Za nasilnu smrt Dalibora Dragijevića - odgovorni i dalje nisu identifikovani (VIDEO)
Osam meseci od nasilne smrti Dalibora Dragijevića, osumnjičenog i svedoka u istrazi nestanka dvogodišnje Danke Ilić, a koja je konstatovana u pritvoru borske policije, odgovornih i dalje nema. Novinari Insajdera imali su uvid u obdukcioni nalaz koji potvrđuje i nasilnu smrt i to da je ona nastupila višestrukim udarcima mehaničkim oružem. Više tužilaštvo u Nišu, u odgovoru za Insajder ponavlja i dalje da, uprkos urgencijama, od Sektora unutrašnje kontrole MUP-a dobija samo parcijalne izveštaje, ali navode da preduzimaju i druge mere radi prikupljanja svih dokaza. Koje - ne saopštavaju.
Nakon što mu je tokom noći pozlilo u pritvoru i pokušana reanimacija, lekar mrtvozornik konstatovao je, da je Dalibor Dragijević, preminuo prirodnom smrću – prvobitno je saopštio MUP 7. aprila. Kasnije će se ispostaviti, da je to netačno. Ubrzo su se pojavile nezvanične informacije da je u obdukcionom zapisniku konstatovana nasilna smrt. Novinari Insajdera imali su uvid u taj dokument i juče su objavili detalje, da su Dragijeviću višestrukim udarcima nanete smrtonosne povrede. Osumnjičenih i dalje nema. Sanja Radivojević iz Beogradskog centra za ljudska prava navodi za Insajder da je zakazalo više institucija.
"Zakazalo je više institucija i direkcija policije, dakle Ministarstvo unutrašnjih poslova, tužilaštvo, ali i zaštitnik građana. Tužilaštvo je bilo u obavezi da odmah, hitno, dakle već tog 7-8. aprila sprovede takve radnje - da se potrudi prvo da identifikuje koji su to policijski službenici koji su odgovorni za ovako strašne posledice, za ubistvo i zlostavljanje. Koji su to policijski službenici koji su bili prisutni tada u policijskoj stanici u Boru, jer je i njihovo učešće važno i zašto ovaj slučaj nisu prijavili. Zatim, da obezbedi materijalne dokaze, da pritvori odgovorne, da onemogući kompromitovanje dokaznog materijala, usklađivanje iskaza itd. Direkcija policije bila je dužna da suspenduje policijske službenike odmah nakon njihove identifikacije, da ih udalji iz službenih prostorija, da oni ne mogu da utiču na svedoke, da sklanjaju dokazne materijale. Dakle, tu sigurno postoji neki videonadzor, makar u hodniku u tim policijskim stanicama”, navodi Radivojević za Insajder.
Više tužilaštvo u Nišu koje vodi postupak, odgovornost za neutvrđivanje krivca za Dragijevićevu smrt, od početka prebacuje na Sektor unutrašnje kontrola MUP-a, koje im još nije dostavilo kompletan izveštaj. Odgovarajući na pitanje Insajdera, 4. decembra, zbog čega SUK ne dostavlja kompletan izveštaj tužilaštvu i u čemu je nastao problem, ministar policije Ivica Dačić, rekao je da ne zna.
"Pa ne znam u čemu je problem, moram da vidim. Pošto kažem, nisam se tim slučajem bavio, jer se nije desio u vreme kada sam ja bio ministar, ali sigurno da treba da se utvrdi, tužilaštvo je to koje vodi istragu. Ne mogu dalje da komentarišem oko svega toga", izjavio je Dačić.
Niško tužilaštvo postupa u skladu sa Metodologijom za istragu u slučaju zlostavljanja. Iako ima pravo i obavezu da postupa samostalno u slučajevima kada postoji sumnja da su policijski službenici nekoga zlostavljali, tužilaštvo to ne čini. Pravni zastupnici Radoslava Dragijevića, Daliborovog oca, iz Beogradskog centra za ljudska prava, podsećaju da zaštitnik građana takođe sprovodi postupak kontrole policijske uprave u Boru. Međutim, ni ombudsman ni tužilaštvo im kao punomoćnicima, tvrde, ne dozvoljavaju uvid u spise dok se istraga ne okonča.
"A zašto je važna uloga zaštitnika građana? Dakle, on je mogao, nezavisno od tužilaštva, da već do sada izvrši uvid u svu dokumentaciju u policiji, da izvrši uvid u video nadzore, odnosno kamere, video zapise koji su izolovani sa tih kamera. Mogao je da razgovara i sa funkcionerima, sa menadžmentom, sa policijskim službenicima koji su postupili. Dakle, puno dokaznog materijala on je već trebalo da obezbedi u svom postupku kontrole", objašnjava Radivojević za Insajder.
Dalibor Dragijević uhapšen je 6. aprila u selu Zlot, tokom istrage zbog nestanka, a prema tvrdnjama policije i tužilaštva i ubistva dvogodišnje Danke Ilić. Bio je osumnjičen da je svom bratu Dejanu Dragijeviću, koji je optužen za ubistvo devojčice, pomogao da premesti telo sa deponije u Banjskom polju. Preminuo je dan kasnije u borskom pritvoru.
Novinarka Ana Mihaljčić