Više tužilaštvo obavešteno o navodima šefa smene u slučaju Savamala još pre više od dve godine: Slučaj arhiviran

O tvrdnjama šefa smene u slučaju Savamale Gorana Stamenkovića, da su mu visoki funkcioneri policije obećavali legalizaciju nelegalnog objekta ako preuzme krivicu u ovom slučaju, pa i da su mu nakon toga legalizovali deo ulaza zgrade, Više tužilaštvo obavešteno je još pre dve godine – i to, od druge nadležne institucije, nižeg Prvog tužilaštva kome je Stamenković dao iskaz ali tek kada je postao osumnjičen. Sve ovo otkriva Službena beleške koju je Insajderu dostavilo Više javno tužilaštvo koje je, bez ikakve provere, odlučilo da postupak ne pokrene i slučaj arhivira.

Ruševine u Savamali. Foto: Srđan Ilić/Insajder

Kako pokazuje dokumentacija do koje je došao Insajder, Više javno tužilaštvo odlučilo je da predmet formiran nakon iskaza Gorana Stamenkovića arhivira bez ikakve provere ovih navoda i saslušanja pomenutih aktera, među kojima su tada visoki funkcioneri MUP-a Dijana Hrkalović i Veselin Milić, pa i službenici gradske vlasti.

Goran Stamenković u javnosti je poznat kao šef smene koji je priznao krivicu za to što se policija nije odazvala na pozive građana u slučaju Savamale 2016. Prihvatio je krivicu, sklopio nagodbu sa nadležnim sudom i za to je osuđen uslovno, slučaj Savamala je zatvoren, a onda je dve godine kasnije, i nakon što je suočen sa novim postupkom, i to za nelegalnu gradnju, odlučio da otkrije šta se, kako kaže, stvarno dešavalo pa je on morao da prizna krivicu.

Sve što je rekao u izjavi Kriku i Birnu pre dva meseca, prema Službenoj belešci, ispričao je tužilaštvu još u decembru 2020. Iako su u pitanju tvrdnje o mogućem krivičnom delu koje su počinili pojedinci iz vrha MUP-a i gradske vlasti, Više tužilaštvo je predmet bez ikakve istrage, arhiviralo.

Podsetimo, u noći 24. na 25. april 2016. godine, grupa još nepoznatih osoba u sred noći i bez rešenja o rušenju, bagerima je porušila privatne objekte. Istovremeno, kako je kasnije utvrdio Zaštitnik građana, građanima koji su se našli na licu mesta oduzimani su mobilni telefoni i ograničavano im je kretanje, a policija se na pozive u pomoć nije odazivala.

Slučajem Hercegovačka Insajder se bavio u dve emisije Insajder bez ograničenja – Rušenje pod maskama i Komandom protiv zakona.

Izvor: Insajder