Vanredni lokalni izbori na severu Kosova i Metohije nemaju legitimitet, smatraju Srbi (VIDEO)
U nedelju se na severu Kosova i Metohije, u četiri većinski srpske opštine održavaju vanredni izbori za gradonačelnike i lokalne skupštine. Srbi bojkotuju izborni proces, jer smatraju da nema uslova za njihovo održavanje. Glasanje se neće odvijati na izbornim mestima, poput škola, koje funkcionišu u okviru srpskog prosvetnog sistema, već u krugu policijskih stanica i kontejnerima pored puta. Predstavnici međunarodne zajednice većinski su se izjasnili da će prihvatiti izborne rezultate, bez obzira na to što analitičari predviđaju izlaznost oko pet posto.
Od kada su Srbi pre skoro pola godine, početkom novembra, napustili sve kosovske institucije na severu Kosova i Metohije, tamo nema gradonačelnika, odbornika, policajaca, sudija i tužilaca srpske nacionalnosti. Krajem godine, Priština je raspisala vanredne izbore koji su, zbog napete političke situacije, odloženi. Atmosfera ni danas nije bolja, osim što nema barikada na putevima, ali su kosovske vlasti odlučile da je dobar trenutak za održavanje lokalnih izbora. Srbi ih bojkotuju. Za "Marker" je govorila Jovana Radosavljević, direktorka NVO "Nova društvena inicijativa":
"Imamo situaciju u kojoj faktički nemamo Srbe kandidate u većinski srpskim opštinama, ni za gradonačelnike, ni za odbornike. Imamo situaciju gde se izbori održavaju bez velike pompe, predizborne kampanje, informacija koje treba da budu dostupne biračima. Dolazi do ključne promene biračkih centara, koji su do sada obično bile - škole. Sada su to policijske stanice i kontejneri, na sred puta. Što je, moram da naglasim, poseban apsurd. I vrlo neprijatno za videti".
Na izborima će biti samo jedna kandidatkinja srpske nacionalnosti, i to za gradonačelnicu Zvečana. Drugi kandidat, koji je bio kandidat za gradonačelnika Leposavića povukao se juče, uz objašnjenje da nema uslova za normalan izborni proces. Srpska lista odavno je saopštila da neće učestvovati na izborima. Za to imaju podršku predsednika Srbije:
"Neće srpski narod, ujedinili su srpski narod. Ujedinili su ljude koji različito misle, ujedinili su ljude koji sve drugačije misle. Niko neće da ide u policijski kontejner i da glasa za okupacionog gaulajtera Aljbina Kurtija. Jer Aljbin Kurti će od prekosutra zvanično biti okupacioni gaulajter u sve četiri opštine na severu. On ili neko iz Tačijeve partije. Šta će biti dan posle. Ništa, čujem da će u ponedeljak biti još sunca, u utorak već opet kreće kiša, Srbi će da opstanu uprkos svim njihovim naporima da ih proteraju. I dalje će da vole svoju jedinu državu Srbiju. I mi koji jedino njih imamo, a ta zajednička i jedinstvena država, zove se Srbija".
Izbore će nadgledati gotovo 400 posmatrača, a pojedinima je odbijen zahtev za akreditaciju. Posmatrača nevladinih organizacija, okupljenih pod nazivom „Demokratija na delu“, biće znatno manje nego na ranijim izborima. Jedan od onih koji će biti prisutan na izborima je Dušan Radaković, koji za Marker kaže:
"U ovom trenutku postoji samo Demokratija na delu koja je akreditovala 15 ljudi, od tih 15 samo ja sam Srbin, koji će tog dana iskreno da vam kažem, više zbog prošlosti i zbog odlične saradnje koju smo imali preko deset godina sa njima i na svakom biračkom mestu imali smo posmatrača. Ja ove godine i zajedno sa Demokratijom na delu, doneli smo odluku da ne akreditujemo Srbe zbog bezbednosti".
Iako je neophodno da u četiri opštine na severu Kosova i Metohije postoje sve lokalne strukture vlasti, postavlja se pitanje legitimiteta kandidata koji će biti izabrani, s obzirom na to da Srbi bojkotuju izbore. Zbog toga analitičari ne isključuju mogućnost odlaganja izbora u narednih 36 sati. Jovana Radosavljević veruje da održavanje ovih i ovakih izbora donosi nove probleme:
"Ako se budu održali, mi ćemo imati kandidate iz drugih etničkih zajednica u srpski većinskim opštinama. I oni će itekako imati problema od momenta kada stupe na svoju dužnost. Pre svega što u tri, od četiri opštine oni neće imati pristup ustanovi u kojoj treba da rade. Jer su to zgrade u kojima se istovremeno nalaze i kosovske i srpske institucije. Ali, isto tako postoji po zakonu o lokalnoj samoupravi postoji mogućnost da građani mogu da pokrenu peticiju, za raspisivanje referenduma, koji bi mogao da dovede do smenjivanja tih gradonačelnika".
Ako bi izbori bili odloženi, Srbi bi na njima učestvovali, pod uslovom da se u međuvremenu formira Zajednica srpskih opština i sa severa povuče specijalna Kosovska policija. Za Marker je Milija Biševac iz Inicijative "Za Zubin Potok" rekao da sada ne postoje uslovi za učestvovanje na izborima:
"U ovakvim uslovima apsolutno je neizvodljivo. Mi ne želimo da naše glasače da idu da glasaju u nekakvim improvizovanim kontejnerima, okruženi Rosu specijalcima. Kojima smatramo i da nije mesto na severu. Ne želimo da učestvujemo u taklvom izbornom procesu, jer tu ne postoji ni demokratije, ni pluralizma, niti bilo kakvih demokratskih normi kojima treba da se vodimo sutra."
I dok Srbi smatraju da lokalni izbori, zakazani za nedelju na severu Kosova, neće biti legitimni bez njihovog učešća, dobar deo međunarodnih predstavnika najavljuje da će priznati izborne rezultate. Zanimljivo je da američki ambasador u Srbiji ocenjuje da nije vreme za održavanje izbora, dok njegov kolega u Prištini podržava izborni proces, kao i specijalni američki izaslanik za Zapadni Balkan, Gabrijel Eskobar.
Izvor: Insajder