Udruženju poslanika Dejana Bulatovića Vlada Srbije dala na upravljanje park prirode "Mali Bosut" (VIDEO)

Mali Bosut park prirode u blizini Šida primer je, na osnovu hronologije događaja, kako i zaštita prirodnih bogatstava zavisi od dnevne politike. Prema istraživanju Insajdera, Vlada Srbije u tehničkom mandatu dala je na upravljanje više od 250 hektara državne zemlje u zapadnom delu Srema - Udruženju narodnog poslanika Dejana Bulatovića. U rekordnom roku Mali Bosut proglašen je parkom prirode. Bila bi to dobra praksa da se slučajno ili namerno nije poklopilo baš sa periodom kada je Bulatović odlučio da napusti opoziciju i podrži vlast.

Dejan Bulatović Foto: Srđan Ilić

Mali Bosut - prirodno područje u blizini Šida za čiju se zaštitu Dejan Bulatović sa svojim udruženjem zalaže već 10 godina. Na problem neadekvatne zaštite ukazivali su godinama pa čak i blokadama puta, ali nije bilo reakcije nadležnih institucija. 

U to vreme međutim, Bulatović je bio oštar kritičar vlasti. Sve se, možda samo sticajem okolnosti, menja kada Bulatović napušta Stranku slobode i pravde i počinje javno da podržava vladajuću stranku. Njegovo udruženje dobija na upravljanje park prirode u okolini reke Bosut. 

Bulatović u izjavi za Insajder tvrdi - to nema nikakve veze sa promenom njegovog političkog kursa. 

Bulatović: Ja mislim da sam ostao u Stranci slobode i pravde, da ništa ne bi menjalo ovu odluku, ne bi menjalo odluku Vlade jer ovo je trend koji se zahuktava, mislim da ministarka Irena Vujović i te kako razume potrebu da dođemo do što više tih proglašenja… 

Insajder: Mislite da bi uredba bila doneta i da ste ostali u Stranci slobode i pravde?

Bulatović: Pa naravno, pa ja ne sumnjam u to, ali opet Vam kažem ako je to razlog da smo mi dobili, a da sam ja narodni poslanik i podržao politiku koju zastupa politiku Aleksandar Vučić, pa šta je tu loše, pa doneli smo nešto što je dobro za građane Srbije i Opštine Šid.

Nije sporno to što je Mali Bosut proglašen parkom prirode i što će Udruženje voditi računa o zaštiti tog područja. Činjenica je međutim da nadležne institucije pokreću proceduru za zaštitu parka prirode Bosut u martu prošle godine, samo nekoliko meseci nakon što je Dejan Bulatović podneo ostavku na sve funkcije u stranci SSP. U Skupštini je ostao kao samostalni poslanik. 

Ubrzo posle toga uspeo je da se izbori za zaštitu područja reke Bosut. Prvo pokrajinski Zavod za zaštitu prirode izrađuje studiju, a zatim i Ministarstvo zaštite životne sredine obrazlaže hitnost donošenja propisa Vladi u tehničkom mandatu. A Vlada Srbije brzo reaguje i donosi Uredbu u januaru. Tako je ceo postupak u slučaju Bosut završen za manje od godinu dana.

Aktivistkinja Dragana Arsić iz Pokreta "Odbranimo šume Fruške Gore“ ističe da praksa pokazuje da proces donošenja odluke da se neko područje stavi pod zaštitu uglavnom traje dosta duže. 

"Mi zapravo analizirajući ovaj sektor smo došli do podataka da je prosečno trajanje postupka proglašenja zaštićenih područja prirode je u proseku oko 10 godina, a imamo i slučajeve da neka područja čekaju na zaštitu i do 20 godina. Na ovom fenomenu država je pokazala da može da bude efikasna, samo kada je u pitanju neki poitički ili ekonomski interes“, smatra Arsić. 

Sa druge strane, Dejan Bulatović ističe da ništa nije rađeno po hitnom postupku već da je dobijanje statusa zaštićenog područja rezultat decenijskog zalaganja njegovog udruženja. 

"Ja ne vidim da je to po hitnom postupku. Ovde se radi o proceduri, ovo je podneto i pre tehničke vlade. Ne mislim da je tu bilo nešto ishitreno, mislim da je to urađeno baš onako kako je potrebno“, kaže Bulatović. 

Udruženje Dejana Bulatovića na području parka prirode Bosut od sada će organizovati čuvare, pratiti stanje zaštićenih vrsta, izdavati saglasnosti, ali i određivati naknade za korišćenje zaštićenog područja i naplaćivati ih. 

Iz budžeta, za park prirode Vlada Srbije izdvojila je miliona dinara, najavaljujući i nova izdvajanja u narednim godinama. Bulatović za Insajder kaže sredstva će biti upotrebljena, između ostalog, za obeležavanje granica parka prirode i ribočuvarsku službu. 

Svaki upravljač prirodnog dobra i trošenje sredstava kontroliše se kroz godišnji program rada. 

Na pitanje koliko se u praksi zaista kontrolišu upravljači prirode, pogotovo imajući u vidu da će sad jedan upravljač biti neko sa političkom, javnom funkcijom i možemo li biti sigurni da će, ta kontrola biti adekvatna“, Dragana Arsić iz pokreta ”Odbranimo šume Fruške Gore” kaže da praksa pokazuje nedostatak kontrole.

”Nemam pozitivan odgovor ni dobru vest. Po našim istražvanjima i terenskom radu možemo da zaključimo da nema adekvatne kontrole”, ističe Arsić.

Kako pokazuje istraživanje Insajdera, prirodnim javnim dobrom najčešće upravljaju javne ustanove i preduzeća ali zakon omogućava da to rade i udruženja građana.

Predsednik Društva za zaštitu životne sredine ”Stara planina” Dragan Taškov ističe da ima nekoliko primera koji pokazuju da i privatna udruženja mogu na adekvatan način upravljati zaštićenim područjima. 

”Po mom mišljenju to je dobro rešnje, treba dati priliku različitim akteriima da učestvuju u zaštiti prirode. Pokazalo se i recimo na Zasavici gde je Pokret Gorana upravljač da imamo zaista dobre rezultate i u zaštiti i u kontaktima sa lokalnim stanovništvom i saradnji sa lokalnom zajednicom i u razvoju turizma”, smatra Taškov.  

U parku prirode Mali Bosut nalaze brojne vrste ptica, riba i biljaka, među njima i strogo zaštićene, a uz granice tog područja je i arheološko nalazište “Gradina” koji pruža dokaz o postojanju ljudskih aktivnosti od neolita do Rimljana. 

Sve to navodi se u Uredbi Vlade Srbije kojom je pre mesec park prirode Mali Bosut stavljen pod zaštitu. 

Na pitanje koji su kriterijumi bili da upravljanje državnim hektarima dobije baš Udruženje Dejana Bulatovića u Vladi nismo dobili odgovor. 

Izvor: Insajder