Završena vanredna kontrola rada streljana u Srbiji (VIDEO)

Dva slučaja masovnih ubistava početkom maja - u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" i u okolini Mladenovca, kada je ubijeno 19 ljudi i isto toliko ranjeno - potresla su Srbiju i naterala i društvo i nadležne da preispitaju mnoge stvari. Na dan masakra u "Ribnikaru", predsednik Srbije predložio je niz mera, među kojima i kontrolu rada streljana i pristupa maloletnika njima. Rezultat tromesečne kontrole stotinu streljana su samo četiri prekršajne prijave.

Foto: Insajder

Dodatni problem predstavlja činjenica da ne postoji zakon kojim se maloletnicima zabranjuje odlazak u streljanu i pucanje iz vatrenog oružja. Ipak, mnoge streljane im ne dozvoljavaju da koriste vatreno oružje, a tamo gde dozvoljavaju, insistiraju na maksimalno kontrolisanom radu i prisustvu roditelja. 

Kako posle pooštrenih kontrola rade streljane u Srbiji?

Vanredna policijska kontrola rada streljana bila je podeljena u tri segmenta. Proveravala su se odgovorna lica i zaposleni u streljanama, odnosno da li su krivično kažnjavani, zdravstveno sposobni i obučeni da rukuju vatrenim oružjem.

"Drugi segment su prostorno-tehnički uslovi, odnosno gde se čuva i skladišti, oružje - da li se čuva u metalnim kasama, u sefovima, trezorima i da li je odvojeno od municije. Treći, takođe jako bitan segment su samo oružje, odnosno momenat da li je broj komada koji se nalazi u samoj streljačkoj organizaciji odgovara broju komada koji se nalazi na evidencijama koje vodi MUP", izjavila je za Marker Dragana Stojković, šef Odseka za ispitivanje, žigosanje i obeležavanje oružja MUP-a.

Važan deo rada streljana jeste vođenje evidencije o broju nabavljenog oružja, nabavljenoj i potrošenoj municiji i o zaposlenima.

"Sve prekršajne prijave a ima ih samo četiri, napisane su zbog neurednog i neažurnog vođenja evidencije. Sačinjeno je 178 zapisnika i naložene su mere koje treba da se otklone u daljem postupanju streljačkih organizacija i klubova. Ovde mogu da istaknem da se ne radi o nekim većim problemima u radu na koje smo nailazili", rekla je Stojković.

"MUP je na celoj teritoriji Srbije bio veoma kooperativan prema našim udruženim članicama i puno puta ih, čak i kod nekih neopravdanih aktivnosti unutar organizacije, davao sugestije i pomoglo da se taj sistem ustroji. Morate da razumete da u nekim malim mestima, u nekim selima, ko da oni imaju znanja i iskustva, čak i nemaju gde da kupe neke sveske koje treba imaju a nisu znali da postoje", izjavio je za Marker Nenad Petković, generalni sekretar Streljačkog saveza Srbije.

Streljački savez Srbije je organizacija koja se bavi sportskim streljaštvom, a okuplja i streljačke klubove koji se, pored sporta, bave i praktičnim streljaštvom. Pravila za njihove članove su, kaže, rigorozna, i oni su pod stalnim nadzorom instruktora. Međutim, streljaštvo koje je srpska najtrofejnija olimpijska disciplina - postalo je, kaže, asocijacija na dva zločina početkom maja. Roditelji maloletnika postali su nepoverljivi, a iz nekih škola streljaštvo je izbačeno kao disciplina.

"Mi smo ispali, streljački sport je ispao kolateralna šteta u toj priči zbog toga što se neopravdano našao na tapetu javnosti, nedovoljno upućene u činjenice da oba ta katastrofalna događaja nemaju veze sa streljaštvom", kazao je Petković.

Na rad streljana uticao je i Moratorijum na izdavanje dozvola za oružje, donet posle dva masovna ubistva, a koji će trajati dve godine. Zbog toga više nema zainteresovanih za obuku rukovanja oružjem, koji je streljanama donosio značajan prihod.

"Na obuke niko neće dolaziti jer ne može da dobije odobrenje za nabavku oružja, tako da su oštećene te organizacije koje rade obuke a one su sastavni deo Zakona o oružju i municiju. Firme se zatvaraju, prodavnice oružja se zatvaraju masovno jer nemaju kome šta da prodaju - ne izdaju se odobrenja za oružje i kome će da prodaju", naglasio je Petković.

Budućnost komercijalnog streljaštva, kaže sagovornik Markera, nije izvesna. Sportsko, za sada, stoji bolje. Izmene Zakona o oružju i municiji, najavljene pre nekoliko meseci, još nisu predstavljene javnosti. Pojedini stručnjaci su mišljenja da je postojeći zakon već dovoljno rigorozan, ali da, i u toj oblasti - nedostaje edukacija.

Izvor: Insajder