Uoči nove runde pregovora prosvetnih sindikata sa Vladom Srbije, neizvesno kada će početi drugo polugodište

Još uvek se ne zna kada će i da li će 20. januara početi drugo polugodište u školama u Srbiji. Trenutno reprezentativni sindikati sprovode anketu među članstvom o tome da li da prihvate ponudu Vlade Srbije ili će insistirati na ispunjenju svih svojih zahteva, čija je osnova Protokol iz oktobra 2023. godine. Nova runda pregovora sindikata i ministasrtva prosvete, zakazana je za sutra.

Škola, ilustracija Foto: Pixabay.com

Prema rečima Aleksandra Markova, predsednika Foruma beogradskih gimnazija, očekuje se nova runda razgovora, a do tada se anketiraju zaposleni o obustavi nastave od 20.januara.

„Forum beogradskih gimnazija pripada reprezentativnom sindikatu Sindikatu radnika u prosveti Srbije, i u tom smislu svi dalji koraci biće usklađeni sa delovanjem reprezentativnih sindikata. U ovom trenutku, dok iščekujemo novu rundu razgovora između reprezentativnih sindikata i predstavnika vlasti, u toku je anketiranje zaposlenih o obustavi nastave od 20. januara. Nastavnici, članovi sindikata, ali i oni koji nisu, mogu da se izjasne da li podržavaju predlog reprezentativnih sindikata u pogledu obustave nastave ukoliko zahtevi ne budu prihvaćeni“, rekao je Markov za Insajder.

Na pitanje da li se sada zna, hoće li se nastave biti posle 20. januara, sagovornik Insajdera je odgovorio:

„U ovom trenutku je neizvesno šta će se dešavati 20. januara, ali mišljenja sam da je u interesu svih da se učenici vrate u klupe. Međutim, to sada najviše zavisi od vlasti i njihove spremnosti da ispune ono što je Protokolom predviđeno. Dobra polazna osnova za dalje pregovore je predlog koji su sindikati dobili u Predsedništvu, a koji su kasnije nastavnici odbacili. Uprkos tome, sam predlog je sadržao dobre strane, kao što je usklađivanje zarada dva puta godišnje, što je trebalo preciznije regulisati kroz Poseban kolektivni ugovor. Na taj način nastavnici bi bili blizu ispunjenja glavnog štrajkačkog zahteva u pogledu povećanja zarada. Ipak, preko tog dela predloga se olako prešlo u polarizovanoj atmosferi kakva trenutno vlada u društvu.“

Prema njegovim rečima, ovaj predlog je isuviše lako odbačen. Markov dodaje da konkretna ponuda Vlade u ovom trenutku ne postoji, osim pomenutog dela koji su sindikati dobili u Predsedništvu.

„Veliki broj kolega poistovetio je štrajk sa studentskim protestima, i mislim da je to glavni razlog zašto je ponuda tako olako odbačena. Verujem da bi ova ponuda, da je stigla na početku štrajka, bila glatko prihvaćena. Pitanje studentskih protesta i štrajka nastavnika su dva odvojena pokreta i tako ih treba i rešavati. Dakle, u ovom trenutku iščekujemo sastanak zakazan za 9. januar, kada će, pretpostavljam, nova ponuda Vlade biti jasnija“, dodaje Markov.

Mirjana Gašić iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije rekla je za Insajder da se sindikati neće unapred oglašavati povodom nastavka štrajka.

„Nakon što se završe pregovori, poslaćemo zvanično saopštenje“, kratko je izjavila Gašić.

Do ovog trenutka Ministarstvo prosvete nije odgovorilo na pitanja Insajdera o početku drugog polugođa i pregovorima sa prosvetnm sindikatima.

Podsetimo da je deo zaposlenih u prosveti dva puta tokom 2024. protestovao od početka školske godine, ne odustajući od zahteva za povećanjem zarada, ali i unapređenja bezbednosti u školama, kroz izmenu Krivičnog zakonika i pooštravanje kazni nad prestupnicima za dela nasilja nad nastavnicima i učenicima.

Podsetimo da je krajem prošle godine Vlada Srbije iznenada donela odluku da skrati polugođe – nedelju dana ranije. Tada je resorna ministarka priznala da je odluka doneta zbog blokada škola i štrajka prosvetnih radnika, istovremeno se pravdajući zaštitom dece. Sa druge strane, i đaci i prosvetni radnici protivili su se takvoj odluci.

Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević 3. januara kazao je da je "izvesno" da će biti nastave tokom drugog polugodišta u školama, a da nastavnici koji ne budu želeli da predaju, neće više raditi u prosveti, dok će đaci koji ne dolaze na časove dobiti neopravdane izostanke.

Novinar Milenko Kovačević