Tužilaštvo za organizovani kriminal odlučilo da nije nadležno u slučaju Milana Pantića (VIDEO)
Vest da je Tužilaštvo za organizovani kriminal drugi put posle čak 16 meseci većanja odlučilo da nije nadležno u slučaju ubistva novinara Milana Pantića navodi na zaključak da su se nadležne institucije vratile korak unazad u rešavanju tog slučaja. Milan Pantić ubijen je 2001. godine ispred zgrade u Jagodini, u kojoj je živeo, dopisnik večernjih novosti iz Jagodine. Mogućnost da tužilaštvo u Beogradu preuzme slučaj ulilo je malo nade da će slučaj posle 22 godine konačno biti rešen, ali poslednja odluka tužilaštva za nadu ne ostavlja mnogo prostora. Smatra se da se motiv ubistva novinara krije u njegovom izveštavanju o spornim privatizacijama i malverzacijama u gradu u kojem je živeo.
Jagodina, 11. Jun 2001 godine, rano ujutru - Milan Pantić se sa kesom u ruci u kojoj su bili vekna hleba i mleko, vraćao kući. Napadnut je na ulazu zgrade u kojoj je živeo sa porodicom. Pretučen je na smrt tupim predmetom.
"Sa mnom su razgovarali odmah neposredno posle ubistva mog druga i kolege, to je bila neka specijalna ekipa koja je odmah došla iz Beograda zbog toga što su oni pretpostavili da oni mogu bolje to da odrade nego lokalne policijske snage sa svojim kapacitetima za jedan takav težak zločin", izjavio je Relja Milanović, prijatelj i kolega Milana Pantića u serijalu Insajder bez ograničenja, emitovanom 2016. godine.
Predmet je od 2001. godine u nadležnosti tužilaštva u Jagodini, međutim za to vreme izvršioci i nalogodavci ubistva nisu otkriveni. Medijska udruženja i Komisija za istraživanje ubistava novinara više puta su naglašavali da bi Tužilaštvo za organizovani kriminal u Beogradu trebalo da preuzme predmet Pantića jer taj slučaj, kako smatraju, prevazilazi kapacitete jagodinskog tužilaštva. Na inicijativu Udruženja novinara Srbije, Međunarodna federacija novinara pre dve godine usvojila je Rezoluciju o Milanu Pantiću, u kojoj je takođe zahtevan efikasan pravosudni postupak i angažovanje Tužilaštva za organizovanih kriminal. To tužilaštvo se sada drugi put za četiri godine, proglasilo nenadležnim u slučaju ubistva novinara. Sudska dokumentacija o ubistvu Pantića, koja je na inicijativu Višeg javnog tužilaštva u Jagodini i Komisije za istraživanje ubistva novinara poslata u Beograd, nalazila se 16 meseci u Tužilaštvu za organizovani kriminal, objavilo je Udruženje novinara Srbije.
"Nakon razmatranja vrlo obimnih spisa predmeta Javno tužilaštvo za organizovani kriminal utvrdilo je da nema zakonskog osnova za zasnivanje nadležnosti ovog Tužilaštva i spise predmeta je 9. novembra 2023. godine vratilo Višem javnom tužilaštvu u Jagodini na dalje postupanje", navodi se u odgovoru Tužilaštva Udruženju novinara Srbije.
Pantićevo ubistvo direktno se dovodi u vezu sa tekstovima koje je objavljivao u jagodinskim medijima i u beogradskim Večernjim novostima. Neposredno pred ubistvo, pisao je o malverzacijama i spornim privatizacijama – pre svih o tada predstojećim privatizacijama cementare Novi Popovac kod Paraćina i Jagodinske pivare. Nekoliko dana pre nego što je ubijen, Pantića su nepoznati ljudi pratili u njegovom selu i dolazili ispred njegove zgrade.
"Sve je to bilo pod velom državnog posla i državnog projekta, e sad tu se naslutilo - bilo je tu prljavih poslova što je bilo i dokazano. Međutim, nikada do kraja nije raščišćena", izjavio je Milanović.
Ubistvo Milana Pantića kao i ubistva novinarke lista Duga Radoslavke Dade Vujasinović i vlasnika lista Evropljanin i Dnevni telegraf Slavka Ćuruvije - tri su velika slučaja koja nadležne institucije godinama nisu rešavale, da bi 2013. Vlada Srbije osnovala Komisiju za istraživanje ubistava novinara u kojoj su pored predstavnika državnih institucija, uključeni i novinari.
Izvor: Insajder