U Srbiju se godišnje uveze oko 130.000 polovnih vozila: Za kupce cena presudna, nemački dizelaši i dalje najpopularniji

Prodaja polovnih automobila u Srbiji stabilizovala se ove godine, posle velikog pada 2020, prouzrokovanog korona krizom, a zatim ratnim sukobima na istoku Evrope. Čak četiri godine bilo je potrebno da se stabilizuje tržište. Pad prodaje novih vozila, uticao je i na količinu i kvalitet vozila na tržištu. U Srbiji i dalje su najpopularniji dizelaši, stariji od deset godina.

Kolona automobila, foto: Srđan ilić

 „Iako su prosečne cene polovnih automobila u proseku više za 14 odsto u prvih šest meseci 2024. u odnosu na isti period prošle godine, prodaja polovnjaka je na gotovo istom nivou. Broj prodatih korišćenih vozila iz uvoza od januara do kraja juna ove godine manji je za svega 1,2 odsto u odnosu na prošlu godinu. Podsećanja radi, ako bi se poredio šestomesečni presek 2023. u odnosu na 2022. godinu, pad prodaje polovnjaka iz uvoza iznosio je 5,6 odsto“, za Insajder kaže Petar Veličković, sa sajta Polovni automobili.

Prema njegovim rečima, prema analizi koju je sproveo ovaj specijalizovani portal, kupcima je najvažniji faktor pri odabiru automobila cena. 

U najvećem broju slučajeva spremni da za kupovinu izdvoje od 3.000 pa do 10.000 evra. Najveći rast je bio pre dve godine - tokom 2022. godine, u odnosu na 2021. godinu prosečne cene su porasle za 24 odsto. Sa druge strane u prvih šest meseci ove godine u poređenju sa prošlom, cene su više za 14 odsto. 

„Cene više ne rastu dramatično iz meseca u mesec. Primera radi, juna prošle godine prosečna cena svih oglašenih polovnih vozila iznosila je 8.894 evra, da bi u junu ove godine cena dostigla 9.864 evra, što je rast od 11 odsto.  Dok je prethodnih nekoliko godina rast prosečnih cena polovnjaka bio kontinuiran, dakle iz meseca u mesec, u prvoj polovini ove godine, to nije bio slučaj. Tokom februara, marta i aprila prosečne cene oglašenih polovnjaka bile su u padu, da bi tokom maja i juna, ponovo krenuo blagi rast“, navodi Veličković.

Sagovornik Insajdera dodaje da je kriza na tržištu polovnih automobila prouzrokovana pandemijom i ratom Rusije i Ukrajine. 

„Zbog prekida lanca snabdevanja, tradicionalni kupci novih automobila u Evropi su se okrenuli polovnim vozilima. Na nov auto moraju da čekaju najmanje od šest meseci do godinu dana. Fabrike su isto bile stale, jer nisu imali sve komponente, od čipova, do drugih delova koji se proizvode širom sveta“, navodi Veličković.    

Dizelaši najpopularniji, vozila na gas i metan nisu trendu

Iako Srbija u regionu ima ubedljivo najvišu cenu dizel goriva, kupce polovnih automobila i dalje, u najvećoj meri, kupuju polovnjake sa dizel motorima. Od 63.795 polovnjaka koji su prvi put registrovani u prvom polugodištu, čak 40.781 su dizelaši. Interesantno, kupci polovnih vozila u Srbiji nisu zainteresovani za vozila koja pokreću gas, metan i elektro-vozila, iako su ovi energenti značajno (više od upola) jeftiniji od dizela i benzina.

Prodaja polovnih automobila u Srbiji, izvor: Polovni automobili

„Kupci novih automobila u Srbiji sada su okrenuti benzincima, zato su što su jeftiniji za održavanje. Što se tiče polovnjaka, tu se situacija ne menja, dizelaši dominiraju. Najpopularniji brend je VW, sa modelima „golf“, „pasat“ i „polo“, svih generacija. Sledi Opel sa „astrom“, a onda „audi A4“. Tražena su „pežo“ vozila, kao i automobili „reno grupacije“, navodi sagovornik Insajdera. 

Na tržištu polovnjaka ima mali broj „ekoloških vozila“, iako je cena metana i gasa daleko pristupačnija. Što se tiče vozila na struju i hibrida, oni rastu u ponudi, ali to je i dalje zanemarljivo mali broj.  

Najviše se traže vozila proizvedena između 2008. i 2012. godine

Prema Veličkovićevim rečima, ono što se polako menja jeste interesovanje kupaca kada se radi o godini proizvodnje.

„U prvoj polovini godine najprodavaniji su automobili proizvedeni između 2008. i 2012. godine, dok su se recimo prošle godine više kupovali polovnjaci proizvedeni između 2007. i 2010. Činjenica je ipak da u oba slučaja govorimo o automobilima koji su stariji od 10 godina i da oni čine preko 65 odsto svih polovnjaka prvih put registrovanih u Srbiji od januara do kraja juna ove godine“, navodi Veličković. 

Prema analizi ovog sajta, prosečan kupac polovnog vozila u Srbiji, njih više od 50 odsto, spremno da automobil plati između 3.000 i 10.000 evra, dok je samo 10 odsto ispitanika navelo da želi da uloži preko 15.000 evra.

Tokom 2022. godine u Srbiju je uvezeno 132.515 korišćenih vozila, a prošle godine 128.930 automobila (83.139 dizelaša i 38.309 benzinaca).

Izvor: Insajder