U Fijatu godinama opadala proizvodnja - radnicima najavljivana svetla budućnost – novi model tek sredinom 2024. godine (VIDEO)
Jedan od glavnih motiva za ulaganje države u kragujevački Fijat bio je da smanji broj nezaposlenih u tom gradu. Na ime stimulacije zapošljavanja, država je Fijatu dala više od 24 miliona evra. Rezultat: prošlog maja je od 2.016 zaposlenih njih 1 500 ostalo bez posla.
Na ime stimulacije zapošljavanja, država je Fijatu odobrila pomoć od 24 miliona i 330 hiljada evra. Stimulacija je bila 10 hiljada evra po zaposlenom, a Fijat je imao obavezu da do kraja 2018. angažuje 2.433 radnika. Od tada do aprila prošle godine, kada je privremeno obustavljena proizvodnja, Fijat je napuštao sve veći broj radnika, da bi ih pre godinu dana ostalo tek nešto više od 2000. Samo nedelju dana pre nego što će i zvanično saopštiti da privremeno obustavlja proizvodnju, zaposleni kažu da im je Fijat obećavao svetlu budućnost.
Obećavana svetla budućnost zaposlenima
"Pa to je malo čudno. Znači, svi smo očekivali taj model godinama, očekivali smo i dobili smo poruku da dolazi novi model, recimo moj kolega jedan supervizor je okupio svoje radnike i rekao im - ljudi, radujte se, mirni ste narednih 12 godina“, priseća se Zoran Stanić, predsednik Granskog sindikata metalaca Nezavisnost, tada zaposlen u Fijatu.
Ubrzo, Fijat saopštava da prestaje sa proizvodnjom Fijata 500L, uz najavu da će tek sredinom 2024. početi da proizvodi novi, električni model.
Tri četvrtine zaposlenih suvišno
"Dolazimo sad do te priče gde taj naš obećani posao budućnosti jer smo se sad svi mi nadali da ćemo dobiti, naravno svi znamo da je taj automobil bio automobil budućnosti, i da je to nešto što će jednostavno sve nas zajedno da odvede, kako su to lepo rekli, u svetlu budućnost, da bismo 7 dana posle toga dobili jednu informaciju, moram reći poražavajuću u tom momentu, gde smo dobili zvanično da je nama od 2.016 zaposlenih 1.541 radnik tehnološki višak“, kaže za Insajder Saša Đorđević, predsednik Saveza samostalnih sindikata u Fijatu.
Prema kasnijoj odluci o restrukturiranju, u kragujevačkom Fijatu je nastavilo da radi nešto više od 500 ljudi, i to na održavanju i pripremi za proizvodnju novog modela. Oko 500 zaposlenih je odmah proglašeno tehnološkim viškom, a oko 1.000 njih je dobilo ponudu da, do pokretanja proizvodnje novog modela, privremeno radi u nekoj od četiri Stelantisove fabrike u Evropi, jer je Fijat deo Stelantis grupe proizvođača automobila.
Mali odziv za privremeni rad u Stelantisovim fabrikama automobila
"To je znači Nemačka, Poljska, Slovačka i Italija, to su sve znači fabrike iz grupacije Stelantis, gde bi oni tamo radili u tom periodu, kako su rekli, od ne znam 18 do 24 meseca, gde bi nakon toga mogli da se vrate ovde u matičnu fabriku“, objašnjava Đorđević.
Većina radnika je tu ponudu odbila, a u sindikatu kažu da ju je prihvatilo tek oko 140 ljudi.
"Mi imamo iskustvo iz prve ruke od naših kolega koji su već radili u Slovačkoj, ovih zadnjih godina. Uslovi rada su strašni, tako da napuštaju, beže, dolaze novi i stalno je velika fluktuacija radnika“, kaže za Insajder Stanić.
Tek nakon pregovora sa državom, radnicima povećane otpremnine
Oni koji su ostali bez posla bili su nezadovoljni otrpemninama od 220 evra po godini radnog staža koje im je ponudio Fijat. Izašli su na ulice. Tek posle pregovora države sa Fijatom, te otpremnine su podignute na 790 evra po godini staža.
"Komunikacija sa poslodavcem u neoliberalnom kapitalizmu može da bude znači ponuda s njegove strane u datom momentu je to i to i tu je više tačka. To je nama bilo rečeno u samom startu, to je nesporna situacija. Sve nešto što je iza toga urađeno, sve nešto što je iza toga, hajde da kažem tako dobijeno, to je upravo u komunikaciji sa državom, gde je država pregovarajući sa nama pregovarala paralelno sa poslodavcem i jednostavno se došlo do ovakvih rešenja koja imamo sada“, objašnjava Đorđević.
U vreme najveće proizvodnje, od 2013. do kraja 2015. godine Fijat je zapošljavao 3.600 ljudi i godišnje proizvodio 137 hiljada vozila. Proizvodnja opada od kraja 2016, sve do prošlog aprila, kada se privremeno gasi. Za to vreme, Kompanija nije saopštavala odluku o pokretanju proizvodnje novog modela.
Izvor: Insajder