Uklanjanje Savskog mosta – struka i politika ZA, građanski aktivisti protiv (VIDEO)
Savski most kao Skadar na Bojani – demontaža starog i izgradnja novog odlažu se iz godine u godinu. Od proleća prošle godine, do jeseni ove – toliko se odlaže demontaža Savskog mosta i početak izgradnje novog, u blizini. Iako se struka izjasnila za demontažu starog i izgradnju novog mosta, a vlast usvojila Zakon o zajmu i izabrala ponuđača, u javnosti i dalje rasprave o tome da li most treba rušiti, ili rekonstruisati, kakav je most i čiji simbol. Dok slušamo te rasprave, niko da nam predstavi rešenje za mogući saobraćajni kolaps, do puštanja novog mosta u saobraćaj.
Od prve najave demontaže, neispunjeno obećanje da će građanima biti predstavljen plan preusmeravanja saobraćaja tokom izgradnje novog mosta. Umesto tog plana, samo šture izjave gradonačelnika o planovima za rešavanje saobraćajnih gužvi.
Most je izgradio nemački Vermaht 1942. za potrebe transporta jedinica na Južni front, čelični je i građen po sistemu kontinualnih greda sa lukom u sredini. Rekonstruisan šezdesetih i osamdesetih godina prošlog veka i delimično rekonstruisan 2008. Kako je neispitana struktura čelika i drvenih šipova na koje se oslanjaju betonski stubovi, a potrebna je i sondaža terena, nije moguće precizno reći u kakvom je stanju most.
Ipak, s obzirom na godinu izgradnje i namenu, jasno je da su za njega neophodne povremene rekonstrukcije, koje mogu da koštaju i do 50% cene novog mosta. Struka se zato izjasnila za uklanjanje starog i izgradnju novog.
„Sve to zajedno se rezimira i konačan zaključak se izvlači posle vrlo detaljnog projekta, koji uključuje još detaljniji pregled i analize uzoraka, materijala, tla itd, što je veoma dugotrajan i veoma skup posao“, kaže za Insajder Aleksandar Bojović, građevinski inženjer i konstruktor mostova.
Demontaža i izgradnja koštaće 94 miliona evra. Zajam vredan oko 80 miliona evra osiguran je kod kineske korporacije „China Export and Credit Insurance“, a ostatak finansira država. Suprotno struci i donetoj odluci, građanski aktivisti smatraju da most nije za rušenje.
„Ne postoji nijedan normalan razlog, niko normalan ne bi rušio funkcionalan most koji je obnovljen 2008. godine, koji je zdrav kod dren, čiji oni žele sada stubove da iskoriste, bez da su napravili bilo kakvo alternativu“, smatra političar i građanski aktivista Đorđe Miketić, na protestu protiv rušenja mosta kojeg su organizovale „Združene inicijative i pokreti“.
Oko Savskog mosta još dilema, da li je važan simbol Beograda, atriratni, ili nacistički simbol, ili ništa od toga, već samo jedan od mnogo mostova građenih po projektima iz tridesetih godina prošlog veka. Građevinski inženjeri, sa bogatom konstruktorskom karijerom u mostogradnji, koji su bili i deo stručnog žirija koji je odlučivao o sudbini Savskog mosta ne smatraju da taj most ima poseban značaj.
„Sam ovaj stari most, odnosno još uvek postojeći most, je inače spadao u standardnu, da ne kažem, produkciju 30. godina u Evropi. Takvih mostova ima na desetine, da ne kažem, stotine u celoj Evropi. Uglavnom su svi demotirani i ja mislim da je ostalo malo još uvek u saobraćaju. To su mostovi koji apsolutno nemaju ničeg originalnog, da bi se izdvajali od ostalih. Prema tome, taj aspekt arhitektonoski je apsolutno praktično nepostojeći“, kaže za Insajder Aleksandar Bojović.
Ipak, smatra da bi na nekom vidnom mestu, kao uspomenu, trebalo izložiti jedan njegov deo.
„Što je inače praksa u svetu, za slučaj da most nije nešto arhitektosko, građevinsko, tehničko i tako dalje posebno značajan, ali je s nekog drugog aspekta značajan i poznat i čuven u sredini u kojoj se nalazi, da se jedno parče mosta negde u nekom parku ili na nekom drugom mestu iznese, kao mali spomenik“, objašnjava Bojović za Insajder.
Dok čekamo novi most, moraćemo da koristimo alternativne pravce. Umesto plana preusmerenja saobraćaja, šturo objašnjenje gradonačelnika Beograda – kod Ušća će biti izgrađen kružni tok, neke ulice proširene, a neke pokrivene kockom biće asfaltirane, kako bi protok vozila bio veći. Linije tramvaja preuzeće autobusi, ali preko Brankovog mosta.
Izvor: Insajder