Vuletić: Poslanici u Skupštinu došli kao na utakmicu, strategija opozicije je da isprovocira vanredne izbore (VIDEO)
Profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Vladimir Vuletić rekao je u emisiji "Marker" na Insajder televiziji, govoreći o poslednjim zbivanjima u skupštini, da poslanici troše vreme na političku borbu. On ocenjuje da opozicija ima "strategiju da isprovocira vanredne izbore", a da vladajućoj koaliciji ne odgovara da ima haos u parlamentu. Vuletić navodi i da je vlast trebalo da prihvati predlog opozicije o formiranju anketnog odbora za tragediju u Novom Sadu.
"Nema sumnje da sukobi i ova vrsta haosa u Skupštini ne odgovaraju vladajućoj većini. Vladajućoj većini je odgovaralo, pre svega, da ima raspravu u budžetu, koja bi se završila, naravno, sa različitim primedbama, i to je nešto na šta smo već navikli, ali u svakom slučaju joj ne odgovara ova vrsta stvaranja atmosfere koja je počela čak i pre pada nadstrešnice u Novom Sadu. Počela je oko Savskog mosta, nastavila se kasnije u Novom Sadu, kada su poslanici pokušali da uđu u tužilaštvo, prenela se na ulice Beograda, oko Savskog mosta i na raskrsnicama, i sada vidimo da se zapravo juče to prenelo i na Skupštinu. Meni se čini da to nije nešto što je samo izazvano onim što je bilo vezano za nadstrešnicu. To je jedna strategija opozicije da isprovocira vanredne izbore time što bi, recimo, bojkotovala rad Skupštine i za to imala nekakav izgovor s ovim od juče. Videćemo šta će biti", rekao je Vuletić.
Vlast znala šta se može očekivati
Kako kaže, poslanici su juče došli na skupštinsko zasedanje kao da dolaze na utakmicu.
"Poslanici opozicije su došli sa vuvuzelama i pištaljkama. Poznato je da vladajuća stranka ima dosta ljudi u opozicionim redovima i oni su već otprilike znali šta je ono što se tamo može očekivati. Iz tog razloga su, pretpostavljam, poneli i oni neke svoje transparente. Ali mene, moram priznati, čudi to što - za razliku od ministara koji su generalno sedeli mirno - nisu baš svi, rekao bih, iz vladajuće većine bili obavešteni šta se zapravo može desiti. I onda je došlo do ovog guranja. Moram priznati da meni nije potpuno jasno zašto su uopšte predstavnici vladajuće većine išli dole i gurali se. To je ono što mi je enigma zato što nema sumnje da vladajućoj koaliciji, posebno vladajućoj stranci, ne odgovara da ima ovakav vid slanja poruke o tome da su u Srbiji stvari nestabilne", kaže Vuletić.
Dodaje da mu je indikativno da su se poslanici vladajuće većine povukli iz meteža onog momenta kad je predsednica parlamenta Ana Brnabić sišla među poslanike svoje stranke.
"Rekao bih da, iako su imali informacije, nije bilo do tančina razređeno šta ko treba da radi. To je moj utisak", navodi on.
Glasanje o nepoverenju Vladi ne bi prošlo
Govoreći o odbijanju da se na dnevni stavi tačka o glasanju nepoverenju Vladi, jer su, kako je ranije rekla predsednica Skupštine, potpisi dve opozicione poslanice falsifikovani, Vuletić je naveo da tu treba utvrditi da li je neko prekršio proceduru, jer su se i juče čula različita tumačenja.
"Naravno, i da se stavilo poverenje Vladi na glasanje, svima je jasno da je vladajuća većina takva da to ne bi prošlo. To nije bilo nešto što je imalo funkciju. Ali meni je žao što se nije formirao anketni odbor (za nesreću u Novom Sadu), jer mislim da bi formiranjem anketnog odbora mogla da se stabilizuje i smiri ona atmosfera koju inače imamo na ulicama i da bi se zapravo time u potpunosti izgubili bilo kakvi razlozi vezani za bilo kakvo vaninstitucionalno ponašanje. Eto, to je ono što je meni žao", istakao je gost "Markera".
Upitan kako očekivati da se posle onakvih scena od juče poslanici vrate debati i pristojnoj raspravi, Vuletić je naveo da su političari navikli na ovakve rasprave, pa i na ovakva koškanja.
"Ko zna, oni su posle, kada su se sreli u hodnicima ili u menzi, možda i ćaskali, ali da ne ulazimo sad u to. To sigurno nije prepreka da se nastavi, ali prepreka može biti politička odluka da se nastavi sa opstrukcijom rada Skupštine, bilo na ovaj ili onaj način. Dakle, bilo tako što će se, poput onoga što smo videli juče, onemogućavati rad, bilo time što bi došlo do neke vrste bojkota. Ali, kažem, ostaje da se vidi sutra, moguće da će i sve krenuti nekakvim svojim tokom kada se malo glave ohlade, ali ukoliko sam ja u pravu, ukoliko je reč o jednoj strategiji političke borbe, onda ćemo imati i dalje opstrukciju. Ja se opet nadam da nisam u pravu", zaključio je Vladimir Vuletić.
Izvor: Insajder