Vučićević: Korišćenjem imena u nazivu izborne liste predsednik prestaje da izražava državno jedinstvo (VIDEO)
Korišćenje imena predsednika države u nazivu izborne liste jeste legalna, ali ne i legitimna stvar, zato što se predsedik time stavlja na jednu stranu u izbornoj utakmici i tako prestaje da izražava državno jedinstvo, kaže za Marker vanredni profesor na Fakultetu političkih nauka u Beogradu Dušan Vučićević.
"Iako možda ta pravila nisu previše precizna u našem zakonodavstvu, praksa je dovela do toga da je to postala politička institucija. I pitanje je da li će se menjati u narednom periodu. Zapravo bih očekivao da, i ako nekada dođe do promene vlasti, taj neki novi predsednik nastavi sa istom praksom", kaže Vučićević.
Komentarišući to što Srpska napredna stranka na beogradske izbore izlazi sa Srpskom radikalnom strankom, Vučićević kaže da je verovatno posredi logika po kojoj ne treba imati rasute glasove.
"U Beogradu može da se desi da svaki glas bude bitan i da svaki mandat bude bitan. Naravno, za Beograd je verovatno važno šta će se dešavati i nakon izbora. Mi smo i nakon onih prethodnih beogradskih izbora imali pojedinačna preletanja iz opozicionih stranaka u stranke režima. Imali smo ih i iz građanske opozicije, doduše na nacionalnom nivou. Kad pogledamo listu Srpske napredne stranke, na ovim izborima opet tu ima dosta nekih perjanica i vedeta građanske opozicije iz prethodnog perioda. I u tom odnosu snaga gde svaki mandat može biti važan, ta jedan procenat koji će možda doneti Srpska radikalna stranka, koji možda predstavlja jedan mandat, takođe može da bude važan", objašnjava Vučićević.
Socijalistička partija Srbije (SPS) na izbore izlazi samostalno, a njihova lista nosi naziv "Ivica Dačić - premijer Srbije". Vučićević kaže da se time šalje poruka da je Ivica Dačić spreman da bude premijer, da je važno videti i nakon predstojećih izbora šta će se desiti, jer veliki broj birača SNS-a vidi SPS kao svoju drugu opciju.
"Neće možda biti previše interesantnih stvari u narednoj kampanji, ona će u osnovnom trajati i kratko, ali je taj odnos između SNS-a i SPS-a ipak borba za slične birače i može da bude jedna od interesantnih. I od toga, verovatno, kako se oni ponašaju u kampanji će zavisiti i to da li će predsednik nakon izbora biti ljut na SPS ili ne", kaže Vučićević.
Zajedniči nastup na izborima SDS-a, Dosta je bilo i porekta "Otete bebe", Vučićević vidi kao programski i ideološki nekomplementaran.
"Da je ovo 2012. godina, pa možda da kažem da je u redu da oni idu u koaliciju, a ovako, da me je neko probudio iz kome posle 12 godina, verovatno ne bih znao šta da kažem".
Sa druge strane, Vučićević kaže da su Marinika Tepić i Miroslav Aleksić u ovom trenutku najpopularniji političari u proveropske opozicije, što je i logika koja stoji iza odluke da budu nosici njihove liste.
"Kad su u pitanju beogradski izbori, nisam siguran da imam baš potpuno tačan odgovor. Zeleno-levi front, bivši Ne davimo Beograd, najbolje stoji u Beogradu. Oni su odličan rezultat napravili na prethodnim Beogradskim izborima. Na neki način je korektno da u toj koaliciji i Dobrica Veselinović bude jedan od vodećeg dvojca. Što se tiče profesora Obradovića, odluka je možda malo iznenađujuća, jer se radi ipak o široj javnosti prilično nepoznatoj osobi. To naravno sad ima i svoje prednosti i svoje nedostatke. Nedostatak je što kampanja će trajati relativno kratko, nema mnogo vremena da se podiže prepoznatljivost", objašnjava sagovornik Markera.
Takođe, za opozciju sa desne strane ideološkog spektra, Vučićević kaže da je izgubila momentum još pre nekoliko meseci.
"Oni su u jednom trenutku, negde do aprila, imali blagi rast u istraživanjima, a onda, možda zbog nesnalaženja kako u vezi sa onim što se desilo sa protestima, gde ih nije bilo, tako i u vezi sa ovim što su neke njihove teme. Dakle, Kosovo i Metohija je u blagom padu i onda im vjerovatno nije doprinelo ni ovo što idu u nekoliko kolona na izboru".
Izlaznost, glasovi i kontrola izbornog procesa
Govoreći o izlaznosi na izbore, Vučićević dodaje da ne očekuje da će biti mnogo veća u odnosu na prethodne izbore.
"Ono što dobijemo od RIK-a jeste da se ona kreće kako kada - od 54 do 58 odsto. Ali to je izlaznost u odnosu na ono što je formalni birački spisak u Srbiji, u kom ima mnogo više ljudi nego što zaista u Srbiji živi. Mi negde procenjujemo da je realan broj birača koji zaista može da glasa oko 5 miliona", dodaje Vučićević.
Ovih dana se, kao i na prethodnim izborima, govorilo o verifikaciji potpisa podrške kod notara. Vučićević kaže da za to postoji sistemsko rešenje, ali ono verovatno neće biti primenjeno.
"Naš zakon u tom delu nije previše sporan. Postavlja se naravno pitanje kako je moguće da, pre svega Srpska napredna stranka, skupi toliki broj potpisa u tako kratkom vremenu. I kad uzmemo koliki je broj notara ukupno u Srbiji, onda dođemo do toga da je gotovo matematički nemoguće da sakupite taj broj potpisa. Mi onda pretpostavljamo da se koriste neki potpisi uzimani od ranije".
Dodaje i da postoji mnogo sumnji koje uvećavaju nepoverenje u izborni proces, kao i da sumnja da će prisustvo posmatračkih misija u velikoj meri smanjiti manipulacije.
"Neke priznate izborne studije koje su urađene na primeru nekih drugih država su pokazale da nepravilnosti onda ne bude na tim mestima koje posmatrači posećuju, a da ih onda opet može biti na onima gde posmatrači ne odlaze. Naravno, puna misija znači da će ODIR pratiti celokupni izborni proces i da će onda analizirati situaciju u medijima. I to jeste važno jer ćemo nakon izbora dobiti novi set preporuka, koje nećemo primijeniti do narednih izbora i to nije ništa novo. To se već dešava u prethodnih nekoliko izbornih ciklusa", zaključuje Vučićević.
Podsećamo da su od dolaska Srpske napredne stranke na vlast, izbori za narodne poslanike održani pet puta. Svaki put, osim 2012, lista SNS-a u nazivu je imala i ime Aleksandra Vučića. Tako će biti i na predstojećim, šestim parlamentarnim izborima za 11 godina, ali - i na lokalnim izborima.
Inače, predsednik Srbije Aleksandar Vučić raspisao je juče parlamentarne izbore za 17. decembar, a predsednik Skupštine Vladimir Orlić lokalne izbore u 65 gradova i opština.
Izvor: Insajder