Vakcinacija protiv zaraznih bolesti obavezna - kako do efikasnije kontrole? (VIDEO)

Bolesti za koje smo mislili da su gotovo iskorenjene, sada se vraćaju. Iako je obavezna imunizacija protiv zaraznih bolesti, neka deca školskog uzrasta nisu vakcinisana - iako su to morala da budu pre upisa u osnovnu školu. Kako da kontrola obavezne vakcinacije bude efikasna?

Foto: Srđan Ilić

Male boginje su jedna od deset zaraznih bolesti protiv kojih je u Srbiji propisana obavezna imunizacija. Međutim, slučaj 15-godišnjeg dečaka koji nije vakcinisan i koji je sa upalom pluća sada u bolnici, pokazuje da postoje izuzeci.

"Mi zajedno sa sestrama prolazimo kartoteke, vidimo, evidentiramo decu koja kasne iz nekog razloga sa vakcinom. Ta deca se pozivaju, to su uglavnom telefonski pozivi. Ukoliko vidimo da je neko uporno pozivan, a odbija vakcinu, onda se to dalje predaje. Dalje se predaje našoj pravnoj službi i tu decu će socijalni radnik kontaktirati da bi ih i on upozorio, a to sve činimo naravno u cilju toga da bismo poboljšali stopu vakcinacije“, izjavila je za Marker doktorka Milica Ćuk, pedijatar u Domu zdravlja "Vračar"”.

Ministarstvo zdravlja i Institut za javno zdravlje "Batut" zatražili su od domova zdravlja da hitno revidiraju vakcinalne kartoteke i pozovu decu koja nisu vakcinisana, kao i onu koja nisu kompletno vakcinisana.

"Sada treba da se isforsira i da se u što kraćem vremenskom roku ona deca koja nisu vakcinisana da se vakcinišu“, navela je doktorka Ivana Begović Lazarević, epidemiolog u Gradskom zavodu za javno zdravlje.


MMR vakcina protiv malih boginja prima se u dve doze – prva po navršenoj godini dana života, a druga doza uoči upisa u prvi razred osnovne škole. Ipak, epidemija malih boginja 2017. i 2018. godine, ali i ovogodišnji slučajevi obolevanja pokazuju da, iako je imunizacija obavezna - zakon propisuje novčanu kaznu roditeljima i starateljima ako ne vakcinišu decu - to nije uvek slučaj. Efikasno rešenje za suzbijanje zaraznih bolesti jeste obnova poverenja između zdravstvenih radnika, zaposlenih u vrtićima i školama i roditelja, izjavila je u "Marker razgovoru“ predstavnica UNICEF-a.

"Da bismo imali efikasnu zaštitu od ovih bolesti, potrebno je da 95 posto dece bude vakcinisano. Nažalost, trenutno je 81 procenat vakcinacije. Dobro je što čak 81 procenat roditelja vakciniše svoju decu, ali znamo da to nije dovoljno. Dakle, svi koji su uključeni u podizanje dece, treba da saopštavaju jednu istu poruku, a to je da treba da veruju lekarima i da je vakcina veoma dobar način da se ovakve teške bolesti potpuno eliminišu, jer svaki roditelj voli svoje dete i želi da ga zaštiti. Pravom informacijom jačaće se poverenje u vakcine koje su zaista najmoćnije sredstvo u rešenju ovih bolesti”, rekla je Stanislava Vučković iz UNICEF-a.

Od bolesti koje su gotovo bile iskorenjene, osim malih boginja, vratio se i veliki kašalj. Gotovo 500 obolelih od velikog kašlja je registrovano prošle godine. I tu je prevencija – vakcinacija.

 Izvor: Insajder