Uspostavljanje kontrole ili zastrašivanje Srba: Školstvo i zdravstvo jedini koji rade u srpskom sistemu na severu Kosova

NIz zatvaranja "srpskih" objekata na severu Kosova i Metohije koji su za kosovske vlasti nelegalni nastavljen zatvaranjem Nis-ovih pumpi. Sa druge strane, iako nisu deo vlasništva države Srbije, Srbi su radili u njima i doživljavali ih kao nešto "srpsko".

Pripadnici poreske administracije i ministarstva trgovine Kosova zatvorili benzinske pumpe NIS. Foto: Tanjug

A zatvarani su objekti od onih koje se bave platnim prometom, do privremenih organa opština. Sve ovo za Prištinu je uspostavljanje kontrole, posebno na severu KiM, za Beograd - zastrašivanje Srba.

Agencija za privatizaciju uz asistenciju kosovske policije zatvorila je tri "Nis Petrol" pumpe na severu Kosova i Metohije - jednu u severnom delu Kosovske Mitrovice i dve na teritoriji opštine Zubin Potok.

Ministarka industrije, preduzeća i trgovine Rozeta Hajdari rekla je da su pumpe privremeno zatvorene jer su radile bez dozvole za maloprodaju dizela i benzina. Sa druge strane za ministra unutrašnjih poslova Dželjalja Svečlju zatvaranje pumpi je "presecanje žila ruskog Gasproma na Kosovu".

Analitičar Ognjen Gogić kaže za Insajder da iako nisu u pitanju državne pumpe, za Srbe na severu ovo jeste još jedan udarac: "Prištini je dodatna dodatna motivacija bilo i to što zatvaranje NIS pumpi može da se predstavi kao smanjivanje ruskog uticaja. Priština, s druge strane, nastoji da ekonomski oslabi srpsku zajednice. Zatvaranje ovih pumpi je sigurno udar na budžet nekoliko porodica. Verovatno će i u narednom periodu biti sličnih akcija protiv srpskih privrednih subjekata na severu", kaže Ognjen Gogić. Podsetimo da je početkom ove godine doneta odluka Centralne banke Kosova o ukidanju platnog dinarskog prometa. U sklopu toga, zatvorene su ekspoziture "Poštanske štedionice", jedine preko kojih svih oni koji novac za plate, penzije i socijalna davanja dobijaju iz budžeta Srbije.

Ognjen Gogić, analitičar. Foto: Insajder

Ako se vratimo još dalje u prošlost, onda je maj 2023. najbitniji, jer su tada zgrade opština u Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku zauzeli pripadnici specijalnih jedinica kosovske policije. To se dogodilo posle lokalnih izbora, koje su Srbi bojkotovali, a Albanci postali odbornici i gradonačelnici sa ne više od tri procenta izašlih birača. I dok jedan po jedna institucija države Srbije nestaje, ostaju zdravstvo i školstvo koji funkcionišu u okviru srpskog sistema: "Ne mogu izvesti zaključci šta je plan Prištine povodom preostalih srpskih institucija na Kosovu u koje spadaju bolnice i škole. Za sada se prećutno toleriše njihov rad iako se on odvija van kosovskog sistema. Priština nije nastavila sa akcijom zatvaranja privremenih organa po srpskim sredinama što je započeto zimus jer je to našlo na oštro protivljenje Amerikanaca. U tom smislu deluje kao da su srpske bolnice i škole za sada bezbedne", objašnjava za Insajder Ognjen Gogić, analitičar. S mišljenjem da se Priština trudi da zatvori što više srpskih institucija, zbog formiranja Zajednice srpskih opština (ZSO), Gogić se ne slaže. "Formiranje ZSO uopšte nije na vidiku tako da sve te akcije koje na severu Kosova preduzimaju vlasti iz Prištine nisu u vezi sa tim. To je jedna od teorija koja se povremeno čuje u javnosti kako Priština planira da osnuje ZSO nakon što prethodno oslabi srpsku zajednicu do te tačke da ZSO neće imati naročit značaj i kad se formira. Takve spekulacije nemaju nikakvo uporište u postupcima Prištine. O formiranju ZSO se uopšte ne razmišlja i to koliko je srpska zajednica na Kosovu jaka nema nikakav značaj u tom pogledu. Za Prištinu je formiranje ZSO vezano za pitanje međusobnog priznanja između Kosova i Srbije. Situacija na terenu u tom smislu nije presudna", zaključio je Ognjen Gogić. Rok do koga su Beograd i Priština morali da dostave Briselu komentare na korake za normalizaciju odnosa, u okviru evropskog sporazuma beograda i Prištine je istekao. Jedna od glavnih tački sporazuma jeste formiranje Zajednice srpskih opština, ali se na to čeka duže od 11 godina. Sa druge strane Beograd takođe ne poštuje određene tačke, poput one da se neće protiviti prijemu Kosova u međunarodne organizacije.

Izvor: Insajder