U leskovačkoj "Juri" štrajk – radnici traže da se u pregovore uključe i nadležna ministarstva (VIDEO)
Posle dve jednosatne obustave rada u petak i juče, više stotina zaposlenih u leskovačkoj fabrici kablova "Jura“ danas je stupilo u štrajk. Pored većih plata, traže bolje uslove rada, među kojima i one osnovne - higijenske. Uprkos, kako tvrde, zastrašivanjima poslodavca, više stotina zaposlenih u toj korejskoj kompaniji danas nije ušlo u proizvodnu halu, dok sutra nameravaju da štrajk nastave u pogonu. Od države očekuju da posreduje u pregovorima sa poslodavcem.
Više stotina radnika danas je van pogona leskovačke "Jure“. Sindikalci kažu da je od tri proizvodne linije radila - samo jedna linija. Žale se na higijenu, kažu da u toaletima često nema ni sapuna, ni papira. Traže da im topli obrok bude povećan sa 250 na 400 dinara. Kažu, sa stimulacijama primaju oko 60 hiljada dinara, zbog čega traže povećanje plate za 20 odsto.
"Ako ne dođemo dan, ili dva na posao i ako recimo neko bude bolestan, ili napravi neku grešku tu na proizvodnoj liniji i oni ga kažnjavaju, gubiš neke bonuse čak i na šest meseci, pa tek sedmi mesec možeš da dobiješ (ponovo) taj bonus“, kaže za Insajder Predrag Stojanović, predsednik Sindikata metalaca Saveza samostalnih sindikata Srbije, u leskovačkoj "Juri“.
Obaveze "Jure“ prema državi i zaposlenima istekle su pre tri godine. Prve dve godine od dolaska te kompanije u Srbiju, odnosno do 2012. godine, država joj je odobrila više od 25 miliona evra subvencija! U narednih pet godina, "Jura“ je primala između četiri i po hiljade i deset hiljada evra po radnom mestu za zaposlene u Nišu, Leskovcu i Rači.
Pre osam godina, Grad Leskovac je "Juri“ ustupio 3,7 hektara građevinskog zemljišta da bi fabrika proširila proizvodnju, a na osnovu te subvencije, koreanska kompanija je narednih pet godina imala obavezu da zaposli još 700 ljudi.
U "Juri“ trenutno radi oko sedam hiljada ljudi, prema kojima kompanijama više nema nikakvu obavezu. Sindikati sada tvrde da im poslodavac preti zatvaranjem fabrike i preseljenjem proizvodnje u Slovačku ili Tunis, ako ne istupe iz sindikata i ne obustave štrajk. Preti im, kažu, i oduzimanjem od plate.
"Krenuli su menadžeri i lideri da šalju po grupama poruke, gde su zastrašivali radnike, u porukama je stajalo da će, ako nastave da štrajkuju, da "Jura“ ode, da će da im skinu bonuse koje imamo, za koje se borimo, da ih pretoče, da ih pretoče, da stimulativne, ne u kaznene, da će naši kolege koji su pod ugovorom dobiti otkaz zato što mi štrajkujemo“, prenosi Stojanović.
Sindikati ne veruju da će jučerašnja poseta Inspekcije rada fabrici uticati na poboljšanje položaja zaposlenih, podsećajući da je 2013. "Jura“ Ministarstvu rada poklonila dva putnička vozila, vredna oko 30 hiljada evra.
"Možemo mi radnici da sakupimo taj novac, da kupimo njima taj automobil pa neka krenu, makar neka rade posao kako treba“, kaže Stojanović za Insoekciju rada.
Zaposleni su se za pomoć obratili premijeru i ministarstvima privrede i rada; traže od njih da posreduju u pregovorima sa poslodavcem, a njihov odgovor očekuju sutra.
Izvor: Insajder