Uprkos skoku cena rasprodati gotovo svi aranžmani za prvomajske praznike: Najveće interesovanje za evropske gradove, banje i planine u Srbiji
Zbog toga što tokom predstojeći prvomajski i vaskršnji praznici, zaposleni u Srbiji imaju šest neradnih dana, turističke agencije zadovoljno trljaju ruke. Najviše aranžmana građani su uplatili za evropske gradove, banje i planinske centre u Srbiji. Ni značajno viša cena aranžmana, u odnosu na prošlu godinu, nije pokolebala građane i uticala na njihovo interesovanje.
“Zbog čak šest spojenih dana, turističke agencije beleže rast broja turista za oko pet odsto u odnosu na prethodne prvomajske praznike”, za Insajder kaže Aleksandar Seničić, direktor Asocijacije turističkih agencija Srbije YUTA.
Prema njegovim rečima ne postoji tačna evidencija koliko ljudi ode na odmor tokom prvomajskih praznika, zbog toga što jedan broj njih organizuje putovanje bez agencije.
“Ono što mogu da potvrdim, da je prethodne dve godine, preko agencija na prvomajski odmor otišlo između 120.000 I 150.000 ljudi”, navodi Seničić.
Za odmor izdvajaju od 70 do 800 evra
Najjeftiniji su autobuski aranžmani koji uključuju između dva i pet noćenja. Za ove aranžmane građani izdvajaju od 70 evra pa do 220-250 evra. Cene variraju od broja dana i kategorije hotela. Što se tiče tih, autobuskih tura, najtraženiji su Temišvar i Sofija.
“Tradicionalno, vlada veliko interesovanje za destinacije u region. Na osnovi naše evidencije, agencije imaju veliki broj uplaćenih aranžmana za Trebinje, Sarajevo, Mostar i Banjaluku, kada je Bosna i Hercegovina u pitanju, a što se tiče Severne Makedonije, traženo je Skoplje, kao i Ohrid”, kaže Seničić.
U Srbiji popunjeni kapaciteti, cene skočile i do 20 odsto
Pojedini domaći turistički centri, poput Zlatibora i Vrnjačke Banje, očekuju i do 40.000 turista dnevno. Veliki broj turista očekuju i planinski centri – Kopaonik, Maljen (Divčibare), Rudnik, Zlatar i Stara planina. Što se tiče banja, najveće interesovanje vlada za Sokobanju, Vrdnik, Prolom…
“Gotovo 90 odsto soba je rezervisano. Značajno su skočile cene u odnosu na prethodnu godinu. U ovom slučaju to je ekonomska logika ponude i potražnje. Kada imate veliku potražnju, onda je potpuno logično da i cene skaču. Kada nemate dovoljan broj smeštenih kapaciteta za sve koji su zainteresovane, vlasnici privatnih smeštaja odlučili su da podignu cenu smeštaja. Prema našoj evidenciji, cene su kod njih veće od deset do 12 odsto. U hotelima cene su skočile i do dvadeset odsto”, kaže sagovornik Insajdera.
Južna Evropa popularna
Veliki broj građana se opredelio da poseti najatraktivnije turističke centre - Rim, Istanbul, Beč, Budimpeštu, Prag, Beč, Valetu, Berlin, Lisabon, Milano, Barselonu… Interesantno, ove godine agencije beleže veliki broj prijava za evropske gradove srednje veličine, poput Bolonje, Malage, Trsta, Barija i Valensije.
“U ovo doba godine povećano je interesovanje i za mediteranska ostrva kao što su Kipar i Malta. Kreću i čarteri za Egipat, koji su uglavnom rasprodati u ovo doba godine, jer tamo već može da se kupa i oseti leto”, priča Seničić.
I u slučaju inostranih putovanja raste potražnja, iako su cene skočile. Avio-aranžmani su poskupeli oko 20 odsto, dok su putovanja autobusom skuplja oko deset odsto u odnosu na prošlu godinu. Aranžmani avionom koštaju od 300 do 800 evra.
Za leto planuli svi jeftiniji aranžmani
Prema Seničićevim rečima, agencije beleže pet odsto veće interesovanje za letnje aranžmane.
“Na povećan broj kupljenih aranžmana kumovali su veliki popusti koji su počeli negde u oktobru prošle godine. Oni koji mogu da planiraju tako dugoročne odmore, mogli su da iskoriste popuste koji su bili i do 50 odsto od tržišne cene. U martu su prestali popusti, a sada u aprilu imamo samo zvanične, tržišne cene u ponudi”, objašnjava Seničić.
Direktor Asocijacije turističkih agencija Srbije YUTA se nada da će ove turističke godine zaokružiti oporavak od korona krize, koja je prema Seničićevim rečima najviše pogodila sektor turizma.
Izvor: Insajder