Vladica Ilić u Markeru: Loše je što je preporuka ombudsmana u slučaju Šabac došla tri dana pred istek roka (VIDEO)

Pravnik iz Beogradskog centra za ljudska prava Vladica Ilić gostovao je večeras u emisiji Marker i tom prilikom ocenio je da je jako loše to što je preporuka ombudsmana za pokretanje postupka, u slučaju Šabac, „došla praktično tri dana pred istek roka“.

Pravnik iz Beogradskog centra za ljudska prava Vladica Ilić. Foto: Insajder

„Zaštitnik građana je utvrdio nedostatke u postupanju policijskih  službenika Policijske uprave Šabac povodom događaja od 27.11.2021. koji  se sastoje u zakasnelom, nesavesnom i neefikasnom postupanju po pozivu  većeg broja građana koji su tražili intervenciju policije“, navodi se u  Izveštaju Zaštitnika građana o slučaju sa preporukom koji je objavljen u  novembru ove godine.

U pitanju je bio protest zbog usvajanja Zakona o referendumu i  narodnoj inicijativi i Zakona o eksproprijaciji. Pred kraj blokade  mosta, a nekoliko minuta pre nego što se prema okupljenima uputio bager praćen grupom muškaraca koji su nosili čekiće i drvene motke, policija  se povukla, piše u izveštaju ombudsmana, nakon čega su usledili fizički sukobi.

„Zaštitnik nije utvrdio da je u pitanju namera policije da ne zaštiti građane, već da je reč samo o neblagovremenom reagovanju, a mislim da je mogao da utvrdi, odnosno mogao je da proveri da li je ovaj propust bio samo posledica lošeg rada jedne službenice ili nekoliko službenika iz Šapca“, objasnio je Ilić.

Zakon o policiji kaže da se do disciplinske odgovornosti policajca može doći ukoliko se postupak pokrene najkasnije do godinu dana od disciplinskog prekršaja. 

„Ako zaista policijska uprava u Šapcu ne snima razgovore kao što oni tvrde to je loše za MUP i to znači da oni imaju strašan problem u kontroli rada svojih službenika i u kontroli toga šta se zaista prijavljuje. Uvek je bolje predočiti audio zapis razgovora i proveriti ko je šta prijavio i onda u odnosu na to vi vidite da li je neko napravio propust i zašto je propustio nešto da uradi, nego kasnije to reinterpretirati kroz nečije beleške, sećanja itd. Sa druge strane može da se desi, ne bih isključio, da policijska uprava u Šapcu snima razgovore a da su se tako izjasnili ombudsman“, istakao je pravnik iz Beogradskog centra za ljudska prava.

Slučaj Šabac nije prvi put da Zaštitnik građana utvrdi da policija nije postupila u skladu sa zakonom, i zaštitila građane. To je utvrđeno i 2016. u slučaju rušenja u Savamali. Vladica Ilić kaže da su tada iz kancelarije ombudsmana uputili preporuku MUP-u za snimanje razgovora.

„Mi smo 2016. godine kada se desilo rušenje u Savamali, imali situaciju da je MUP tvrdio da se neki delovi razgovora ne snimaju, onda su službenici tvrdili da ne znaju koliko se čuvaju itd. Jedna od preporuka ombudsmana u tom predmetu je bila da MUP poboljša zaštitu od brisanja snimaka“, rekao je Ilić.

Na pitanje Insajdera da li ovi primeri dovode do toga da građani imaju sve manje i manje poverenja u policiju Ilić odgovara naravno da je tako.

„Dakle MUP već prosto godinama unazad javnost ne obaveštava o nezakonitom radu svojih službenika izuzev onoga kada uhapse nekoga policajaca jer je dilovao drogu ili ne znam šta radio, ali ove stvari gde oni ne reaguju na pozive, gde su uključeni u neke kriminalne operacije, organizovani kriminal u tim stvarima gde tuku ljude zlostavljaju učesnike protesta itd.“, zaključio je pravnik iz Beogradskog centra za ljudska prava Vladica Ilić.

Izvor: Insajder