Uoči petogodišnjice ubistva Olivera Ivanovića srpsko Tužilaštvo za organizovani kriminal u odgovoru Insajderu: Predistražni postupak još u toku (VIDEO)
Na dan ubistva Olivera Ivanovića 16. januara 2018. godine Tužilaštvo za organizovani kriminal u Beogradu saopštilo je da je zatražilo prikupljanje potrebnih obaveštenja od policije i BIA, odnosno da je pokrenulo predistražni postupak. Na pitanje Insajdera u kojoj fazi je postupak danas, odgovaraju da je „predistražni postupak protiv neidentifikovanih izvršilaca još u toku“. Dakle, za pet godina, ništa se nije promenilo.
Svesni činjenice da bi otkrivanje detalja predistražnog postupka moglo da ugrozi rasvetljavanje slučaja, postavili smo pitanja samo u vezi sa onim što ne bi moglo da ugrozi postupak. Tako nismo pitali koga je Tužilaštvo saslušalo, već samo koliko ljudi je saslušano po nalogu Tužilaštva. Takođe, ne zalazeći u konkretne dokaze, pitali smo kada su poslednji put razmenjene informacije sa istražnim organima u Prištini. Bez odgovora ostalo je i da li je identifikovan poslednji vlasnik „opel astre“, vozila koje je nađeno zapaljeno posle ubistva, a za koje se sumnja da je korišćeno u zločinu.
Dva dana posle ubistva, tadašnji direktor policije Srbije i Tužilaštvo za organizovani kriminal saopštili su detalje u vezi sa poreklom tog vozila. Srbija je sumnjala da je trag podmetnut, ali su i policija i Tužilaštvo tada naveli da je vozilo pripadalo srpskom državljaninu koji je živeo u Austriji i koji ga je tamo registrovao 2011. Posle smrti vlasnika vozila, njegov rođak predao ga je autoplacu u Srbiji.
Proverama je utvrđeno da je vozilo predato autoplacu u maju 2016 i da je prodato 10 do 15 dana kasnije. Od momenta saznanja za mogućnost da je vozilo korišćeno u ubistvu po nalogu tužilaštva za organizovani kriminal policija neprekidno pokušava da utvrdi identitet kupca. Potragu otežava činjneica da o kupoprodaji ovog vozila koje nije ocarinjeno ni registrovano u Republici Srbiji nije sačinjena nikakva dokumentacija putem koje bi se mogao identifikovati kupac.
Međutim, pet godina kasnije, na pitanje da li su konačno dobili podatke o krajnjem vlasniku i kada su ih poslednji put tražili, isto tužilaštvo ne odgovara jer je i to, sudeći prema odgovorima, strogo poverljivo.
Tužilaštvo je u odgovoru Insajderu samo navelo da su u više navrata dostavljali obaveštenja i dokaze privremenim organima samouprave u Autonomnoj pokrajini Kosovo i Metohija, na njihov zahtev. Međutim, kooperativnost druge strane nije bila istog intenziteta.
Jedna od ključnih nedoumica u vezi sa ubistvom Olivera Ivanovića, od prvog dana, jesu snimci sa sigurnosnih kamera kojima je pokriven gotovo ceo severni deo Kosovske Mitrovice, kao i prilazni putevi. Umesto da pomognu rasvetljavanju, ti snimci bili su predmet sporenja Beograda i Prištine o tome ko ih poseduje i ko je kome dostavljao montirane snimke.
Dan pre prve godišnjice ubistva Olivera Ivanovića, 2019. godine, fotografije skinute sa snimaka sigurnosnih kamera osvanule su u „Srpskom Telegrafu“. Na petogodišnjicu ubistva, Tužilaštvo nije odgovorilo na pitanje Insajdera da li su pregledali te snimke, kao ni da li su, posle objavljivanja fotografija u dnevnoj novini, tražili prikupljanje snimaka.
Svi podaci iz ovog postupka koje Tužilaštvo za organizovani kriminal pribavlja i razmenjuje sa nadležnim organima Republike Srbije, uključujući tu i Privremene organe Kosova i Metohije nalaze se pod oznakom stepena tajnosti „ strogo poverljivo“, zbog čega detalji ne mogu biti dostupni javnosti, što se odnosi na radnje koje su do sada preduzete, kao i na one koje Tužilaštvo namerava da preduzme u narednom periodu.
To, praktično, znači da za građane Srbije ostaje tajna da li je Tužilaštvo uopšte preduzimalo ikakve radnje u proteklih nekoliko godina.
Izvor: Insajder