Zasedanje Generalne skupštine ogolelo nefunkcionalnost Ujedinjenih nacija (VIDEO)
Ujedinjene nacije, institucija osnovana sa zadatkom da čuva svetski mir. Ipak, sudeći po prvom danu godišnje sednice Generalne skupštine na kojoj su govorili svetski lideri – to joj ne ide najbolje. Svi prepoznaju iste probleme – pre svega dvoipogodišnji rat u Ukrajini i sada, aktuelniji, sukob Izraela sa palestinskim Hamasom i libanskim Hezbolahom. U obraćanjima su se slale poruke upozorenja, čule želje da se postigne mir, a razmenjene su i optužbe. Međutim, o konkretnim rešenjima niko ne govori.
"Ne umiru samo deca u Gazi, već umiru i Ujedinjene nacije. Umire istina, kao što umiru i vrednosti koje Zapad tvrdi da brani. Umiru nade čovečanstva da živi u pravednijem svetu", izjavio je Redžep Tajip Erdogan, predsednik Turske.
"Izrael ima pravo da se brani od spoljnih napada, ali ga i pozivamo da poštuje međunarodno pravo, štiteći civile", kaže Đorđa Meloni, premijerka Italije.
"Genocid u Gazi, ubijanje dece, ratne zločine i državni terorizam, lideri Izraela nazivaju legitimnom samoodbranom", naveo je Masud Pezeškijan, predsednik Irana.
"Situacija je eskalirala, ali je diplomatsko rešenje i dalje moguće. To je jedini put ka dugoročnoj bezbednosti kako bi se stanovništvo obe zemlje vratilo kućama. Na tome mukotrpno radimo", naglasio je Džozef Bajden, predsednik Amerike.
"Svet je u vrtlogu. Nalazimo se u eri epskih promena i suočavamo se sa izazovima kakve nikad ranije nismo videli. Izazovi zahtevaju globalna rešenja, a geopolitičke podele se ipak produbljuju", istakao je Antonio Gutereš, generalni sekretar Ujedinjenih nacija.
Prvi dan Generalne skupštine i govori svetskih lidera na zasedanju, slika su današnjeg polarizovanog sveta, kaže za Marker profesor međunarodnih odnosa i ljudskih prava u Londonu Neven Anđelić. Napominje da te podele onemogućavaju postizanje kompromisa po bilo kom pitanju.
"Odgovornost je na više strana, to treba imati na umu i to je problem što lični, nacionalni ili saveznički interesi onemogućavaju da se globalni savez preustroji i nešto se učiniti na, ne mogu reći očuvanju svetskog mira jer on ne postoji, ali na kreiranju mogućnost za jedan mirniji period u čovečanstvu", naveo je Anđelić.
O funkcionalnosti Ujedinjenih nacija polemiše se godinama; taj problem najbolje se video kada je Savet bezbednosti trebalo da pozove na primirje u Gazi - niz predloga rezolucija je odbijen zbog neslaganja velikih sila oko jezičkih formulacija.
"Ujedinjene nacije takve, one preslikavaju svet kakav je bio 1945. godine. Već decenijama je jasno svima da je reforma neophodna. Međutim, nemoguće je dogovoriti kakva reforma je potrebna, i to je problem", ocenio je Anđelić.
Reforma Saveta bezbednosti, najvažnijeg organa Ujedinjenih nacija, pominje se u „Paktu za budućnost“, dokumentu usvojenom u nedelju. Međutim, sagovornik Markera nije optimista – smatra da je malo verovatno da će stalne članice Saveta bezbednosti – Amerika, Rusija, Velika Britanija, Kina i Francuska - želeti da se odreknu svojih pozicija moći, zarad funkcionalnijih Ujedinjenih nacija.
Izvor: Insajder