Ustavni sud i dalje ćuti da li će na dnevnom redu biti inicijativa Rio Tinta o projektu “Jadar” (VIDEO)
Ustavni sud i dalje niti potvrđuje niti demantuje da će u četvrtak na dnevnom redu biti inicijativa Rio Tinta da se poništi odluka Vlade o ukidanju prostornog plana Jadar. Tako bi se stvari vratile u stanje pre ukidanja plana i stvorili uslovi da se nastavi projekat iskopavanja rude u oblasti Jadra. Iako ćutanje nije ništa novo kada je u pitanju Ustavni sud – po ko zna koji postavlja se pitanje – zašto ne dobijamo odgovore od onih koji odgovaraju građanima?
Da li u uređenoj državi građani trebaju od političara i ekoloških aktivista da saznaju da će Ustavni sud odlučivati o temi koja godinama deli javnost?
Odgovor se sam nameće, ali i dalje nema odgovora Ustavnog suda što, istini za volju - nije prvi put. Nije poznato koji je tačno akt podnet, ko ga je podneo i šta u njemu piše, da li će se u četvrtak samo raspravljati o toj temi ili će se doneti konačna odluka. Ili – da li će se uopšte raspravljati. Muk iza vrata najviše pravne instance u Srbiji – slika je i prilika rada onih koji treba da štite građane i ulivaju poverenje.
Rad Ustavnog suda je javan. To je član zakona koji institucija na vrhu pravne piramide najčešće ne poštuje. I za to, sudije - ne snose nikakve posledice. Posledice snose građani koji su godinama na vetrometini netransparentnog rada institucija.
Poslovnik o radu Ustavnog suda dodatno pojašnjava šta, između ostalog, znači ostvarivanje javnosti suda:
-Objavljivanje na internet stranici Suda dnevnog reda sednica, vremena održavanja javne rasprave, odluka i ustavnosudske prakse, kao i važnijih podataka
-Održavanjem konferencije za predstavnike sredstava javnog obaveštavanja
-O odlukama koje imaju širi društveni i pravni značaj, Sud daje saopštenja za javnost
-Konferenciju za predstavnike sredstava javnog obaveštavanja saziva i vodi predsednik Suda, odnosno drugi sudija koga predsednik odredi, povodom godišnjeg pregleda rada Suda, kao i u drugim slučajevima kada oceni da se radi o pitanjima od interesa za javnost.
Sprovođenje sopstvenog pravilnika je međutim prava retkost.
Neretko su brojni profesori i pravni eksperti nazivali Ustavni sud – zaustavnim zbog odluka sa kojima se odugovlači ili o kojima osim nekoliko rečenica na zvaničnom sajtu – nema šireg obrazloženja. Tišina Ustavnog suda dodatno zabrinjava jer se on smatra najvišom pravnom instancom. Na zvaničnom sajtu unazad godinu uglavnom su saopštenja o posetama i putovanjima predsednice Suda Snežane Marković i sudija, kao i posetama studenata Sudu. Da su ponekad vrlo efikasni govori i podatak da su u roku od svega nekoliko meseci doneli odluku da se obustavi primena Zakona o rodnoj ravnopravnosti čijim su se odredbama o rodnosenzitivnom jeziku protivile Srpska pravoslavna crkva i Matica srpska.
Efikasnost nije odluka kojom Ustavni sud može da se pohvali, naročito kada su u pitanju odluke koje se tiču izbora. Od januara, kada su podnete ustavne žalbe na izborne rezultate – sudije Ustavnog suda nisu donele odluku. U tom iščekivanju i ćutanju– raspisani su novi izbori koji su se održali u junu, pa odluka Suda, praktično, više ništa ni ne znači.
Izvor: Insajder