Tužilaštvo u Nišu uvažilo prigovor porodica poginulih rudara na odbacivanje krivične prijave

Osnovno javno tužilaštvo u Aleksincu je krajem decembra odbacilo krivičnu prijavu koju je podnelo Ministarstvo rudarstva i energetike nakon nesreće u rudniku „Soko“ u Čitluku kod Sokobanje 1. aprila prošle godine, u kojoj je poginulo osam rudara. Na takvu odluku, prigovor nije podnelo Ministarstvo, navodi u odgovoru Insajderu Više javno tužilaštvo u Nišu, ali jesu advokati porodica oštećenih. Njihov prigovor je, dodaje Tužilaštvo, usvojen 31.1.2023. godine.

U nesreci koja se jutros dogodila u rudniku uglja "Soko" kod Sokobanje poginulo je osam rudara, a 18 je povredjeno, saopstilo je Ministarstvo rudarstva i energetike. U nesreci su poginuli rudari D.Z. (43), N.T. (37), R.G. (47), P.P. (31), B. C. (56), B. Z. (55), B.Z. (59) i B.S. (34). Ostali rudari, koji su se u trenutku nesrece nalazili u oknu, izvuceni su, a povredjenima se pruza medicinska pomoc. Foto: BETAPHOTO/SASA DJORDJEVIC

„Osnovnom javnom tužilaštvo u Aleksincu izdato je obavezno uputstvo za dalje postupanje u predmetu“, piše u odgovoru Insajderu.

Podsetimo, Osnovno javno tužilaštvo u Aleksincu je 26. jula prošle godine prvi put  završilo istragu nesreće u rudniku „Soko” i ustanovilo da nema osnova za bilo čije krivično gonjenje zbog eventualne odgovornosti za smrt osmorice rudara.

Mesec dana kasnije, Ministarstvo rudarstva i energetike podnelo je krivične prijave protiv 14 osoba za koje je smatralo da su odgovorne za nesreću u rudniku „Soko“ Višem javnom tužilaštvu u Nišu, kao i dve prijave za privredni prestup protiv javnog preduzeća za podzemnu eksploataciju uglja „Resavica“ i beogradske kompanije „Teragold&Co“.

Kako je tada saopštilo Ministarstvo, protiv rudnika je podneta prijava jer su izvodili rudarske radove bez pribavljenog rešenja o odobrenju koje izdaje Ministarstvo, a zbog „Teragolda&Co“ jer su sačinili konačni izveštaj o izvršenoj tehničkoj kontroli rudarskog projekta koji nije izražen u skladu sa prethodno odobrenom dokumentacijom propisanom zakonom.

Krajem decembra, Osnovno javno tužilaštvo u Aleksincu je odbacilo i krivičnu prijavu Ministarstva rudarstva i energetike jer „ne postoje osnovi sumnje da je učinjeno krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti”. 

Do nesreće u rudniku uglja došlo je kada je iz dela kopa, prilikom obrušavanja zida, došlo do curenja opasnog gasa metana.

Tada su, zbog gušenja, stradali rudari Branko Čokorilo, Bojan Stajić, Bratislav Živković, Branislav Zlatanović, Petar Petrović, Darko Zlatković, Nenad Trivunac i Radovan Grujić, a u nesreći je povređen 21 rudar.

Izvor: Insajder, Beta