Zavod za zaštitu spomenika kulture: Nismo dobili zvaničan predlog za skidanje zaštite sa zgrade Generalštaba (VIDEO)

Da Vlada Srbije pregovara o revitalizaciji kompleksa u centru Beograda u okviru kog se nalazi i zgrada bivšeg Generalštaba, potvrdio je ministar građevine Goran Vesić. Šta bi revitalizacija tačno značila nije razjašnjeno, a javnost je o tome saznala od narodnog poslanika Aleksandar Jovanović Ćuta. Međutim, kompleks oko kog se već tri dana u javnosti vodi polemika je pod zaštitom Zavoda za spomenike kulture grada Beograda, a iz te Ustanove za Insajder navode da ih za sada niko nije ni pitao da tu zaštitu skinu.

Foto: Srđan Ilić

Sadašnja vlada nema nameru da ruševine zgrade Generalštaba stoje još 25 godina, kaže ministar građevine Goran Vesić.

 Međutim, pre nego što bilo šta počne da se radi na pomenutim zgradama, neophodna je dozvola Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, jer je kompleks u okviru kog se nalazi Generalštab zaštićen još od 2005. Godine. U beogradskom Zavodu za Insajder  navode da im se za sada niko nije obraćao. 


"Ovaj zavod nije dobio nijedan zvaničan dokument - predlog za ukidanje statusa kulturnog dobra – spomenika kulture „Zgrade Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane u Beogradu“, navode u Zavodu za Insajder.

 Da Vlada ima nameru da radi na revitalizaciji kompleksa u centru Beograda javnosti je postalo poznato kada je narodni poslanik Aleksandar Jovanović Ćuta objavio dokument u kom se navodi da Srbija namerava da na 99 godina, bez naknade, ustupi zemljište na kojem je bivša zgrada Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore - i to jednoj privatnoj američkoj kompaniji. 

 Poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović ističe da se u memorandumu koji je potpisao Goran Vesić kompleks u okviru kog se naaz

 "Jasno i precizno stoji u ovom dokumentu koji smo vam prezentovali pre neki dan da je Goran Vesic u ime Vlade Republike Srbije potpisao memorandum o razumevanju sa američkom kompanijom Kushner Realty LLC i ono što je zapravo suština tog memoranduma je namera da se ovo ovde, ovo područje i ove dve katastarske parcele, ovo kulturno dobro pokloni jednom privrednom društvu koje bi bilo registrovano na teritoriji Republike Srbije“, kaže Nestorović. 

 Sa druge strane resorni Ministar to demantuje i ističe da postoji interesovanje pojedinih kompanija za investiranje na toj lokaciji, ali da ništa još nije potpisano. 

"Nije vest da postoji memorandum, nego da je potpisan, a on i dalje nije potpisan. Da li će se dogoditi, zavisi od toga da li ćemo moći da se dogovorimo sa potencijalnim partnerima ili ne, ili ukoliko se ne budemo dogovorili, nikakvog ugovora neće biti, ukoliko bude, javnost će biti obaveštena o tome”, objašanjava Vesić. 

To što je zgrada bivšeg Generalštaba zaštićena između ostalog znači i da je zabranjena gradnja ili postavljanje objekata koji svojim gabaritom, oblikom i namenom mogu ugroziti spomenik kulture. 

Šta bi tačno mogla da bude nova namena zgrade Generalštaba i dalje nije poznato jer kako ministar građevine tvrdi za sada nemaju partnera koji je spreman da uloži novac. 

U to ne veruju poslanici Ekološkog ustanka koji su pokrenuli peticiju za sprečavanje poklanjanja kompleksa zgrada Generalštaba ofšor kompanijama i inicijativu da se na toj lokaciji izgradi memorijalni centar posvećen žrtvama NATO agresije 1999. godine.

Izvor: Insajder