Tužilaštvo zasad bez odgovora da li je i kome uputilo zahteve za informacijama u vezi sa sankcijama Aleksandru Vulinu
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal (JTOK) najavilo je pre više od deset dana da će zahtevati dodatne informacije, kako od domaćih, tako i od pravosudnih institucija SAD, kao i dostavljanje konkretnih dokaza, u vezi sa sankcijama koje su SAD uvele direktoru Bezbednosno informativne agencije (BIA) Aleksandru Vulinu, ali se nakon toga više nije oglašavalo. Narodna poslanica Zeleno-levog fronta Jelena Jerinić postavila je u Narodnoj skupštini pitanje ovom tužilaštvu kada i kome su uputili pomenute zahteve. Tužilaštvo ima zakonski rok od 15 dana da poslanici dostavi odgovor. Takođe, Insajder je uputio tužilaštvu pitanja kojim konkretno institucijama se obratilo, da li je dobilo povratne informacije i ako nije, da li je upotrebilo neke mehanizme da se po njihovom zahtevu postupa. Odgovor na postavljena pitanja, do objavljivanja ovog teksta, Insajder nije dobio.
Kako je za Insajder rekla poslanica Jerinić, po članu 287. Poslovnika Narodne skupštine, predviđen je rok od 15 dana za dobijanje odgovora na pitanja koja je postavila JTOK-u.
Ona je, u obraćanju u Skupštini Srbije, pitala JTOK i šta ih je sprečavalo da ispituju navode u vezi sa Aleksandrom Vulinom od 2015. godine - od sumnji o poreklu novca, preko optužbi izrečenih u toku postupka protiv klana Veljka Belivuka do Jovanjice.
"Činjenica da mi kao narodni poslanici i narodne poslanice, nakon toliko vremena, moramo da postavljamo ova pitanja ukazuju na to da tužilaštvo ne postupa na odgovarajući način kada su u pitanju sumnje na organizovani kriminal u slučaju visokih državnih funkcionera", rekla je Jerinić.
Podsećamo da je Javno tužilaštvo za organizovani kriminal 14. jula, saopštilo da je sa informacijom da se direktor Bezbednosno informativne agencije Aleksandar Vulin nalazi na listi sankcionisanih pojedinaca Ministarstva finansija SAD i razlozima zbog kojih se našao na listi, upoznato iz domaćih sredstava javnog informisanja.
"Javno tužilaštvo za organizovani kriminal će radi provera iznetih navoda u medijima, zahtevati dodatne informacije, kako od domaćih, tako i od pravosudnih institucija SAD, ali i drugih međunarodnih partnera, i zahtevati dostavljanje konkretnih dokaza koje se odnose na Aleksandra Vulina", saopšteno je tada.
Inače, Aleksandar Vulin je od 11. jula pod sankcijama kancelarije za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva financija SAD-a. Na toj listi nalaze se osobe koje ta zemlja smatraju uključenim u korumpirane poslove, odnosno one koji svoj politički uticaj i lične interese stavljaju ispred mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu i olakašavaju, kako navode, maligne ruske aktivnosti u Srbiji i regionu.
Prema saopštenju Kancelarije za kontrolu imovine Ministarstva finansija SAD, Aleksandra Vulina smatraju umešanim u kriminalne aktivnosti.
Vulinovi postupci su, prema oceni Ministarstva finansija SAD, unapredili korupciju unutar institucija vlasti u Srbiji, a ta dela uključuju korišćenje njegovog autoriteta za ličnu korist, kao i uključenost u lanac krijumčarenja droge. Dodaje se da je iskoristio svoje javne funkcije kako bi podržao Rusiju, i pružajući Rusiji platformu da nastavi uticaj u regionu.
Vulin je direktor Bezbednosni informativne agencije, a prethodno je bio ministar obrane i ministar unutrašnjih poslova.
Izvor: Insajder