Višegodišnji privremeni v.d. direktori dokaz da su privremena rešenja najdugotrajnija (VIDEO)
Da su privremena rešenja najdugotrajnija, dokaz su direktori većine javnih preduzeća. Iako, po zakonu, u v.d. statusu mogu da budu najduže godinu dana, njihov privremeni status traje godinama. Ta praksa u Srbiji traje decenijama, a ni Beograd nije izuzetak.
Nastavljajući nezakonitu praksu, Skupština grada Beograda je, pre samo nekoliko dana, imenovala v.d. direktore više javnih preduzeća.
Među njima je i vd direktor Beogradskog vodovoda i kanalizacije Radomir Vujadin, koji je i pre dve godine imenovan za vd direktora. Isti slučaj je i sa v.d. direktorom "Infostan tehnologije" Aleksandrom Kemivešom i Aleksandrom Jakšićem, novim-starim v.d. direktorom Gradskog stambenog" preduzeća.
Vlast se tako i dalje ne obazire na pozive nevladinog sektora koji uporno poziva da se prekine sa kršenjem Zakona o javnim preduzećima. Ne haje se za upozorenja, niti se na pitanja u vezi sa tom temom odgovara medijima. Tako Grad Beograd ne odgovara na pitanje Insajdera kada će biti raspisani javni konkursi i zašto su pojedini direktori više godina u vd stanju:
“Poslednji konkurs je bio 2018. godine, kada su direktori izabrani na mandat od četiri godine do 2022. i imamo jednu šizofrenu situaciju da direktori čiji je mandat istekao od 2022. godine su prebačeni u VD status i već dve godine su u VD statusu, što je kršenje nekoliko odredbi zakona o javnim preduzećima. Javna komunalna preduzeća su žila kucavica grada Beograda jer obezbeđuju osnovne životne potrebe građana od proizvodnje i distribucije vode, održavanja ulica i puteva, održavanja čistoće itd. Suština je da mi, ako imamo zakon, trebamo njega da se pridržavamo ili, u suprotnom, možemo da suspendujemo zakon u javnim preduzećima pa da onda donesemo neki drugi, gde ćemo direktore preduzeća birati na partijskim sastancima.”, kaže za Insajder Nikola Radin izvršni direktor organizacije “Beograd u pokretu”.
Praksa postavljanja direktora javnih preduzeća po političkoj liniji, kao i njihovi višegodišnji VD statusi, traje decenijama:
“Jer su javna preduzeća partijski plen i mi kao organizacija se zalažemo da se uvede profesionalni menadžment jer gradonačelnik, gradsko veće, jesu političke funkcije, ali i sekretari i direktori javnih preduzeća trebaju da budu profesionalci sa ličnim integritetom, sa iskustvom, koji treba da obavljaju posao i da odgovaraju prvenstveno građanima. Znači VD status ne bi trebalo da bude duži od šest meseci uz obavezu da vršilac dužnosti mora da dođe iz organizacije da bukvalno premosti period i funkcionisanje preduzeća do sprovođenja konkursa. Jer ovako imamo situaciju da odbornici Skupštine grada biraju po skraćenoj proceduri vršioce dužnosti direktora preduzeća daleko od očiju javnosti i mi nemamo uvid u njihove biografije i da li uopšte ispunjavaju osnovne uslove kao što su visokoškolsko obrazovanje, potrebno radno iskustvo, poznavanje korporativnog upravljanja i druge stvari koje je zakon jasno definisao.” – rekao je za Insajder kaže za Insajder Nikola Radin izvršni direktor organizacije “Beograd u pokretu”.
Praksa postavljanja vršioca dužnosti direktora nije ograničena samo na Beograd, prisutna je i u drugim gradovima i mestima u Srbiji, ali i na republičkom nivou. Tako je Zoran Drobnjak vršilac dužnosti direktora “Puteva Srbije” punih 13 godina. I opstaje na toj funkciji, uprkos zahtevu Državne revizorske institucije da se imenuje novi direktor. Po sedam godina, vršioci dužnosti direktora su i Igor Braunović i Simonida Kažić, on u Srbijašumama, a ona Državnoj lutriji Srbije.
Izvor: Insajder