Zastave „Stop femicidu“ na institucijama – poruka da država mora da preduzme konkretne mere (VIDEO)

Država pitanjem femicida mora da se pozabavi ozbiljnije - apeluju predstavnici civilnog društva tražeći konkretna rešenja kako bi se smanjio broj ubijenih žena, jer - i jedna je previše.

UN Women u Srbiji postavio je zastave "Stop femicidu" na više institucija, kao deo podrške i napora da se u Srbiji formira nezavisno telo za borbu protiv femicida. Zastava je postavljena na zgradu Poverenika za zaštitu ravnopravnosti Brankice Janković. FOTO TANJUG/ MILOŠ MILIVOJEVIĆ

„U svetu osam od 10 žena koje su ubijene, ubijene su od strane svojih partnera. Što pokazuje da i dan-danas najnesigurnije mesto za žene i devojčice jeste njihov dom. UN Women je posvećen radu i borbi za nultu toleranciju prema nasilju nad ženama i nadamo se da ćemo zajedno sa partnerima i državom Republike Srbije uspostavi femicid watch koji će sprečiti dalji femicid nad ženama”, rekla je direktorka UN Women-a u Srbiji Milana Rikanović.

Uspostavljanje tela za praćenje femicida najavljeno je još 2018. godine i definisano Strategijom za sprečavanje i borbu protiv nasilja nad ženama za period od 2021. do 2025. Međutim, ono do danas nije osnovano. Svoj predlog kako bi to moglo da izgleda izradila je organizacija Femplatz.

„Taj naš model između ostalog podrazumeva učešće nezavisnih tela tako da nam je jako važno da naša nezavisna tela, zaštitnik građana, poverenica za zaštitu ravnopravnosti, da nam pružaju podršku i da su svesni koliko je važno uspostavljanje ovakvog jednog tela i da su voljni da nas u tome podrže i učestvuju“, navela je programska direktorka Femplatza Kosana Beker.

Svoju podršku iskazali su zaštitnik građana Zoran Pašalić i poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković.

„Neophodna nam je validna statistika, dobri podaci koji će nam omogućiti analizu i uvid u sve važne elemente bilo kog slučaja femicida koji se desio i naravno uvid u potencijalnu odgovornost onih koji su eventualno zakazali u lancu zaštite i u krajnjem slučaju zaista nema smisla da žrtve brojimo kroz medijske naslove“, ocenila je poverenica. 

Na protestu koji su prošle subote održali u saradnji sa organizacijom Ženska solidarnost jedan od zahteva bio je i da se femicid definiše kao posebno krivično delo u okviru Krivičnog zakonika.

„To pokušavamo da nekako približimo ljudima koji se pravom ne bave da je svaki femicid teško ubistvo i nama posebno krivično delo bi upravo to dalo da je kada imate, zato što nije kod nas problem ni sa tužiocima, ni sa sudijama, oni ljudi poznaju pravo, znaju ako je nešto kvalifikovano kao teško ubistvo, mogućnost za određivanje kazne je drugačija, to su veće kazne, ozbiljnije, strože kazne, tako da vrlo lako bi se to primenilo“, objašnjava Beker.

Jedan od zahteva bio je i formiranje registra o ubistvima žena, jer trenutno podatke prikupljaju nevladine organizacije iz medijskih izveštaja, što znači da broj može da bude i veći. Na sve te zahteve, međutim, nije bilo odgovora nadležnih.

„Niko nam na zahteve nije odgovorio osim što mislim da smo juče ili pre dva dana, na taj naš dopis, dobili odgovor od Ministarstva rada koje nam je reklo da podržava napore na uspostavljanju tela za praćenje femicida“, i dodaje:

Poručuju da od pritiska neće odustati jer nasilje prema ženama mora postati neprihvatljivo u društvu, a to se može desiti samo saradnjom civilnog društva i državnih organa.

Izvor: Insajder