Od otkaza i mobinga do neisplaćivanja zarada: U Srbiji se sistematski krše radnička prava (VIDEO)
Da probleme nemaju samo radnici “Jure”, već i zaposleni u drugim kompanijama, pokazuje i to što je Srbija, drugu godinu zaredom, ocenjena kao zemlja u kojoj se sistematski krše radnička prava. Za sindikate to nije iznenađenje, ali bi trebalo da bude alarm onima koji su zaduženi da obezbede poštovanje radničkih prava.
Godišnji Globalni indeks prava radnika koji objavljuje Međunarodna konfederacija sindikata, kao i prošle godine, svrstao je Srbiju u red zemalja u kojima se radnička prava sistematski krše.
Institucije koje bi trebalo da obezbede poštovanje radničkih prava, često zataje; osim obećanja, pomaka nema. Tako nismo dobili ni odgovor iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja na pitanje imaju li plan da nešto promene na tom polju. Na reakciju Ministarstva čekaju i u Ujedinjenom granskom snidikatu “Nezavisnost”:
„Pa da vam kažem, evo, od našeg poslednjeg kongresa, ako gledam Nezavisnost 2021. mi smo imali maltene za tri godine, imali tri puta izbore i vi u principu imate ministre koji su u startu znali da će njihov mandat trajati godinu, godinu i po dana i nisu ulazili u ozbiljnu reformu radnog zakonodavstva. Mi smo sami uradili jedan predlog zakona o radu, dostavili ga ministarstvu, imali smo neformalne neko pozitivne ocjene toga, ali niko nije hteo ulaziti u taj posao na tako kratak period.” – kaže za Insajder Čedanka Antić, predsednica Ujedinjenih granskih sindikata “Nezavisnost”.
Ukoliko Vlada bude radila u punom mandatu, i imala volju da sa sindikatima razgovara o novom Zakonu o radu, pitanja će biti napretek, jer se radnička prava u zemlji krše po mnogo osnova:
“Široki je spektar, do nezakonitih otkaza ugovora o radu, do neprimenjivanja zakona o radu, država bi trebala da se stara da se njen zakon primenjuje, do kršenja kolektivnih ugovora, isplaćivanje zarade koja je niža od one koja je ugovorena. Široki je zaista spektar, do toga da u privatnom sektoru mi imamo problem već dugi niz godina da nemamo partnera za potpisivanje granskih kolektivnih ugovora. Sve su to neke stvari do mobinga, zlostavljanja ljudi na radu kako psihički tako i fizički." – rekla je za Insajder Čedanka Antić, predsednica Ujedinjenih granskih sindikata “Nezavisnost”.
Osim u Srbiji, radnička prava u zemljama Evrope konstantno se krše i u Grčkoj, Mađarskoj, Severnoj Makedoniji... Međutim, zabrinjavajući trend pogoršanja radničkih prava širom sveta, ne sme da bude izgovor za institucije u Srbiji, da gotovo ništa ne rade na njihovom poboljšanju.
Izvor: Insajder