Zavod za javno zdravlje za Insajder o vodi u Železniku i Padinskoj skeli: Arsen nije bio uključen u redovan nadzor nad ispravnošću vode

Posle pisanja Insajdera o zagađenosti vode u beogradskim naseljima Železnik i Padinska skela, oglasio se Gradski zavod za javno zdravlje. Na pitanja u vezi stanja vodosnabdevanja u ta dva naselja, odgovaraju da je pozitivna ocena mogućnosti korišćenja vode za sanitarno-higijenske potrebe (za sve osim za piće i pripremu hrane) za Železnik data 7. jula, te da, s obzirom da arsen nije bio uključen u redovan nadzor nad zdravstvenom ispravnošću vode za piće, ne znaju koliko dugo je njegova koncentracija u vodi u Padinskoj skeli prevazilazila propisanu normu.

Zagađena voda, ilustracija, foto: Insajder

Iz te institucije za Insajder kažu da su iz Službe sanitarne kontrole vode JKP “Beogradski vodovod i kanalizacija”  01.07.2024. godine obavešteni da je došlo do prekida vodosnabdevanja u delu naselja Železnik (delovi ulica 29. novembra, Niška i Svete Milutinovića) zbog pucanja vodovodne cevi u Ulici 29. novembra, sa mogućim mešanjem otpadne i vode iz vodovodne mreže.

“Do 01.07.2024. godine nismo imali informaciju o bilo kakvom problemu sa vodosnabdevanjem u naselju Železnik. U toku meseca juna, kao i ni u prethodnom periodu, nije nam upućena ni jedna žalba građana na kvalitet vode u ovom delu naselja na osnovu koje bismo, prema uobičajenoj proceduri, organizovali uzorkovanje i proverili kvalitet vode Imajući u vidu da je odmah po registrovanju oštećenja ulične infrastrukture (vodovodne I kanalizacione cevi) JKP “Beogradski vodovod i kanalizacija” isključio dotok vode za piće do potrošača, nemamo informacije o tome da li je i u kom periodu moglo doći do distribucije vode za piće eventualno kontaminirane otpadnim vodama. Zbog visokog pritisaka u vodovodnim cevima prilikom oštećenja istih voda za piće ističe pod pritiskom i time sprečava prodor kontaminiranih podzemnih ili eventualno prisutnih otpadnih voda. Na taj način je smanjen rizik od mogućeg prodora kontaminiranih voda u vodovodne instalacije”, kažu iz Gradskog zavoda za Insajder.

Dodaju da se redovna provera zdravstvene ispravnosti vode za piće u naselju Železnik sprovodi u vrtiću “Veseljko” u ulici Avalska 17 i iz rezervaoara “Železnik”, ulica Stevana Filipovića bb, dinamikom jednom sedmično. 

Iz Gradskog zavoda za javno zdravlje navode da su rezultati tih analiza (uzorak iz rezervoara je uzet 25.06.2024., uzorak iz vrtića 27.06.2024.) u potpunosti usaglašeni sa propisom za vodu za piće. 

“Vanredne analize vode iz vodovodne mreže u Železniku su nakon havarije rađene 03. jula 2024. nakon završene dezinfekcije i ispiranja uličnog cevovoda, radi provere efiksanosti dezinfekcije. Na osnovu dobrih rezultata ovih analiza je bilo moguće ponovno priključenje potrošača na mrežu i dezinfekcija spojeva (od priključaka do slavina), zatim 05. jula 2024. nakon ispiranja spojeva, radi ocene mogućnosti korišćenja vode za sanitarno-higijenske potrebe (za sve osim za piće i pripremu hrane). Pozitivna ocena je u ovom smislu data je 07.07.2024”, kažu u Gradskom zavodu za javno zdravlje. 

Ističu da su uzorci uzimani i 9. i 11. Jula ove godine  radi ocene mogućnosti korišćenja vode za piće, te da su analize u toku.

“U navedenom periodu su se desila još 4 pucanja cevi u posmatranom području, prema navodima vodovoda bez mogućnosti kontaminacije otpadnim vodama, čemu su prilagođavani gore navedeni programi nadzora. O mogućnosti korišćenja vode za piće u predmetnom delu naselja ćemo moći da se izjasnimo 13. jula 2024. godine”, dodaje se u odgovoru. 

Povećan sadržaj arsena u jednom od pet pogona za preradu vode u Padinskoj skeli

Kako navode, zbog potrebe priključenja 2 novoizbušena bunara u okviru izvorišta Vodovoda Partizanski prelaz u naselјu Vrbovski, rađene su proširene analize sastava podzemne vode, kojom prilikom je konstatovan povećani sadržaj arsena, te da je informacija dobijena od nadležnih iz Vodovoda Agroindustrijske korporacije Beograd A.D. 

“Gradski zavod za javno zdravlјe Beograd je dana 14.05.2024. izvršio analizu vode za piće sa crpne stanice Vodovoda Partizanski prelaz na sadržaj arsena. U predmetnom uzorku arsen je bio prisutan u koncentraciji koja prevazilazi maksimalno dozvolјenu koncentraciju prema propisu za vodu za piće”, kažu iz te institucije. 

Na pitanje da li su građani pili vodu zagađenu arsenom i u kom periodu, odgovaraju da vodovod kojim upravlja Agroindustrijska korporacija Beograd A.D. ima pet pogona za preradu vode i da su svi provereni na sadržaj arsena. 

“Ispitivanja su pokazala da je povećani sadržaj arsena prisutan samo u vodi izdvojenog vodovodnog sistema Partizanski prelaz. Prisutvo arsena je geološkog porekla, a u vodi navedenog vodovoda se nalazi u koncentracijama nižim nego što se registruje u podzemnim vodama srednjeg i severnog Banata gde je redovno prisutan. S obzirom da arsen nije bio uključen u redovan nadzor nad zdravstvenom ispravnošću vode za piće, ne znamo koliko dugo je njegova koncentracija u vodi prevazilazila propisanu normu”, ističu iz Zavoda.

Navode da se redovna analiza zdravstvene ispravnosti vode za piće iz vodovoda Partizanski prelaz obavlja dva puta mesečno, pri čemu je od trenutka registrovanja prisustva arsena u vodi vodovoda koji snabdeva naselja Besni Fok, Vrbovsko i Preliv, povećana učestalost vanrednog ispitivanja. 

“Poslednje uzorkovanje je obavljeno 08.07.2024. godine, kojom prilikom je utvrđena nepromenjena koncentracija arsena od 0,02 mg/l (MDK 0,01 mg/l) na ulasku u distributivni sistem. U skladu sa potrebom procene efikasnosti mera koje se od strane nadležnih u vodovodu primenjuju za sniženje koncentracije arsena u vodi ustanovljena je pojačana dinamika nadzora u narednom periodu (jednom sedmično ili češće po potrebi)”, zaključuju u odgovoru na pitanja Insajdera iz Gradskog zavoda za javno zdravlje.

 Koliko dugo su građani beogradskih naselja Padinska skela i Železnik pili vodu zagađenu arsenom odnosno fekalijama? Da je voda u dva beogradska naselja bila zagađena nema nikakve dileme, Gradski zavod za javno zdravlje je o tome obavestio javnost na svom sajtu. Iz Udruženja građana Volim Padinjak tvrde da su građani ovog naselja pili zatrovanu vodu čak 23 dana pre nego što su obavešteni da je zagađena.

Nekoliko naselja na levoj obali Dunava uključujući i Padinsku skelu nisu u nadležnosti Javnog preduzeća vodovod i kanalizacija već se o lokalnom vodovu brine državno preduzeće - Agroindustrijska korporacija Beograd koje se bavi poljoprivredom a ne vodosnabdevanjem.


Izvor: Insajder