Vučević bez konkretnog odgovora o Rio Tintu (VIDEO)
Ni prvi čovek Vlade nije voljan da direktno odgovori na pitanje kada je reč o projektu Kompanije Rio Tinto. Novu Vladu Srbije - po svemu sudeći - neće obavezivati odluke prethodnog kabineta u Nemanjinoj 11, iako bivša premijerka i aktuelni premijer dolaze iz iste stranke. Na pitanje Insajdera da li će Vlada pogaziti odluku prethodne Vlade - koja je stavila tačku na projekat u dolini Jadra, premijer odgovara da o tome još nije bilo reči, ali da će on uvek podržati razvoj Srbije.
Iako je projekat iskopavanja litijuma u dolini reke Jadar kod Loznice obustavljen posle velikih protesta građana, predstavnici vlasti su se najpre javno kajali zbog stavljanja tačke, pa potom uveravali da je to odličan projekat za Srbiju, pa je tačka postala zarez.
Da li će i on biti ukinut, odnosno da li će projekat ipak biti nastavljen, pitanja su na koja smo pokušali da dobijemo odgovor od premijera koji je obilazio radove na rekonstrukciji Gimnazije u Mladenovcu.
Insajder: Da li ćete poništiti odluku svoje stranačke koleginice, prethodne premijerke Ane Brnabić koja je stavila tačku na taj projekat, kakva će biti vaša odluka, da li ste već raspravili o tome?
Vučević: Ne, nismo raspravili o tome, ali ćemo razgovarati o tome u smislu korišćenja prirodnih resursa koje Srbija ima.
Insajder: Ali odluka je već doneta. Pitanje je samo kontinuiteta vlade, dakle da li ćete biti kontinuiteta po tom pitanju?
Vučević: Mi ćemo kontinuitet vlade za razvoj Srbije i mislim da treba da iskoristimo sve pogodnosti i prirodne prednosti i ljudske resurse koje Srbija možda ima da se razvija. A kakva će odluka i da li će biti odluka drugačija doneta to ćemo videti u narednom periodu. Sve što bih rekao drugo bilo bi neozbiljno i prejudiciralo bi nešto što nije doneto.
Da će projekat Rio Tinta biti ipak nastavljen, ukazuje mnogo više činjenica od nedorečenog premijerovog odgovora. Država je posle stavljanja tačke potpisala Memorandum o izgradnji fabrike baterija, bez jasnog odgovora da li planira da ih puni litijumom iz Jadra. Posle toga je potpisano i Pismo o namerama sa Evropskom unijom u oblasti kritičkih sirovina, u koje spada i litijum. Nedavno je evropski komesar za zelenu agendu Maroš Šefčovič najavio i skoro potpisivanje ugovora o snabdevanju Unije ktitičnim sirovinama iz Srbije.
Za sve to vreme, formalno stoji tačka na projektu Rio Tinta u Srbiji, pa nije moguće ni da Studija uticaja na životnu sredinu bude završena i prođe formalnu proceduru. A ona bi trebalo da pokaže da li će zbog rudnika biti veća ekološka šteta od ekonomske koristi, odnosno da li će zarada ugroziti i vazduh koji dišemo.
Izvor: Insajder