Tužilac tražio maksimalne kazne za ubistvo Ćuruvije, branioci optuženih - oslobađajuće presude

Žalbe na prvostepenu presudu Višeg suda u Beogradu kojom su za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, četvorica pripadnika Resora državne bezbednosti osuđeni na ukupno 100 godina zatvora, danas su, u drugom danu zasedanja Apelacionog suda iznosili branioci okrivljenih Radomira Markovića i Miroslava Kuraka.

Slavko Ćuruvija. Foto: Srđan Ilić

Branilac okrivljenog Radomira Markovića, advokat Vladimir Marinkov usprotivio se predlogu tužioca koji je juče tražio maksimalne kazne zatvora za okrivljene, navodeći da je to nezakonito. Za svog branjenika on je danas zatražio da se oslobodi optužbi, kao i da Apelaciono veće otvori glavni pretres, odnosno suđenje. Iznoseći žalbu, Marinkov je rekao i da su učinjene bitne povrede odredaba u ovom postupku, kao i da su dokazi tek formalno pročitani, ali nisu izvedeni. 

Branilac Miroslava Kuraka, advokat Stevan Protić rekao je da je presuda prvostepenog sudskog veća  „presudu u inat zdravoj pameti“, jer je doneta u odnosu na pet osoba, a da su u optužnici navedena samo četvorica optuženih. On je u svojoj žalbi naveo da ne postoji nijedan dokaz da je Miroslav Kurak pucao u Ćuruviju.

„U optužnom aktu stoji mišljenje tužioca da je Miroslav Kurak neposredni izvršilac, a to nije dokaz“, kazao je Protić, koji je za svog branjenika tražio oslobađajuću presudu.

Branilac druge dvojice okrivljenih Milana Radonjića i Ratka Romića, advokatica Zora Dobričanin Nikodinović je danas, zbog ograničenosti vremena, iznosila samo odgovor na žalbu tužioca, koju je on izlagao u ponedeljak, a u sredu će i ona izložiti žalbu na presudu. Ona je danas izjavila da se njeni klijenti brane od „optužnice, presude, medijskih spinova i raznih političkih pritisaka“, dok je na žalbu tužioca, rekla da je i posle ovoliko vremena “tužilac uporan da unosi nove činjenice u izmišljeni scenarij“.

Prvog dana zasedanja Apelacionog suda, žalbu na prvostepenu presudu izneo je tužilac za organizovani kriminal Milenko Mandić, koji je naveo da je prvostepeno sudsko veće odbilo ključne dokaze i pojedine iskaze svedoka u ovom postupku kao suvišne i na taj način izvelo pogrešne zaključke o „nepobitnom činjeničnom stanu“ i izreklo blage kazne za okrivljene. Zbog toga je predložio Apelacionom veću da okrivljene osudi na maksimalne kazne od po 40 godina zatvora.

Apelacioni sud odlučuje po žalbama na drugu prvostepenu presudu koja je doneta u decembru 2021. godine. Ta presuda je identična sa prvom,  koju je Apelacioni sud ukinuo 2019. godine i vratio sudski postupak na početak sa obrazloženjem da je prvostepeno sudsko veće prekoračio optužbu uvođenjem nepoznate osobe u ovaj slučaj kao neposrednog izvršioca, iako su u optužnici kao neposredni izvršioci označeni Ratko Romić i Miroslav Kurak.

Novinar i urednik Dnevnog telegrafa i vlasnik magazina Evropljanin ubijen je 11. aprila 1999. godine. Ni 23 godine kasnije sudski proces u ovom slučaju nije okončan. Poslednjom prvostepenom presudom, bivši načelnik Resora državne bezbednosti Radomir Marković, i načelnik beogradskog centra RDB-a Milan Radonjić osuđeni su na po 30, a glavni inspektor u Drugoj upravi RDB-a Ratko Romić i rezervni pripadnik službe Miroslav Kurak na po 20 godina zatvora. Radomir Marković nalazi se u zatvoru gde izdržava kaznu od 40 godina zbog četvorostrukog ubistva na Ibarskoj magistrali u oktobru 1999. godine. Miroslav Kurak nalazi se u bekstvu i za njim je raspisana Interpolova poternica, dok su Ratko Romić i Milan Radonjić u kućnom pritvoru više od pet godina.

Izvor: Insajder