Zašto policija ne reaguje kada maskirani pojedinci provociraju demonstrante (VIDEO)
Na ulicama Beograda i sinoć slike koje smo gledali prethodnih nedelja na skupovima u Srbiji. Ponovo su maskirani mladići provocirali demonstrante. Ponovo – policija nije reagovala. Iako ih zakoni obavezuju da garantuju bezbednost svim građanima, ostaje nejasno zašto je učesnicima bilo kog javnog skupa dozvoljeno da kriju svoj identitet, ali i na osnovu kojih procena, policija ne sprečava da pojedinci pod maskama upadaju u masu građana.
U grupi muškaraca našao se i jedan koji je lice sakrio maskom s likom Gavrila Principa koji je vređao, psovao i provocirao okupljene na protestu za očuvanje Starog savskog mosta, na raskrsnici u Beogradu na vodi. Slične slike kada grupa muškaraca upada među okupljene i provocira ih, zabeležene su i prethodnih nedelja. Policija je nedeljama privodila građane i aktiviste zbog remećenja javnog reda i mira, ali nisu ništa učinili da spreče pojedince pod maskama da upadaju u masu, iako su prema zakonima ove države, obavezni da garantuju bezbednost svih građana Srbije.
„Policija bi trebalo da reaguje bez obzira da li je neko politički aktivista ili nije, bez obzira da li je reč o nekom organizovanom ili neorganizovanom skupu i bez obzira na to da li neko ima masku na svom licu ili je nema. Prosto, i ti ljudi koji se pojavljuju sa maskama, mi nikada ne možemo biti sigurni da li su oni neki ubačeni element, da li su sa jedne, sa druge strane ili neko prosto zloupotrebljava celu situaciju i pravi nerede na skupovima", kaže za Insajder dr Nikola Vujičić sa Pravnog fakulteta Union u Beogradu.
Kojim procenama se rukovodi Ministarstvo unutrašnjih poslova u situacijama kada ne reaguje i ne sprečava pojedince sa prikrivenim licima da upadaju među demonstrante, pitanje je Insajdera na koje iz policije nismo dobili odgovor. Bez odgovora su ostala i sledeća pitanja.
"1. Na osnovu čega su pripadnici MUP-a sigurni da osoba pod maskom, čiji je identitet nepoznat, neće fizički ugroziti bezbednost građana?
2. Zašto je dozvoljeno učesnicima bilo kog javnog skupa da kriju svoj identitet tako što navuku kapuljače i maske?
3. Kako je moguće da uz sve to što je dozvoljeno garantujete bezbednost svim građanima na šta vas obavezuju zakoni države Srbije?"
Za razliku od Zakona o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama, kojim je precizno definisano da je maskiranje lica zabranjeno i smatra se nasiljem, Krivični zakonik to jasno ne propisuje, već samo predviđa kazne i sankcije za krivična dela protiv javnog reda i mira. Docent na predmetu kriminologija na Pravnom fakultetu Univerziteta Union Nikola Vujičić smatra da bi trebalo razmotriti da se zabrana sakrivanja lica odnosi i na javne skupove.
„Ovakve stvari koje su postale učestale da se neko maskiran pojavljuje na skupovima da pravi nerede i da stvara probleme u ovom društvu i da unosi nemir građanima, to je nešto što verujem da će eskalirati na takav način da će makar podstaknuti nekoga da razgovara", - kaže za Insajder, docent na predmetu kriminologija na Pravnom fakultetu Univerziteta Union Nikola Vujičić.
Izostanku reakcije policije svedočili smo i na prethodnom protestu za očuvanje Starog savskog mosta krajem novembra. Nije bilo adekvatnog delovanja ni kada je Gradska kuća u Novom Sadu demolirana tokom protesta građana 5. novembra zbog stradalih u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici i to kada je u napad krenula grupa huligana. I tada je pitanje Insajdera upućeno Ministarstvu unutrašnjih poslova ko je izdao naredbu da policija ne reaguje i na samom početku spreči divljanje - ostalo bez odgovora.
Novinarka Bojana Stojanović