Udruženja poljoprivrednika podeljena: Jedni veruju u sporazum sa Ministarstvom, drugi nezadovoljni pregovorima
Udruženja poljoprivrednika, u više kolona, ove godine zahtevala su od resornog ministarstva ispunjenje svojih zahteva. Posle jučerašnjeg sastanka Udruženja poljoprivrednih proizvođača iz Subotice i predstavnika Ministarstva poljoprivrede u zgradi Vlade Srbije, danas se oglasilo još pet udruženja. Oni su redakciji Insajdera dostavili dokument Sporazuma sa Ministarstvom poljoprivrede od 22. jula ove godine, u kojem se vidi da je Ministarstvo odobrilo regres za sertifikovano seme u iznosu od 17.000 dinara po hektaru zemljišta.
Na jučerašnjem sastanku, kako su za Insajder rekli iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije, u Vladi im je rečeno da nema novca za isplatu 17.000, već su im ponudili 10.000 dinara po hektaru, dve nedelje nakon što oni prihvate ponudu.
Očigledno, zbog nesloge poljoprivrednih udruženja, nije došlo do koordinacije u odvojenim pregovorima sa Vladom i Ministarstvom poljoprivrede.
Prema dokumnetu u koji je Insajder imao uvid, poljoprivredna udruženja "Stig" Požarevac, "Složni Pidikanci" Bavanište, "Brestovački Ratari" Banatski Brestovac, "Severni Banat" Kikinda , "Adrani" Udruženje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja, uspela su da u pregovorima s Vladom u julu dobiju potvrdu da će poljoprivrednici dobiti 17.000, a sa druge strane subotički ratari nisu dobili zeleno svetlo, već im je ponuđena značajno manja suma, za sertifikovano seme po hektaru.
Pet udruženja: Nema odstupanja
Predstavnici pet udruženja poljoprivrednika Srbije uputilo je u petak 4. oktobra dopis Ministarstvu poljoprivrede, šumaratsva i vodoprivrede i Vladi. U dopisu se navodi da ne pristaju na izmenu Sporazuma iz jula ove godine koji su potpisali sa tim Ministarstvom s obzirom na to da MInistarstvo sada nudi iznos manji za 7.000 dinara po hektaru.
Poljoprivrednik Jovan Jovanov, predstavnik udruženja "Složni Pidikanci" iz Bavaništa, navodi da pet udruženja poljoprivrednika imaju čvrst Sporazum sa Ministarstvom.
“Tog 22. jula je dogovoreno da se do kraja oktobra raspiše javni poziv za isplatu 17.000 dinara po hektaru za sertifikovano seme i javni poziv za upis parcela u e-agrar po drugom osnovu. Novac bi bio isplaćen do kraja ove godine. Osim toga sporazumom je predviđena isplata 60.000 za odgoj domaćih junica, plus 40.000 dinara za krave, ograniči uvoz mleka, poboljša izvoz rafinisanog i nerafinisanog ulja”, za Insajder navodi Jovanov.
Prema njegovim rečima, Sporazumom je dogovoreno da će predstavnici udruženja poljoprivrednika biti aktivno uključeni u izradu Strategije poljoprivrede i ruralnog razvoja za period 2025–2032. godine.
"Imamo dogovor za plan i budžet za 2025. godinu, prema kojem poljoprivrednici treba da učestvuju i da daju sugestije o tome šta i kako treba da se uradi. Imamo plan do 2032. godine, koji treba da bude sastavljen do kraja ove godine," zaključuje Jovanov.
On je potvrdio da nisu imali kontakte sa Inicijativom za opstanak poljoprivrednika Srbije u vezi s pregovorima sa Vladom i Ministarstvom.
Subotički ratari nezadovoljni pregovorima
Predstavnici Udružnja poljoprivrednih proizvođača iz Subotice, na jučerašnjem sastanku su tražili moratorijum na otplatu kredita pod uslovima iz vremena korona pandemije, ukidanje akcize na gorivo u punom iznosu i isplatu 17.000 dinara po hektaru za serfikovano seme za sve poljoprivredne proizvođače, bez dokaza o kupovini jer je prošlogodišnja setva započela pre nego što je postignut dogovor sa tadašnjom premijerkom Anom Brnabić.
Prema rečima Milete Slankamenca iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije, ratari su juče od predstavnika Vlade i Ministarstva poljoprivrede zatražili da se ispune njihovi zahtevi. Ali umesto 17.000 dinara ponuđeno im je prvo 7.000, a kasnije 10.000 dinara po hektaru za sertifikovane seme. O ostalim zahtevima nije postignut nikakav dogovor.
"Na kraju je dogovoreno da se isplati 10.000 dinara po hektaru do kraja oktobra. Međutim, to je samo deo problema za koji se borimo već duže vreme. Pre svega, tražimo slobodno tržište, gorivo bez akcize i olakšice kod kredita. Videćemo šta će biti u narednih 15 dana. Za to se zalažemo već dve i po godine. Bojim se da je pažnja opet skrenuta na finansijski aspekt, a nama je mnogo važnije da imamo predvidivost u svojoj proizvodnji, kao i lakšu i jeftiniju nabavku repromaterijala i goriva," rekao je Slankamenac za Insajder.
Sagovornik Insajdera se osvrnuo i na sporazum Ministarstva i drugih pet udruženja poljoprivrednika.
"Za opštu dobrobit, ostvarićemo kontakt s njima. Oni imaju neki postojeći sporazum i, naravno, neće odstupiti od onoga što su potpisali. Prema tim njihovim sporazumima, mislim da je bilo predviđeno da će se tih 17.000 dinara isplatiti do kraja godine. Takođe, do početka oktobra trebalo je da bude rešen upis parcela po drugom osnovu, i još mnogo toga. Koliko sam razumeo, danas je 4. oktobar, a oni nemaju rešen upis parcela po drugom osnovu. Po svemu sudeći, tih 17.000 dinara je tehnički nemoguće isplatiti. Naime, kako je juče ministar Aleksandar Martinović rekao, to može biti isplaćeno najranije u narednih šest meseci. Tako da sada ne znam čega se oni drže, šta je tu dogovoreno i tako dalje," navodi sagovornik Insajdera.
Za razliku od pet udruženja koja su pregovarala sa Ministarstvom poljoprivrede, subotički ratari insistiraju da pregovarač bude Vlada Srbije.
"Mi stalno insistiramo na sastancima sa Vladom i premijerom. Kada Ministarstvu poljoprivrede tražimo gorivo bez akcize, oni nas prebacuju na drugo ministarstvo koje je nadležno za to. Kada se žalimo na marže, prebacuju nas na treće ministarstvo. Da ne bih deset dana šetao od ministarstva do ministarstva, mi tražimo direktne pregovore sa Vladom," navodi Slankamenac.
On ističe da je pitanje dizela, odnosno plavog dizela, lako rešivo. Slankamenac se osvrnuo na to da je ovo pitanje pozitivno rešeno u Hrvatskoj i Mađarskoj, te dodaje da zloupotrebe nisu realne jer im to gorivo treba za traktore i kombajne. Čak i ako bi neko sipao to gorivo u automobile, kasnije bi opet morao da ga kupi po komercijalnoj ceni za poljoprivrednu mehanizaciju, navodi.
Podsećamo, članovi subotičkih udruženja poljoprivrednih proizvođača su pre četiri dana protestovali blokadom Ipsilon kraka autoputa kod Subotice, zbog čega je Bezbednosno-informativna agencija (BIA) privela nekoliko njih na informativni razgovor. Nakon toga, protest je prekinut i započeti su pregovori.
U okviru Ujedinjenih udruženja poljoprivrednika nalaze se Udruženje poljoprivrednika Aradac, Udruženje poljoprivrednih proizvođača Subotice, Savez udruženja poljoprivrednika Banata i Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije, a podršku su pružili i udruženja Novoseljanski paori, Banatska crnica (Nova Crnja) i Dolovački paori.
Izvor: Insajder