Vlast u horskoj odbrani projekta “Jadar” (VIDEO)

Horsku podršku projektu Jadar i iskopavanju litijuma u poslednjih nekoliko dana pružaju najviši državni zvaničnici. Dok obećavaju da se ništa neće raditi na silu, u glas poručuju da je to velika razvoja šansa za Srbiju, a za ekološke aktiviste kažu da rade protiv interesa Srbije. Predsednik države danas je otišao korak dalje i pozvao aktiviste na poligraf kako bi se utvrdilo ko je od Rio Tinta uzeo novac. Poziv predsednika iz Udruženja “Ne damo Jadar” prihvataju, ali poručuju - neka na poligraf idu i predstavnici Rio Tinta.

Foto: Rio Tinto

Iako ne predstavlja dokaz, predsednik Srbije - u šali ili stvarno - poligraf ponovo vraća u igru. Lidere Udruženja “Ne damo Jadar” poziva na testiranje da bi se, kako kaže, utvrdilo ko je koliko novca dobio od Rio Tinta. I tako predsednik, umesto zakonom predviđene istrage, predlaže metod koji nije priznat na sudu ali, po svemu sudeći, jeste u javnosti.

“Ja sam spreman da vidimo recimo lideri tog protesta "Ne damo Jadar" i ja, da odemo na poligraf, da oni izaberu mesto, ovo je igra naravno, ali sam spreman i stvarno, pa da vidimo jesu li oni primali pare, je li taj Petković primao pare i njegova porodica, taj Blagojević je l' primio 700.000 ili sam možda ja primio nešto?”, pitao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.


Marijana Petković Iz Udruženja “Ne damo Jadar” odgovora da nema ništa protiv poligrafa, ali da oni nisu prava adresa za to. 

“On treba lepo da ode u institucije usmeri na Rio Tinto, ili da na taj poligraf pozove one koji su direktori u Rio Tintu, oni će mu najbolje reći šta su radili ovde u poslednjih 15 ili 20 godina, ali mi nemamo problem - znamo šta branimo, znamo kad smo počeli ovo - 2019. I prosto  bi bilo jedno od pitanja gde je bio predsednik do sad? Što se sad sedio, danas se setio? Meštani Gornjih Nedeljica su 2019. godine pisali predsedniku - on je rekao da nije nadležan, u čemu je sad problem? Da li je nadležan da brani interese Rio Tinta?”, pita Marijana Petković.

Vlast ne krije da želi otvaranje rudnika litijuma, i da je zaustavljanje projekta pre dve godine bila greška. To već neko vreme ponavljaju predsednik države, ministri, narodni poslanici iz vladajuće koalicije. 

Time ujedno šalju i poruku da oni koji su protiv iskopavanja litijuma rade protiv interesa Srbije - a to su ekološki aktivisti, poslanici opozicije, pa i pojedini koalicioni partneri vlasti…

Šef poslaničke grupe SNS-a Milenko Jovanov poziva nadležne da reaguju zbog najava ekoloških aktivista da će blokirati prugu, a direktora “Srbijašuma” Igora Braunovića da podnese ostavku jer se protivi iskopavanju litijuma.

“Ja zaista mislim da bi bilo jako važno da neko pozove tog čoveka na razgovor da objasni kako je on to zamislio da maltretira narod u Srbiji da zaustavlja vozove ne znam ni ja šta. Igor Braunović - izabrao da se bori za slobodu tako što je seo u fotelju direktora Srbijašuma što je seo u fotelju narodnog poslanika. Teško mu je, muči se jadan. A taj prst kojim preti može da stavi na čelo da se zamisli šta radi i on i njegov šef  jer mi je muka više od licemera ovakvih”, rekao je Jovanov gostujući na televiziji Informer. 

Gotovo da nema predstavnika vlasti koji u poslednjih nekoliko dana nije branio projekat Jadar. Među njima je i ministarka za evropske integracije Tanja Miščević koja ističe da litijum nije uslov Evropske unije za Srbiju ali je, kaže, veliki potencijal. 

Litijum je i jedna od tema sastanaka predsednice Narodne skupštine Ane Brnabić tokom posete Berlinu. mačka bi, navodi, mogla da pokaže Srbiji kako se otvara rudnik litijuma po najvišim ekološkim standardima i kako se, ujedno, radi u interesu države. 

Izvor: Insajder