Vlada dozvolila upotrebu lož ulja sa tri puta većim sadržajem sumpora od propisanog (VIDEO)

U Srbiji će u narednih šest meseci biti dozvoljena upotreba lož ulja sa trostruko većom koncentracijom sumpora od propisane. Razlog je, kako se navodi u Zaključku Vlade u koji je Insajder imao uvid, ugrožena proizvodnja kvalitetnijeg lož ulja zbog zabrane uvoza ruske nafte.

Foto: Insajder

U cilju smanjenja zagađenja vazduha Srbija je pre dve godine usaglasila pravilnike sa međunarodnim standardima i propisala da maksimalni sadržaj sumpora u lož uljima može da bude najviše jedan odsto. To pravilo suspendovano je Zaključkom Vlade, kojim je u narednih šest meseci dozvoljena upotreba ulja za loženje sa tri i po puta većim sadržajem sumpora. 

Milenko Jovanović iz Nacionalne ekološke asocijacije kaže za Insajder da takva odluka neće drastično uticati na aerozagađenje ali da u situaciji već prekomerno zagađenog vazduha, nije ni zanemarljiva. 

„Verovatno će jedan ili dva procenata biti gori kvalitet vazduha, zavisi u kom gradu, u kom delu zemlje. Da imamo normalan vazduh, da je učinjeno nešto na smanjenju zagađenja sada bi to povećanje od jedan, dva odsto bilo zanemarljivo. Ovako znači nešto“ 

Povećanje koncentracija sumpora u lož ulju u odnosu na propisana ograničenja omogućeno je Zakonom o energetici koji propisuje da u slučaju nedovoljne ponude na tržištu energenata  i vanrednih okolnosti Vlada može privremeno da izmeni granične vrednosti derivata nafte.

“Čini mi se da u ovom trenutku biramo manje zlo i omogućavamo da grejna sezona prođe bez nekih većih ispada”, navodi Slobodan Perović, konsultant za obnovljive izvore energije. 

Da je reč o iznuđenom potezu smatra i Milenko Jovanović iz Nacionalne ekološke asocijacije. 

„To je jedan od problema ili događaja koje se mogu razumeti jer je u pitanju viša sila. Ali ono što se ne može razumeti ni opravdati je zašto je u Srbiji enormno zagađen vazduh prethodnih desetak i više godina, zašto se ne čini ništa da Srbija ne bude prva po smrtnosti od aerozagađenja u Evropi“. 

Iako lož ulje predstavlja najmanje zastupljeni energent, moguća je njegova veća upotreba u slučajevima nestašice gasa. Od 60 toplana u Srbiji, njih 23 imaju mogućnost korišćenja različitih energenata, uključujući lož ulje.

„Koristi se kao zamenski energent u trenucima ispada, u onim sistemima daljinskog grejanja koji su opremljeni gorionicima i koristi se kao energent u manjim sistemima, za etažno grejanje i manjim sistemima za daljinsko grejanje, odnosno manjim kotlarnicama. Svakako da će korišćenje goriva koje zadovoljava niže standarde od ranije korišćenih nepovoljnije uticati ali ono što u najvećoj meri determinizuje loš vazduh u grejnoj sezoni je upotreba neadekvatnih čvrstih goriva, najčešće u individualnim ložištima”, objašnjava Slobodan Perović.

I pre vanrednih okolnosti izazvanih energetskom krizom, vazduh u Srbiji bio je neretko opasan po zdravlje. Prema poslednjem izveštaju Agencije za zaštitu životne sredine, tokom prošle godine građani Beograda, Niša, Kragujevca, Novog Sada, kao i još 16 gradova i opština udisali su vazduh koji je bio treće kategorije, odnosno prekomerno zagađen. 

 Izvor: Insajder