VBA vodila akciju koja je dovela do hapšenja Novice Antića (VIDEO)

Predsednik Vojnog Sindikata Srbije Novica Antić u utorak 27. februara je priveden zbog, kako je navedeno u rešenju o policijskom zadržavanju, pronevere. Posle ispitivanja u policiji, Antić je započeo štrajk glađu, a trenutno čeka saslušanje u tužilaštvu u Novom Sadu, koje će posle toga odlučiti o određivanju pritvora. Kako Insajder otkriva, celom akcijom u kojoj je danas policija pretresala i stanove još nekoliko pripadnika Vojnog sindikata, rukovodi Vojno bezbednosna agencija, čijeg je direktora Vojni sindikat Srbije koliko juče optužio da vrši ozbiljne pritiske na članove sindikata.

Novica Antić Foto: Srđan Ilić

Akcija je počela u utorak ujutro upadom policijaca u kuću Novice Antića u Kragujevcu.

Sinića Lunić, advokat Vojnog sindikata Srbije kaže da su policajci tokom jutra u 6.30 sati upali u Antićevu kuću, izvršili pretres i oduzeli mu mobilne telefone.

Advokatu Vojnog sindikata, Siniši Luniću zatim su počeli da stižu pozivi iz cele Srbije. Javljali su mu se pripadnici sindikata, kojima je policija takođe upala u kuće, izvršila pretres i oduzela mobilne telefone.


Rešenje o zadržavanju predsedniku Vojnog sindikata Novici Antiću uručeno je u kragujevačkoj policij, a onda je sproveden na saslušanje u novosadsko tužilaštvo koje je mesno nadležno za poslove Vojnog sindikata. U međuvremenu advokati Novice Antića saopštili su da je odlučio da stupi u štrajk glađu. 

Advokat Vojnog sindikata uveren je da iza istrage pronevere stoje drugi motivi.

"Iza cele akcije, u poslednjih deset dana stoji namera da se rukovodstvo Sindikata smeni i postave lojalni ljudi“, kaže advokat Lunić.

Sve informacije o privođenju i postupanju u slučaju Novice Antića mediji su dobili od njegovih advokata. Nijedna državna institucija nije se oglasila. Za Insajder je u Mup-u samo potvrđeno da je akcije bilo, i da su pripadnici policije bili tehnička podrška i to Vojno bezbednosnoj agenciji, koja je akciju vodila. Nedostatak zvaničnih informacija otvara prostor za brojne teorije o ovom slučaju.

Činjenica je da je već više od nedelju dana vidljiv sukob na relaciji Vojni sindikat sa jedne i ministarstvo odbrane i VBA sa druge strane. Samo dan pre privođenja Novice Antća, Vojni sindikat u saopštenju je optužilo VBA i direktora te agencije da nastavljaju pritiske na zaposlene sa ciljem da istupe iz sindikata, zbog čega Sindikat pokreće SOS telefon za prijavu mobinga, zlostavljanja na radu i svih drugih oblika pritisaka na zaposlene u Vojsci. 

"Ovi pritisci su najizraženiji u delu jedinica gde VBA ima najveći uticaj, poput nekih jedinica RV i PVO, Brigadi veze, Centralnoj logističkoj bazi, Vojnoj policiji. Karakteristično je da se težište pritisaka sada prenosi i na oficire viših činova kroz mobing, sprečavanja upućivanja u mirovne misije na kurseve i usavršavanja, prekid školovanja članovima sindikata koji su već upućeni na školovanje“ saopštio je Vojni sindikat samo dan pre hapšenja svog predsednika. 

Nedelju dana ranije, sporili su se Vojni sindikat Srbije i Ministarstvo odbrane i to oko Zakona o Vojsci. Sindikat je tvrdio da su u pripremi izmene Zakona s namerom da se podigne starosna granica za odlazak u penziju, čime bi se smanjila otpremnina.  Ministarstvo je te informacije odbacilo kao „netačne“, a protiv Vojnog sindikata ubrzo se oglasio ministar Miloš Vučević.

On je u emisji „Direktno sa Minjom Miletić“ izajvio: „Da vam ja kažem na srpskom- najveća glupost na svetu je da vojska ima sindikate. Kakvi sindikati u vojsci, vojska brani državu. Pa nije to JKP. Ma kakvi sindikati u vojsci…Evo, ja vam kažem, ako se ja i dalje budem bavio ovim resorom i ako budemo menjali set zakona o vojsci, nemaju sindikati šta da traže u vojsci.“

Novica Antić je odgovorio ministru. 

"Vučević je ovakvom izjavom pogazio međunarodnu Evropsku Konvenciju o ljudskim pravima i Evropsku socijalnu povelju koje je Srbija ratifikovala“, izjavio je Antić posle izjave ministra Vučevića.

U utorak privedeni, Novica Antić u profesionalnoj vojnoj službi je od 1999. Sve vreme na dužnostima u jedinicama vojne policije, uglavnom u službi za suzbijanje kriminaliteta. Predsednik Vojnoj sindikata je od 2015. godine. 

Njemu je zbog organizacije javnih protesta vojnika 2016. i 2017 i učešća u aktivnostima sindikata Vojni disciplinski sud, izrekao kaznu gubitka čina i službe u vojsci.  

Krajem 2018. načelnik Generalštaba sproveo je ovu odluku a Antić se pokrenuo postupak pred Upravnim sudom. 

Taj sud je presudio u korist Antića i u vojnu službu vraćen je pre godinu dana.  

Izvor: Insajder