Zakon o budžetu samo jedna od 35 tačaka na dnevnom redu Skupštine (VIDEO)

Šta se promenilo od 2019-te godine, kada je vladajuća stranka, posle kritike Evropske unije, budžet razmatrala na posebnoj sednici, uz dvostruko duže vreme za raspravu? Tri godine kasnije, Predlog zakona o budžetu jedna je od čak 35 tačaka dnevnog reda Parlamenta. Opozicija smatra da im se na taj način ograničava vreme rasprave, a iz vladajuće većine nema odgovora zašto je najvažniji akt - u paketu sa ostalima.

Skupština Srbije. Foto: Srđan Ilić

Više od četiri minuta trajalo je čitanje predloga dnevnog reda koji su poslanici sa 147 glasova za i 51 protiv u ponedeljak usvojili. Na njemu se našlo više od 2.500 stranica predloga akata – od onih u oblasti finansija poput carinskog i poreskog, preko izbora viceguvernera narodne banke, pa sve do predloga o izboru sudija. Zbog čega sve objedinjeno - poslanici vladajuće većine nisu želeli da govore pred kamerom Insajdera. Predsedavajući je kratko objasnio u sali.

Predsedavajući u Skupštini Vladimir Orlić rekao je da je objedinjena rasprava bila njegov predlog, a da su poslanici ti koji odlučuju.

„Što se tiče predloga za spajanje – to je moj predlog, a vi ste narodni poslanici odlučili da radimo na taj način“, rekao je kratko Orlić.

Tu odluku poslanika većine kritikovala je organizacija Otvoreni parlament, koja godinama prati rad Skupštine.

“Ovakav dnevni red ne može da omogući kvalitetnu pripremu, rad i diskusiju, a posebno brine kada se ovakva praksa primenjuje i u slučaju rasprave o jednom od najvažnijih zakona - Budžetu Srbije“, navela je, između ostalog, u saopštenju.

Odluku većine da podrži predlog o objedinjenoj raspravi, u opoziciji vide kao pokušaj vlasti da im gotovo onemogući da se čuju.

Lider Dveri Boško Obradović kaže za Marker da je objedinjavanje više tački dnevnog reda neobjašnjiv skandal.

„Da je vlast spojila 35 različitih tačaka dnevnog reda u jednu skupštinsku raspravu. I umesto da o svakoj tački dnevnog reda možete da govorite u vremenu vaše poslaničke grupe, mi ćemo o svih 35 moći da govorimo u jednoj tački. Odmah ću vam objasniti na plastičnom primeru kako to plastično izgleda Dveri - mi imamo 7 minuta i 24 sekunde za svaku tačku dnevnog reda da o njoj govorimo kao poslanička grupa, kada nam saberete 35 tačaka u jednu to znači da imamo oko 20ak sekundi po svakoj tački dnevnog reda“, objašnjava Obradović.

Od 35 tačaka dnevnog reda, 22 je predložila Vlada, dok je samo jedna tačka stigla od predstavnika opozicije – poslaničke grupe NADA- NOVI DSS -POKS, koja je administrativne prirode. Deo opozicije međutim nije uspeo ni da preda predlog za dopunu dnevnog reda jer, kako kažu, procedura za predaju promenjena neposredno pre isteka roka. Umesto na pisarnici u zgradi Narodne skupštine, odlučeno je da se to sprovodi u zgradi stare Skupštine. Tako su predlozi opozicije, među kojima je bilo i formiranje Anketnog odbora u vezi sa ubistvom Olivera Ivanovića ili slučaja Jovanjice, odbijeni kao neblagovremeni.

Poslanica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić objašnjava za Marker zašto je opoziciji važno da se njihovi zakoni budu predloženi za dnevni red. 

„Kada se utvrđuje dnevni red, onda predsednik pita – da li neko ima predloge za dopunu – onda po poslovniku i pravu mi se javimo i kažemo – imamo zakone o radu, imamo zakone o porezu na ekstra zaradu, imamo zakon o vraćanju penzija i bez obzira što će većina glasati protiv mi imamo pravo tri minuta da obrazlažemo svaki od tih zakona. E to je problem što oni ne žele da slušaju 3 minuta dodatno opoziciju, to je deo sednice gde nema replike, gde niko ne sme da vas prekine“, ističe Tepić.

Posle kritika Evropske komisije, vladajuća stranka obećala je da će se o budžetu posebno raspravljati. To je prvo najavio predsednik Srpske napredne stranke i predsednik države u junu 2019.

„Rasprava o budžetu mora da uđe na vreme, ko što nikad nije kod njih, al ni to nije važno. Mora da uđe na vreme, mora duplo vreme da poslanici razgovaraju. I sa druge strane, mora da bude jedna jedina tačka o budžetu, a sve druge stavljajte kako hoćete“, rekao je tada Aleksandar Vučić.

Tako je i bilo,  budžeti su u naredne stri godine u Skupštini usvajani kao jedina tačka dnevnog reda. Tada međutim, za razliku od ovog saziva, u skupštinskoj sali nije bilo predstavnika dela opozicije jer su u to vreme bojkotovali parlament.

Izvor: Insajder