Vlado Vurušić: Putin istrošio sve adute, ostalo mu samo da seje strah sa mogućnošću nuklearnog rata (VIDEO)

Novinar zagrebačkog "Jutarnjeg lista" Vlado Vurušić rekao je u emisiji "Svet i mi" na Insajder televiziji da se rusko-ukrajinski rat, posle odluke predsednika Amerike Džozefa Bajdena da dozvoli Kijevu upotrebu američkih raketa za napad na teritoriju Rusije, nalazi u jednoj vrsti kulminacije. Ocenjuje da se i kod ruske i kod ukrajinske strane oseća iscrpljenost ratom, a takođe je, kaže, i Evropa prilično umorna. Smatra i da je ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, nakon što je istrošio sve adute, ostalo samo da seje strah sa mogućnošću nuklearnog rata.

Vlado Vurušić, novinar zagrebačkog "Jutarnjeg lista" Foto: Insajder

Vurušić navodi da je sukob Rusije i Ukrajine nedavno postao - međunarodni rat.

"U njega se uključila Severna Koreja, ne samo oružjem koje daje Rusiji, nego i svojom vojskom koja je već učestvovala u ratnim operacijama. Tako da stvarno dolazi do jedne eskalacije sukoba. On se širi i to u trenutku kad je evidentno da se kod obe strane - i ukrajinske i ruske - oseća jedna iscrpljenost ovim drugogodišnjim ratom. Evropa je takođe prilično umorna i traže se izlazi, pogotovo sad kada je na vlast u SAD došao Donald Tramp, koji je prilično nepredvidiv i znamo kakve su njegove izjave oko tog rata", navodi on.

Dodaje da Ukrajina ima velikih problema i da je prilično razorena, pogotovo mnogi njeni infrastrukturni objekti.

"Putin želi da završi rat, kako je on sam rekao, tokom 2025. godine ne samo zato što već predugo traje i što Rusija ima velike ljudske gubitke, nego zbog toga što mnogi ekonomisti, pa i mnogi ruski ekonomisti, čak i oni režimski, predviđaju prilične ekonomske probleme koji bi Rusiju mogli zahvatiti pogotovo u drugoj polovini naredne godine, s obzirom da se inflacija ne zaustavlja i ne vidi se mogućnost njenog zaustavljanja. Takođe bi sankcije trebalo da dođu na naplatu, a vidimo da osim ratne industrije, koja beleži rast i zbog nje Rusija ima rast BDP, sve druge grane padaju, pa i ono što je možda najzabrinjavajuće za rusku javnost - pad proizvodnje u poljoprivredi", naveo je Vurušić.

Američke rakete neće baš mnogo pomoći

On smatra da upotreba američkih raketa za gađanje ciljeva na teritoriji Rusije neće mnogo pomoći Ukrajini.

"Trenutno su Ukrajini isporučene one dometa do 300 kilometara, s tim da navodno postoji neki limit, odnosno da su Amerikanci tražili od Ukrajinaca da se ne gađaju Moskva i Sankt Peterburg, ali u dometu je, prema obaveštajnim podacima NATO, oko 250 ruskih vojnih ciljeva na evropskom području Rusije, dakle uz granicu s Ukrajinom. Tu spadaju aerodromi, baze, skladišta i rafinerije. Međutim, s obzirom da su Amerikanci prilično odugovlačili sa ovom odlukom proteklih nekoliko meseci i da je došla tek sada, kad su se severnokorejski vojnici uključili u borbe, većina bombardera je izmeštena izvan granice do koje mogu dosegnuti ti projektili. Pomerene su takođe i lansirne rampe za ruske dalekometne projektile, kao i za rusku protivvazdušnu odbranu. Situacija je, ono što i u Ukrajini kažu, takva da je odluka američkog predsednika zakasnila da bi ona nešto suštinski u ovom trenutku mogla promeniti", kaže novinar "Jutarnjeg".

Prema njegovim rečima, situacija je slična kao i pre godinu dana sa avionima F-16, koji sad pomalo stižu u Ukrajinu.

"Ali, odmah je bilo jasno da, bez obzira na to što su to jako dobri avioni, oni ne mogu doneti preokret na frontu, nego zapravo mogu samo pomoći Ukrajincima da održavaju situaciju, kao što će se dogoditi i što se događa verovatno sa ovim dalekometnim projektilima, koje će Ukrajinci sigurno koristiti. Osim toga, tih projektila koje su dobili Ukrajinci nema baš toliko puno da bi mogli doneti neku suštinsku promenu, ali će, u svakom slučaju, pomoći Ukrajincima da - ako ništa drugo – stabilizuju front na nekim mestima gde trenutno ne stoje baš najbolje", kazao je sagovornik Insajder televizije.

Nemoguće da samo jedna strana upotrebi nuklearno oružje

Komentarišući to što iz Moskve pozivaju zapadne lidere da dobro pročitaju rusku ažuriranu strategiju o upotrebi nuklearnog oružja, Vurušić je rekao da se teško može predvideti dokle će ići Putin.

"Politika Putina odavno je iracionalna, ali podsetimo se zapravo da već od prvih dana rata - kada je postalo jasno da se neće ostvariti ona ruska želja da ceo rat završi za tri-četiri dana i da Ukrajina kapitulira - Putin zapravo preti nuklearnim oružjem. Kad kažem Putin, mislim na tu njegovu ratno-huškačku propagandu. Gas i nafta, s kojima je Putin na početku rata mislio da ima adute u odnosima s Evropom, brzo su se istrošili kao aduti, Evropa se okrenula drugim izvorima nafte i gasa i sada je Putinu zapravo preostalo samo to jedno. Ostalo je da seje strah sa nuklearnim naoružanjem, odnosno mogućnošću nuklearnog rata", kaže on.

Dodaje da promenjena nuklearna doktrina ima neke zabrinjavajuće stavke, poput te da Rusija, ako bude napadnuta i konvencionalnim naoružanjem, ima pravo da iskoristi nuklearno oružje, kao i to da, ako druga zemlja koja nema nuklearno oružje, ali uz pomoć nuklearne sile napadne Rusiju, takođe ima pravo upotrebiti nuklearno oružje, pa i preventivno.

"Međutim, mislim da Zapad ili NATO u ovom trenutku sigurno ne razmišljaju i nemaju u planu da pokušavaju nuklearnim oružjem napasti Rusiju. A, konačno, nuklearno oružje nema puno zemalja u Evropi - samo dve i SAD", navodi Vorušić.

Kako kaže, zbog svega Putinu ostaje taj jedini adut da pokuša da izazove strah kod Evropljana, da pritisnu svoje Vlade da uspore i da mu, zbog straha od mogućeg nuklearnog rata, na neki način prepuste Ukrajinu.

"Ali, mislim da, uz svu neracionalnu politiku koju vodi, Putin ipak mora znati da nije samo Rusija ta koja ima nuklearno oružje, nego imaju i druge zemlje i da korišćenje nuklearnog oružja od jedne strane obavezno će izazvati odgovor sa druge strane. Jer, nemoguće je da samo jedna strana upotrebi nuklearno oružje. Dakle, vi kad ispalite projektil na nekoga, on ipak leti određeno vreme, a do tada sateliti sve signaliziraju i druga strana ih šalje", zaključio je Vlado Vurušić.

Izvor: Insajder