Uzbunjivač dr Borko Josifovski, dokazao nezakonito postupanje kolega, izgubio borbu pred srpskim pravosuđem
Da Ustavni sud zaseda, pa i donosi odluke, vidi se po nedavnoj odluci kojom odbacuje žalbu uzbunjivača dr Borka Josifovskog. On se Ustavnom sudu žalio na presudu u kojoj piše da državne institucije nisu sprovodile nad njim odmazdu zbog toga što je otkrio sramnu aferu u zdravstvu.
U vreme dok je bio direktor Hitne pomoći, Josifovski je razotkrio lekare koji nisu reanimirali životno ugrožene pacijente, već su o njihovom stanju obaveštavali privatna pogrebna preduzeća. Ubrzo je smenjen sa mesta direktora, a dve godine kasnije je i otpušten. Lekari koji su pogazili Hipokratovu zakletvu su, umesto da dobiju otkaze, samo novčano kažnjeni.
Ako ste direktor Hitne pomoći, stručnjak iz oblasti urgentne medicine, pa odlučite da sprečite zločin nad tuđim životom, i kriminal - tako što o tome javno progovorite, to neće biti dobro prihvaćeno, a vi više nećete biti dobrodošli ni na poslu, ni u društvu. Na primeru Borka Josifovskog tako, u najkraćem, izgleda primena Zakona o zaštiti uzbunjivača, usvojenog krajem 2014.
"Skupo se plaća svaki pokušaj da se bude dobronameran i pošten, to je u stvari realni kontekst, da se prijatno iznenadimo kad se ne desi odmazda, ili kada dobijemo efekat od toga što je počelo uzbunjivanje“, rekao je u emisiji Insajdera "Životi uzbunjivača u borbi za istinu – ogledalo društva"advokat i bivši poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić.
Pre skoro decenije, dr Josifovski je razotkrio da pojedini lekari Hitne pomoći u Beogradu ne pomažu ljudima kojima je ugrožen život, već da umesto toga o njihovom zdravstvenom stanju obaveštavaju privatne pogrebnike, usmeravajući ih na porodice pacijenata. Umesto da bude nagrađen, najpre je smenjen, a dve godine zatim dobio je i otkaz.
Zbog nečinjenja kojim mu je naneta šteta tužio je Ministarstvo zdravlja, Agenciju za borbu protiv korupcije, policiju, Osnovno i Više tužilaštvo. Pre šest godina, 2018-te, dobio je presudu u svoju korist. Iako presuda Višeg suda pokazuje da je nad Josifovskim praktično vršena odmazda, Apelacioni sud ju je ubrzo preinačio jer se sve, kako piše, desilo pre usvajanja Zakona o zaštiti uzbunjivača.
Malo veće Ustavnog suda sada ide korak dalje i zaključuje da nepostupanje po prijavama uzbunjivača nije radnja koja bi mogla da mu nanese štetu. Porodica, koja zajedno sa njim godinama trpi pritiske, čvrsto stoji uz njega.
"Mi smo stvarno pobedili, bez obzira što mi možda nismo pobedili jer na papiru ne piše da smo pobedili još uvek“, izjavio je u istoj emisiji Borkov sin Andrej.
Pravnu borbu vodi skoro dve decenije, a u međuvremenu je i penzionisan. Lekari koje je razotkrio su, umesto otkaza, kažnjeni jednokratnim umanjenjem plate.
Kako u toj pravnoj borbi nije uspeo da državne institucije zaštiti od beščašća i kriminala, ali ni da dokaže da je zbog svog savesnog postupanja zapravo kažnjen, zaštitu svojih prava sada će potražiti pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu.
Novinarka Radoslavka Žigić