Usvojeni pravosudni zakoni – rasprava kratka, a promene tektonske (VIDEO)
Rasprava kratka, a promene tektonske. Da li dobre ili loše, zavisi koga pitate. Ipak, izvesno je - Srbija od danas ima pet novih pravosudnih zakona.
Bez ijednog usvojenog amandmana koji su podneli opozicioni poslanici - usvojeni su zakoni o Visokom savetu tužilaštva, Visokom savetu sudstva, o javnom tužilaštvu, sudijama i uređenju sudova.
Da li je odzvonilo uticaju politike na pravosuđe - pitanje je na koje nema jedinstvenog odgovora. Spore se i vlast i opozicija, ali je podeljena i struka. Jedino su izvesne promene. Sudije i tužioce od sada će birati dva nova pravosudna tela.
Visoki savet tužilaca imaće 11 članova. Skupština bira pet članova - četiri istaknuta pravnika i državnog tužioca. Predstavnik izvršne vlasti biće ministar pravde. Tužioci će birati samo pet svojih predstavnika. Ovako će većinu u tužilačkom savetu imati oni koje biraju Skupština i Vlada - dakle, politička većina.
U Visokom savetu sudstva neće sedeti ministar pravde. Skupština će birati četiri istaknuta pravnika, a sudije će kroz izbor predsednika Vrhovnog suda i šest sudija imati većinu.
Sastav dva pravosudna tela kritičarima je sporan najviše zbog istaknutih pravnika, koji će biti u oba tela, a koji će zajedno sa ostalim članovima odlučivati o izboru, položaju i napredovanju sudija i tužilaca. Ne postoji registar takvih pravnika, niti jasna definicija ko su oni i kako ih prepoznati, a to će biti zadatak političke većine - jer će ih birati Parlament.
Dvotrećinskom većinom, poslanici će birati četiri istaknuta pravnika za svako telo, i to među osam kandidata koje je prethodno, posle javnog konkursa, izabrao skupštinski Odbor za pravosuđe. Opozicija u tome vidi prostor za politički uticaj.
„U ovom trenutku taj odbor za pravosuđe od 17 članova ima 11 članova koalicione vlasti. Taj odbor će sutra, prekosutra ovoj Skupštini da predloži osam kandidata Srpske napredne stranke, a onda mi treba da glumimo demokratiju i da od tih osam kandidata odaberemo četiri najbolja kandidata Srpske napredne stranke koja će ići direktno u Visoki savet tužilaštva, i tamo će imati odlučujuću reč pri izboru budućih tužilaca”, rekao je tokom skupštinske rasprave samostalni poslanik Aleksandar Olenik.
I tužioci očekuju promene, posle usvajanja seta zakona. Prvi put će biti birani na stalnu funkciju, odnosno do penzije, a ukida se i funkcija zamenika, pa će svi dobiti status tužilaca. To pohvaljuje Goran Ilić iz Udruženja tužilaca Srbije.
„Kada ste vi zamenik, vi samim tim nekog zamenjujete. Da li neko ko nekoga zamenjuje može da bude samostalan? Ne može. Znači imali smo jedan potpuno naopak, nakazan sistem da u tužilaštvu, gde imate pedeset ljudi koji vrše funkcije, samo jedan jeste posednik te funkcije a svi njega tobože zamenjuju. Sam taj princip je prosto onemogućavao bilo kakvu samostalnost onoga ko postupa u predmetu budući da taj predmet u izvornom smislu nije njegov nego njegovog starešine”, kaže Ilić.
Ni sudije neće birati Skupština, kao do sada, već Visoki savet sudstva. Novina je i to što se ukida njihov probni mandat. Rok za usvajanje izmena zakona, kako bi se uskladile sa izmenom Ustava, danas je ispunjen. Da li će i obećanje da te izmene vode nezavisnom pravosuđu?
Izvor: Insajder