Zašto je poslanik POKS-a glasao protiv rezolucije o Džulijanu Asanžu: Podržavao sam ga dok se nije dogovorio s Amerikom (VIDEO)

Parlamentarna skupština Saveta Evrope, koja okuplja poslanike iz 46 evropske zemlje, usvojila je Rezoluciju kojom se priznaje da je Asanž bio politički zatvorenik u Velikoj Britaniji. Od 88 poslanika, 13 je glasalo protiv; uglavnom oni iz Velike Britanije i Poljske, ali i jedan poslanik iz Srbije. Vladimir Đorđević, član delegacije Srbije u Parlamentarne skupštine Saveta Evrope iz redova Pokreta obnove kraljevine Srbije, koji je glasao protiv rezolucije, kaže da je ranije podržavao Džulijana Asanža, ali da je Asanž njegovu podršku izgubio zato što se, kaže, "dogovorio sa Amerikom i priznao krivicu".

Džulijan Asanž. Foto: Tanjug/AP Photo/Pascal Bastien

Đorđević u pisanoj izjavi kaže da se u Parlamentarnoj skupštini glasa po pripadnosti panevropskim političkim grupama.

"Većina, Evropska narodna partija je glasala za, zajedno sa socijalistima, a konzervativci-desničari kojima i ja pripadam su glasali protiv ili su bili uzdržani. Od naše delegacije, oni iz vlasti - od njih četvoro, troje je glasalo za, a četvrta Elvira Кovač bila uzdržana. Ja sam jedini iz srpske delegacije i predstavnik Srbije koji je član konzervativaca i desničara u Evropi. Svakako onih koji dobijaju najveću podršku naroda u zemljama iz kojih dolaze", dodaje Đorđević.

Poslanici Srpske napredne stranke i Socijalističke partije Srbije glasali su za Rezoluciju, a poslanica Saveza vojvođanskih Mađara Elvira Kovač bila je uzdržana.


Rezolucijom Saveta Evrope ocenjeno je da neuspeh Vašingtona da istraži ratne zločine i kršenja ljudskih prava, koje je otkrio Vikiliks, u kombinaciji sa tretmanom koji je imao Asanž, sugeriše da je uloga Amerike u njegovom procesuiranju bila da sakrije pogrešne postupke državnih agenata, a ne da zaštiti nacionalnu bezbednost. 

Targetirana je i Velika Britanija za koju se kaže da nije uspela efikasno da zaštiti Asanžovu slobodu izražavanja i pravo na slobodu, izlažući ga dugom pritvoru, i to u zatvoru visoke bezbednosti. 

Asanž je inače pre dva dana svedočio pred Komitetom za pravna pitanja i ljudska prava u Strazburu što je bio njegov prvi javni nastup, nakon što je krajem juna pušten iz londonskog zatvora, a posle sporazuma o priznanju krivice koji je postigao sa Sjedinjenim Državama - dogovoreno je da neće podneti tužbu najvišem evropskom sudu za ljudska prava da ospori presudu.

Izvor: Insajder