U Srbiji održan referendum o promeni Ustava u delu o pravosuđu

Na osnovu 98,79 odsto obrađenih glasačkih mesta, za promene Ustava u oblasti pravosuđa na referendumu glasalo je 59,71 odsto dok je protiv bilo 39,26 odsto, pokazuju poslednji podaci Republičke izborne komisije. Prema istim podacima, na referendum je izašlo 1.960.010 građana, odnosno 30,65 odsto od broja upisanih u glasački spisak. Glasačka mesta zatvorena su sinoć u 20 časova, a pre RIK-a, preliminarne rezultate, pozivajući se na stranačke podatke, saopštio je predsednik Srbije i predsednik Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić. Prema tim podacima, više od 60 odsto izašlih birača glasalo je za promene Ustava dok je 39,5 odsto glasalo protiv. Posmatračka misija CRTA sinoć je saopštila da je glasanje proteklo bez većih incidenata, ali uz značajne primedbe. Na dva biračka mesta registrovano je prisustvo neovlašćenih lica, koji su pretili posmatračima CRTE. Takođe, dogodio se još jedan incident kada je bivši poslanik Dveri Srđan Nogo razbio glasačku kutiju.

Foto: Srđan Ilić

Pravo da se izjasni na referendumu o ustavnim promenama u oblasti pravosuđa imalo je 6.510.233 građana Srbije. Građani su se na pitanje "Da li ste za potvrđivanje akta o promeni Ustava Republike Srbije" izjašnjavali zaokruživanjem odgovora "da" ili "ne".  

Glasanje je pratilo više od 800 posmatrača. Prema navodima posmatračke misije CRTA, uočene su nepravilnosti koje se odnose na nepripremljenost biračkih odbora. Prema njihovim podacima, na trećini biračkih mesta nije bilo kompletnog sastava biračkog odbora, a 8% biračkih mesta nije organizovano u skladu sa procedurom. 

Na glasanju je zabeleženo nekoliko incidenata.

Srđan Nogo priveden zbog lomljenja glasačke kutije

Bivši narodni poslanik i član stranke Dveri Srđan Nogo juče je na biračkom mestu broj 35 na opštini Savski venac slomio glasačku kutiju uz reči "Izvinjavam se stvarno, ali tako se desilo. Ovo mislim o referendumu“. Nogo je dodao da je ovaj čin izraz revolta zbog toga što se referendum ne sprovodi na Kosovu i Metohiji.

Srđanu Nogu je juče po nalogu dežurnog zamenika Prvog osnovnog tužilaštva određeno zadržavanje u pritvoru. U roku od 48 časova osumnjičeni će biti saslušan u Tužilaštvu. Nogo se sumnjiči za krivično delo „sprečavanje održavanja glasanja“.

Ovo nije jedini incident koji se desio na biračkim mestima. Prema rečima programskog direktora organizacije CRTA Raše Nedeljkova, njihovi posmatrači uočili su prisustvo neovlašćenih lica na biračkim mestima. Na dva biračka mesta su takva lica direktno pretili posmatračima CRTE. Nedugo zatim, organizacija CRTA povukla je svoje posmatrače sa tih biračkih mesta iz bezbedonosnih razloga.  

Srbi sa Kosova prvi put glasali izvan mesta u kojem žive

Nakon što je kosovska vlast zabranila da se referendum održi na teritoriji Kosova, vlast u Beogradu organizovala je glasanje za svoje državljane sa Kosova, ali van teritorije njihovog stanovanja. Glasanje je održano u Raški, Novom Pazaru, Kuršumliji i Vranju.

Kako prenosi Kossev, više punktova specijalne jedinice Kosovske policije bilo je raspoređeno na severu.

Mogućnost glasanja i osoba zaraženih korona virusom

Uprkos epidemiološkim merama zbog korona virusa, i građani u karantinu imali su priliku da se izjasne na referendumu. Kako je objasnio član Republičke izborne komisije Miljkan Karličić, u takvoj situaciji, glasanje se vrši van glasačkog mesta.

"Glasanje se vrši ispred ulaznih vrata stana/kuće. Oboleli glasač ne sme da ima direktan kontakt sa komisijom i glasa isključivo uz pomoć pomagača koji nije oboleo od kovida. Po dolasku sa takvog glasanja dezinfikuje se i materijal", rekao je Karličić. 

Posmatračka misija CRTA u obraćanju medijima je navela da je na 70% biračkih mesta u potpunosti ispoštovana procedura epidemioloških mera, a da je na 30% biračkih mesta zaštita od korona virusa bila delimična.

Napredak demokratije ili olako menjanje najvišeg pravnog akta

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je nakon glasanja  rekao da su promene važne za strane investitore kojima je pravna država jedan od ključnih faktora prilikom odlučivanja o ulaganjima u Srbiju.

"Nadam se da će ljudi glasati za napredak demokratije, vladavine prava u našoj zemlji, za suštinski i istinski nezavisno pravosuđe i samostalno tužilaštvo i da ćemo na najbolji mogući način pokazati da i ovakve teme, sem izgradnje zemlje, napretka u razvoju naše infrastrukture, su teme kojima društvo poboljšavamo na svaki način, istovremeno praveći još bolji ambijent za investitore kojima je pravna država jedan od ključnih faktora na osnovu kojeg donose odluku gde da ulažu svoj novac", rekao je predsednik.  

Na referendumu je među prvima glasao predsednik Skupštine Ivica Dačić. "Ovo je prva vlast koja se odriče svog prava da bira sudije i tužioce, to se nikad nije desilo i to puno znači", izjavio je Dačić.  

O referendumu se nakon glasanja izjasnila i predsednica Vlade Ana Brnabić. "Obavila sam svoju građansku dužnost i svoju građansku obavezu, glasala na referendumu o promeni Ustava Republike Srbije u oblasti pravosuđa kako bi imali veću vladavinu prava u Republici Srbiji, kako bi sudstvo u Srbiji bilo nezavisno, tužilaštvo samostalno, kako bi pred sudovima bili svi jednaki“, rekla je premijerka nakon glasanja.

Opozicija je uglavnom građane pozvala ili na bojkot referenduma ili na glasanje za opciju „ne“. Među njima je i predsednik Demokratske stranke Srbije, Miloš Jovanović. "Ozbiljna država ne pristupa olako promeni najvišeg pravnog akta, vrlo lakomisleno, bez ozbiljnije javne rasprave i po nalogu spolja", rekao je Jovanović.

Protiv promena bio je i pokret Ne davimo Beograd jer, kako kažu, ne vide da je moguće da se na taj način smanji politički uticaj na pravosuđe, dok su Socijalidemokratska stranka Srbije, Nova stranka, Građanski demokratski forum pozivali građane da glasaju protiv jer smatraju da promene ne donose poboljšanje pravosudnog sistema već na skriven način omogućavaju "cementiranje uticaja vladajuće stranke i vladajuće koalicije na pravosudni sistem".

Demokratska stranka i Stranka slobode i pravde pozvale su na bojkot, dok se Narodna stranka nije konkretno izjasnila.

Rok za objavljivanje konačnih rezultata referenduma je petak, 21. januar do 20 časova.