Zavod za zaštitu spomenika kulture za Insajder: Nismo dobili instrukcije za kupovinu Stare šećerane
Republički zavod za zaštitu spomenika kulture nije dobio precizne instrukcije nadležnih o tome da li država želi da iskoristi pravo preče kupovine Stare šećerane u Beogradu, navodi Zavod u odgovoru Insajderu. Zbog toga je istekao rok da država zakonski iskoristi mogućnost da prostor Stare šećerane, koja je zaštićeno kulturno dobro, otkupi.
Prema istraživanju Insajdera, da se planira prodaja objekata Stare šećerane država i njene institucije znaju još od 10. maja. O tome ih je, kako nalaže i zakon, obavestio stečajni upravnik. To propisuje Zakon o kulturnom nasleđu gde piše da je ustanova zaštite kulturnog nasleđa u obavezi da se u roku ne dužem od 30 dana od dobijanja obaveštenja lica koje organizuje prodaju izjasni o nameri korišćenja prava preče kupovine nepokretnog kulturnog dobra u ime i za račun Republike Srbije.
To pravo, sudeći po odgovoru koji je Republički zavod dostavio Insajderu, država nije iskoristila. Kako tvrde, Zavod nije dobio neophodne instrukcije od nadležnih institucija. A nadležne institucije, pre svega Ministarstvo kulture od koga je Zavod tražio instrukcije, već danima ne odgovara na pitanja Insajdera u vezi sa činjenicom da je država propustila rokove da iskoristi svoje pravo.
Podsetimo, prodaja je organizovana 11. juna kada je "Prva srpska fabrika šećera Dimitrije Tucović 1898" prodata na javnom nadmetanju za 690 miliona dinara, odnosno oko 5,9 miliona evra.
Kupac je firma Vrenje doo, koja je imala pravo korišćenja na jednoj parceli kompleksa i koja je registrovana na istoj adresi.
Usledila je i burna reakcija ministra građevinarstva Gorana Vesića koji je rekao da je očigledno da je stečajni upravnik žurio sa prodajom tog kompleksa za male pare, ali da država ima pravo preče kupovine koje će, bio je uveren, iskoristiti, kako bi taj prostor bio revitalizovan i očuvan.
„Onda će država tražiti partnera koji bi zajedno s nama uložio u revitalizaciju Stare šećerane, koja bi postala mesto za kulturu, pozorišta, galerije, prostor na ponos Beograda, kao novo mesto po kojem se Beograd prepoznaje“, rekao je Vesić.
Stara šećerana poseduje 18 nepokretnosti, a među objektima je i onaj pod zaštitom države, u kom je pozorište KPGT,
Firma "Vrenje", koja se nalazi na istoj adresi kao i Šećerana, registrovana za izgradnju stambenih i nestambenih zgrada.
Prema ranijem odgovoru Zavoda Insajderu, Zavod se obratio nadležnim institucijama, odnosno Ministarstvu kulture i Republičkoj direkciji za imovinu koja obavlja poslove državne uprave koji se odnose na pribavljanje stvari u svojinu Republike Srbije sa molbom za dobijanje precizne instrukcije kako da se u ovom postupku izjasni nakon što dobije informacije o postignutoj ceni na javnom nadmetanju Stare šećerane u stečaju i informacije da li su u budžetu Republike Srbije obezbeđena sredstva za ovu namenu.
Ipak, nakon isteka roka tokom kojeg je država mogla da da ponudu za kupovinu, Agencija za licenciranje stečajnih upravika saopštila je da je firma Vrenje postala i vlasnik kompleksa.
Šta se u međuvremenu dogodilo pa je država promenila mišljenje i nije iskoristila pravo preče kupovine, nije poznato, budući da Ministarstvo kulture nije odgovorilo na pitanja Insajdera o ovom slučaju.
Izvor: Insajder