Tužilac Aleksandar Stevanović: Policija ima dva gospodara, tužioca i ministra policije (VIDEO)

Policija krivi Tužilaštvo, Tužilaštvo policiju – i na relaciji te dve institucije, koje bi morale da rade zajedno i u istom cilju, predmeti u kojima se pominju pojedini visokopozicionirani predstavnici državnih institucija, ili njima bliske osobe, zaglavljeni su u vakuumu, kome se zna samo početak, ali ne i kraj. Tako, u važnim slučajevima, ne samo da niko ne odgovara za počinjeno krivično delo, već nadležni neće ili ne umeju da, za početak, i identifikuju odgovorne!

Policija ilustracija

Procesuiranje osumnjičenih pripadnika Balkanskog kartela i organizatora i izvšilaca dva dvostruka ubistva u Grčkoj pokazalo je da srpska policija i tužilaštvo imaju kapacitete da, kada sarađuju, pokrenu istrage čak i protiv vođa balkanskog podzemlja.

Problem je što je ta saradnja ne vidi u predmetima u kojima postoje sumnje da iza pojedinih krivičnih dela stoje predstavnici vlasti ili njima bliske osobe. Nedostatak dokaza je redovno objašnjenje za nepokretanje ili obustavu postupka. 


Za nedostatak dokaza tužilaštvo krivi policiju, a policija tužilaštvo. U tom svojevrsnom ping-pongu ne odgovaraju ni policija ni tužilaštvo, slučajevi se ne rasvetljavaju, a odgovorni ostaju van domašaja pravde. 

Tužilac Aleksandar Stevanović, predsednik Nadzornog odbora Udruženja tužilaca Srbije objašnjava da je ključni problem u saradnji tužilaštva i policije to što policija ima dva gospodara.

 "Po mom mišljenju nema nekog  otvorenog sukoba između tužilaštva i policije. Smatram da je problem sistemske prirode, da tužilaštvo jeste formalni gospodar krivičnog postupka ali da policija kako se to kaže, ima dva gospodara. Policijski službenici uvek slušaju svoje starešine koji opet slušaju svoje pretpostavljene i na kraju se uvek dolazi do ministra policije koji je na kraju uvek politička ličnost“, kaže tužilac Stevanović. 

Nerazumevanje između policije i tužilaštva pokazuje se u slučaju Darka Šarića, odnosno neidentifikovanja četiri osobe koje, u skaj porukama, pod nadimcima Edo, Markus, Dolar i Oskar, pominju pripadnici tog narko klana, i to kao osobe na koje računaju za oslobođanje od optužbi. Tužilaštvo tvrdi:“Nema dokaza ko stoji iza tih nadimaka“. Nema, međutim ni informacija da li su do dokaza pokušali da dođu neposrednim razgovorima sa onima koje okrivljeni pominju u Skaj komunikaciji, a koju upravo Tužilaštvo koristi kao krunski dokaz. Tako na skaj aplikaciji 26. maja 2020, Duško Šarić šalje poruku Darku Šariću. 

-"Zdravo brate, ovako stoje stvari.“

-"Bili smo na brdu sa Markom i predsednikom apelacije, on kaže da je $ bio sa njima i da je pokušao đonom da ga natera da se umeša, a apelacija je rekao da on neće da se meša i da veće radi po sopstvenom nahođenju i otkačio je $“.

Na osnovu samo ove poruke, čini se da su i policija i tužilaštvo jednostavno mogli da otkriju ko su Markus i Dolar, a potom i Oskar i Edo. Za to je potrebna saradnja ove dve institucije.

 "Tužilaštvo u ovom formatu nema kapaciteta da adekvatno prikupi dokaze, ono ima formalno ovlašćenja da samo zove na saslušanja, da prikuplja obaveštenja, da samo prikuplja pisane dokaze, ali mu nedostaje onaj represivni deo, zbog toga ne mogu se u nekom realnom vremenu prikupiti dokazi, ne može se sprovesti delotvorna istraga a kakav je sada standard dokazivanja, ne mogu se ni onda uspešno takvi dokazi prezentovati sudu i dovesti do eventualno osuđujućih presuda. Dakle, bez policije tužilaštvo ne može samo pribaviti adekvatne dokaze niti ih kasnije prezentovati sudu na adekvatan način¸ kaže tužilac Aleksandar Stevanović.

 Pored slučaja Šarić, poslednjih dana javnost je obaveštena i o obustavljanju krivičnog postupka protiv nekadašnjeg direktora “Elektromreža Srbije“ Nikole Petrovića. Prvo osnovno tužilaštvo je, posle godinu dana, odlučilo da ga neće krivično goniti zbog saobraćajne nesreće u kojoj su povređene  dve osobe, i to zato što u izveštaju veštaka psihijatra piše da je imao upola manju količinu alkohola od one koje je utvrđena na mestu nesreće, a da kokain nije imao u krvi, već samo u urinu.

Do suda, po pravilu, stižu optužnice protiv bivših, ne i aktuelnih funkcionera, a presude su oslobađajuće. U ovom trenutku, najpoznatiji su slučajevi protiv bivše državne sekretarke MUP-a Dijane Hrkalović, policijskog generala Slobodana Malešića i sada bivšeg predsednika Opštine Palilula Aleksandra Jovičića. 

Hrkalovićeve je uhapšena posle odlaska iz MUP-a, Malešić i Jovičić dok su bili na funkcijama.  

Izvor: Insajder