Za izrečeno u Parlamentu – bez ozbiljnijih posledica (VIDEO)

Knjiga kojom se najčešće maše iz poslaničkih klupa, a koja se najmanje poštuje – Poslovnik Narodne skupštine, uređuje rad Parlamenta, ali i prava i dužnosti narodnih poslanika. Za kršenje, Poslovnik predviđa i kazne, a izriče ih predsednik Skupštine.

Skupština Srbije. Foto: Srđan Ilić

"Prvo može da izrekne meru opomene, pa posle dve mere opomene, može da oduzme reč tom narodnom poslaniku, pa ako narodni poslanik nastavi i posle oduzete reči da krši poslovnik, recimo da govori uvrede, dobacuje, ometa druge govornike, psovke, neko nedolično ponašanje. Može da mu izrekne i meru udaljavanja sa sednice i ove mere prate u jednoj skali takođe novčane kazne koje se kasnije izriču narodnim poslanicima za takvo ponašanje, tako što im se oduzima 10, 20, 40 odsto od plate”, kaže Tara Tepavac iz Crte.

Ipak, češća praksa je ona u kojoj reakcija izostaje. Tako je bilo juče, kada je poslanik vladajuće stranke čitao delove iz navodne policijske beleške koja je, kako je rekao, već bila objavljena u medijima – a tiče se jednog opozicionog lidera i njegovih članova porodice. Za sve što je rekao, nije ni opomenut.

"Predsednik narodne skupštine (NS) je prva i osnovna linija odbrane dostojanstva NS koji je zadužen za to da sednica teče u skladu sa pravilima i da takvog ponašanja nema. U slučaju da predsednik ne daje opomenu, ne izriče, ne sankcioniše poslanike koji se tako ponašaju, imamo drugi mehanizam - i to je Kodeks ponašanja narodnih poslanika“, dodaje Tepavac. 

Prijave za kršenje Kodeksa podnose se Odboru za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja. Odbor nema pravo da sam reaguje, već odlučuje samo ako je za kršenje Kodeksa podneta prijava – koju mogu da podnesu poslanici i druga fizička i pravna lica. Odbor ima rok od 30 dana da odluči o prijavi.

"Mi nažalost vidimo da mnogo takvog ponašanja prolazi potpuno nekažnjeno i da se gradi jedna vrsta normalizacije nasilja, govornog, verbalnog i ponašanja unutar skupštine koje se kasnije preliva i u društvo, i da se gradi jedna vrsta normalizacije, to jest nesankcionisanja onih koji su podobni. I u tome je veliki problem. Sličan trend možemo da vidimo i u ponašanju Administrativnog odbora, pošto u celom ovom sazivu Odbor nije odlučio do sada ni po jednoj prijavi za kršenje Kodeksa o ponašanju poslanika“, objašnjava ona.

Zbog izrečenog u sali Parlamenta, prema srpskom zakonodavstvu, poslanici ne mogu da izgube poslanički mandat. Od toga ih čuva poslanički imunitet.

"Postoje određeni parlamenti u kojima postoje mnogo oštrije sankcije poput na primer oduzimanja mandata ali to je jako retko i to uopšte nije česta praksa. Moje mišljenje je da je razlog zašto naši građani misle i vide je ova vrsta sankcionisanja nedovoljno oštra je upravo u tome što se pravila koja postoje ne primenjuju. Dakle, kada bi se pravila koja mi imamo primenjivala kontinuirano, prema svima na jednak način, i za sve vrste kršenja poslovnika odnosno nedostojnog ponašanja, za sve uvrede koje postoje, kada bi se te opomene izricale, posle dve opomene oduzme reč, poslanik uopšte ne bi došao u situaciju da radi ovako kontinuirano i često kršenje poslovnika“, smatra Tepavac.

Za ponašanje poslanika izvan sale Parlamenta, na primer za uvrede ili pretnje upućene putem društvenih mreža, takođe mogu da se podnesu prijave Administrativnom odboru. 

Izvor: Insajder