Vlada ćuti na pitanje da li smenjuje Vulina posle sankcija SAD-a (VIDEO)
Dan nakon što je Amerika uvela sankcije direktoru Bije Aleksandru Vulinu, predsednik države poziva institucije da reaguju, ali i ocenjuje da da su one uvedene zbog Vulinovog odnosa prema Rusiji. Međutim, iz saopštenja američkog Ministarstva finansija saznaje se da se Vulinu, koji je bio visokopozicionirani funkcioner Vlade Srbije u nekoliko saziva, na teret stavlja mnogo više od toga. U Vladi Srbije bez odgovora na pitanja Insajdera da li će Vulin biti smenjen, kao i da li je u novim okolnostima razmatrana pozicija Srbije u međunarodnom i bezbednosnom smislu.
Srpski šef Bije umešan je u kriminalne aktivnosti, saopštila je juče Kancelarija za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva finansija - i Aleksandru Vulinu uvela sankcije. Jedina koja može da ga smeni – Vlada Srbije se još ne oglašava, a svoje mišljenje iznosi predsednik države, uz napomenu da će o tome više govoriti sutra ili prekosutra.
"Ja smatram da je strašno važno, strašno važno da se provede istaga. Ja mislim da je tu neki opšti član koji oni koriste da nešto napišu. Zaboravili ste da pomenete ono najvažnije a to je Rusija. Aleksandar Vulin protiv njega nisu uvedene sankcije zbog bilo kakvog kriminala, korupcije, bilo čega. Sankcije protiv njega su uvedene sankcije zbog bilo kakvog kriminala, korupcije, bilo čega. Sankcije protiv njega su uvedene zbog njegovog odnosa prema Ruskoj Federaciji“, rekao je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić .
Izjava predsednika je tačna, ali nepotpuna. Sjedinjene Američke Države su uvele sankcije Vulinu jer je, kako su saopštili, javne funkcije koristio da bi podržao Rusiju, dajući joj platformu da nastavi štetni uticaj u regionu. Međutum, američko Ministarstvo finansija je saopštilo i da je Vulin umešan u transnacionalni organizovani kriminal, ilegalne poslove s drogom, kao i da je zloupotrebljavao javne funkcije. Pomogao je, navode, i srpskom trgovcu oružjem Slobodanu Tešiću koji je pod američkim sankcijama od 2017. godine i čije su firme, i sa njim povezana lica, takođe na listi.
"Vulin je zadržao obostrano korisne odnose sa srpskim trgovcem oružjem Slobodanom Tešićem, pomažući da se Tešićeve ilegalne pošiljke oružja slobodno kreću preko granica Srbije. Vulinovo postupanje unapredilo je korupciju u institucijama vlasti u Srbiji. Ova dela uključuju korišćenje njegovog autoriteta za ličnu korist, uključujući umešanost u lanac trgovine drogom", navodi se, između ostalog, u saopštenju Kancelarije za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija SAD.
Tužilaštvo za organizovani kriminal nije odgovorilo na pitanja Insajdera o tome da li proveravaju infromacije američkog Ministarstva finansija. Tužilaštvo nikada nije saopštilo ni da li je proveravalo informacije Amerike o umešanosti u kriminal i drugih osoba iz Srbije koje su na istoj listi, poput biznismena sa Kosova i Metohije, Zvonka Veselinovića i Milana Radoičića. Činjenica je, međutim, da je Aleksandar Vulin prvi državni funkcioner koji se našao na toj listi, pod tako teškim optužbama.
Zato smo pitali Vladu Srbije da li će Vulin biti smenjen. Ni taj odgovor nije stigao. U međuvremenu, Vulinu stiže podrška iz Pokreta socijalista, koji predvodi. U najmanje 20 saopštenja funkcionera tog pokreta, sankcije Vulinu vide se kao napad na Srbiju, iako je Amerika jasno naznačila da sankcije nisu usmerene na srpske institucije.
"Time su pokazali da je Amerika veoma mala i slaba zemlja ako joj za pobedu nad Rusijom samo smeta Aleksandar Vulin“, navodi Pokret socijalista.
Uz kratke pauze, Aleksandar Vulin je javni funkcioner od 2012. – bio je ministar odbrane, ministar policije, a na čelo Bije dolazi početkom decembra prošle godine. Istog dana, američki ambasador gostovao je na Insajder televiziji.
"Na srpskim vlastima je da donesu takve odluke. Ali mi sami odlučujemo o tome sa kime ćemo mi sarađivati“, rekao je gostujući na Insajderu Kristofer Hil.
Osam meseci kasnije – Aleksandar Vulin je pod američkim sankcijama, a američka ambasada ponavlja da Vašington nastavlja da podržava građane Srbije na putu ka reformi pravosudnog sistema, borbi protiv korupcije i stvaranju bolje budućnosti.
Izvor: Insajder