nego i mnogih arapskih država, na čelu sa Saudijskom Arabijom, uključujući i vodeće države iz Persijskog zaliva, kao što su Katar i Ujedinjeni Arapski Emirati", rekao je Turudić.
Cinizam međunarodnih odnosa
Upitan kako je moguće da je sirijska pobunjenička grupa imala podršku svetskih sila budući da je na listi terorističkih organizacija i da je zapravo jedna od ćelija Al-Kaide, on je naveo da se ovde vidi cinizam međunarodnih odnosa.
"U jednom trenutku terorističke grupe mogu da prerastu u borce za slobodu i obrnuto. Isto je to važilo za Al-Kaidu, pretvorenu u Al-Nusra front i današnji vladajući sentiment u Siriji. To je ono što bi zvali, kad imenuju vođu današnje sirijske vladajuće koalicije, pragmatični radikalizam. U jednom trenutku, ako ne odgovara, to će biti terorističke grupe. U drugom trenutku, kada se to promeni, to će biti snage promene. I to nije nešto što je viđeno samo u Siriji. To smo videli u Avganistanu, kada su talibani od prve mete borbe protiv terorizma postali snaga koja zaslužuje da joj se preda moderni Avganistan, pa do onoga što je bilo u Libiji 2011. godine, kada su radikalni islamisti, u borbi sa režimom Moamera el Gadafija, postali borci za slobodu. Tako da to nije ništa novo u svetskim odnosima, a u Siriji poprima možda jedan od ciničnijih oblika", istakao je Turudić.
On je, govoreći o trenutnoj ulozi Irana, kazao da su poslednja dešavanja u Siriji izuzetno smanjila uticaj Teherana na Bliskom Istoku.
"Sirija je bila jedna od ključnih tačaka u onome što bi zvali ’Osovina otpora’, ali mnogo više šiitski polumesec, odnosno ruta preko koje je Iran širio svoj uticaj na Bliskom Istoku - preko Sirije, sve do Hezbolaha u Libanu. U ovom trenutku je sve što se dešavalo prethodnih decenija praktično eliminisano. Kakva će biti reakcija Teherana, to ćemo videti. Ona je u ovom trenutku defanzivna. Iran, kao i Rusija, priznaje ono što se desilo, odnosno priznaje stanje na terenu, ali biće potrebno mnogo vremena da se vidi koja će biti reakcija Irana na ova dešavanja. Ono što je mnogo opasnije u svemu tome, a o čemu malo govori u ovom trenutku, jeste šiitsko-sunitski sukob, koji nijednog trenutka nije utihnuo, to je sektaška borba koja se proteže od Avganistana, na krajnjem istoku, pa sve do Libana, gde je Hezbolah njen noseći stub. Ovim što se desilo u Siriji doživljava velike promene, ali kako će se to odraziti na region - tek ćemo videti", naveo je Turudić.
Sirija samo jedna kockica na Bliskom Istoku
Prema njegovim rečima, poslednjim dešavanjima u Siriji otvoreno je mnogo Pandorinih kutija na Bliskom Istoku.
"Previše je učesnika u svemu tome da bi mogli da kažemo da se bilo šta što se desilo u Siriji tiče samo te države. Tu je previše elemenata i učesnika u svemu tome da bi mogli da kažemo da je Sirija sama po sebi osnovni problem. Mnogo toga je u igri - ono što zovemo al Šam, odnosno Levant, to podrazumeva i Siriju i Liban; Izrael i sve ono što se u Izraelu dešava, uz rat u Pojasu Gaze, Zapadnu obalu, palestinsko pitanje; opet se vraćam na ovaj šiitsko-sunitski sukob koji se tiče ne samo Sirije, nego i svih okolnih zemalja - Libana, Irana, Iraka pre svega, koji u tom sektaškom sukobu, između ostalih sukoba, pliva već gotovo 15 godina. Sve ovo što se desilo u Siriji, nažalost, otvara ne jednu Pandorinu kutiju, nego više Pandorinih kutija", ističe on.
Kako kaže, bilo bi dobro i divno za Siriju da se, posle 13 godina rata, uspostavi makar neki mir u toj zemlji.
"Ali to ne zavisi samo od onoga što se dešava unutar Sirije, nego i od čitavog Bliskog Istoka u kome je Sirija samo jedna od kockica. Tako da mi se čini da je potencijal sukoba koji otvara ovo što se desilo u Siriji, poremećaj ravnoteže sile, ravnoteže nekog međureligijskog sukoba sada mnogo veći nego što je bio pre pada sirijskog režima, koji se ne tiče samo dinastije al Asad i onoga u čemu je Sirija živela prethodnih 50 godina", zaključio je Momir Turudić.
Izvor: Insajder