Vučković Šehović: Deca imaju pravo na mirno okupljanje (VIDEO)

Sve više gimnazija i srednjih škola priključuje se blokadama obrazovnih ustanova. Raste i podrška profesora đacima. Ipak, uz đake nisu svi profesori, a ni direktori škola. I dok predsednik Aleksandar Vučić kritikuje i ministre, ali i direktore škola što ćute i dozvoljavaju izlazak đaka na ulice, i domaći i međunarodni propisi vrlo jasno omogućavaju maloletnim osobama i pravo na slobodu mišljenja i pravo na mirno okupljanje.

Foto: BETAPHOTO/Dragan Gojić

Deca imaju pravo na mirno okupljanje – to kaže Konvencija o pravima deteta – najvažniji međunarodni dokument koji je Srbija usvojila pre 35 godina. Ujedno, domaći zakoni ne ograničavaju pravo deteta na izražavanje mišljenja, jer bi svako starosno ograničenje ovog prava bila diskriminacija dece. Tim vrednostima, ali i pravima koje imaju po zakonu i po Ustavu, svoje đake uči profesorka u Filološkoj gimnaziji koja je u blokadi.

„Retki su profesori koji ne podržavaju studenske zahteve i studente u blokadama, pa samim tim i ove đačke blokade, jer su one zapravo na neki način nastale po uzoru na studenske blokade. Veliki broj, dakle mogu da kažem da većina profesora podržava, jer ti studenti su takođe naši bivši đaci i mi nekako računamo da smo nešto dobro uradili, da smo ih nečemu dobrom naučili u školi. Kao što znate i sami, niti se pamti gradivo, niti je to ono što treba iz škole da ponesete. Neki sistem vrednosti, ako im je usađen, onda smo na pravom putu", kaže Katarina Šćepanović Ostojić, iz Filološke gimnazije u Beogradu.

Sa druge strane, od predsednika Aleksandra Vučića smo juče na sednici Vlade čuli kritike direktorima što ćute, jer kaže, uvođenje politike u srednje škole nije dozvoljeno niti jednim zakonom.

"Šta direktori rade? Čime se bave? Sportom? Muzikom? Čime? Ili ste se to sopstvene senke uplašili pa ćete da me ubeđujete kako je potrebno da se maloletna deca bave politikom? Zato što ne smete to da kažete, a ja smem, niste vi rekli, ja sam rekao. Ko ste, bre, vi da vodite bilo čije dete na ulicu? Imate političke komesare po školama koji hoće da budu popularni, pa sad ćemo mi da izvedemo decu van škole.“, kaže Aleksandar Vučić, predsednik Srbije.

Iako se predsednik Vučić pozivao na zakone i ukazivao na, kako tvrdi, zloupotrebu dece u političke svrhe, za vreme decembarskih izbora, izborna lista Srpske napredne stranke koja nosi naziv po Vučiću je imala 56 registrovanih zloupotreba dece u političke svrhe, naveli su iz organizacije „Prijatelji dece Srbije“. Sporan je bio i predizborni spot Srpske napredne stranke iz 2020. godine pod sloganom "Za našu decu" gde Vučić, koji je tada bio i lider naprednjaka, razgovara sa devojčicom kojoj želi da vrati oca iz Nemačke. Iz Centra za prava deteta naglašavaju da se prava maloletnika mogu ograničiti isključivo ako bi nanosili ogromnu štetu javnom poretku, miru ili imovini, što nije slučaj sa đacima koji podržavaju studente u zahtevima.

“Dete ako je od 14. godine krivično odgovorno, znači da se pretpostavlja da ima svest o svojim postupcima. Ako sa 15 godina može da zasniva radni odnos po zakonu, ako može uz dozvolu suda da zasniva bračni odnos, bračnu zajednicu od 14. godine, zašto onda ne bismo mogli da razumemo i shvatimo da dete prosto ima pravo i na mirno okupljanje”, naglašava Nevena Vučković Šehović, iz Centra za prava deteta. 

Jučerašnji prekor predsednika urodio je plodom kod nekih direktora. Nedugo nakon što je Vučić pomenuo omladinsko pozorište Dadov kao jedan od primera zloupotrebe dece, direktor pozorišta Vladimir Mijović se u saopštenju saglasio sa Vučićevom ocenom istovremeno optuživši roditelje da je na njima odgovornost za zloupotrebu dece za opšte političke događaje. Za deo roditelja, ovo je bio više nego dovoljan razlog da svoju decu ispišu iz Dadova.

Novinarka Bojana Stojanović