Željko Marković u Markeru: Oni nemaju pravo da lažu svoje građane (VIDEO)
Stručnjak za energetiku u konsultantskoj kući Dilojit, Željko Marković je gostujući večeras u emisiji Marker na Insajder televiziji rekao da veruje nadležnim institucijama kada kažu da je sve u redu, jer smatra da „oni nemaju pravo da lažu svoje građane“.

„Volim da verujem zvaničnicima, smatram da je to jedna vrsta odgovornosti i da vi nemate pravo da lažete i da iznosite neistine prema svojim građanima“, istakao je Marković.
Na pitanje Insajdera da li treba da se plašimo restrikcija struje u narednom periodu Marković odgovara da to zavisi od više faktora.
„Zavisiće od toga kakva će nam biti zima, znači kakve će biti temperature, zavisiće i od hidrološke situacije, zavisiće naravno i od toga kakva će biti situacija u Evropi, da li će biti dovoljno električne energije i za Evropu, da li će biti dovoljno električne energije na tržištu da se kupi“, rekao je Marković. Kada je reč o ceni električne energije u narednom periodu kaže da je ona sada na nivou iz prethodne godine od oko 400 i nešto evra.
„Elektroprivreda Srbije formira cenu struje na osnovu cene svog proizvodnog miksa i na osnovu onog dela koji mora da uveze. U zavisnosti od cene koja će biti u uvozu i količine koja će morati da se uveze i ta cena može ostati ista kao i sada a možda će morati i da se koriguje. Ova cena će važiti sigurno do decembra. Sadašnja situacija je takva da korekcija trenutno ne treba“, objašnjava Marković.
Stručnjak za energetiku u konsultantskoj kući Dilojit kaže da se većina evropskih zemalja odlučila za to da subvencioniše cenu struje, ali da se naša zemlja odlučila da ograniči cenu struje što smatra kao dobar potez.
„Taj potez jeste dobar. Ako bi bilo drugačije onda bi imali još veću inflaciju, još veće udare. Imali bismo problema i sa industrijom, a neke industrije bi morale da se zatvore pa bismo imali problem i sa ljudima koji bi ostajali bez posla“, ističe Marković.
Marković: Loše stanje u Elektroprivredi Srbije rezultat jednog dužeg nerada
Kada je reč o lošem stanju u Elektroprivredi Srbije Marković smatra da je to rezultat jednog dužeg nerada.
„Elektroprivreda Srbije kao i svi ostali energetski sistemi je jako veliki sistem i velike su vremenske konstante. Znači ne može da se desi ništa preko noći, ali ne mogu ni da se otklone neki problemi preko noći. Dosta vremena je izgubljeno, nisu otvarani novi kopovi, došlo se u tu situaciju da ne može da se obezbedi dovoljna količina kvalitetnog uglja za proizvodnju iz postojećih kapaciteta. Sada će trebati određeno vreme da se otvore kopovi, da se obezbedi taj ugalj iz domaće proizvodnje i da se nadomesti i da se krene da se proizvodi u onom punom kapacitetu“ ističe stručnjak za energetiku.
Nakon prošlogodišnjeg kolapsa u Elektroprivredi Srbije gost Markera kaže da ne vidi da ima garancija da se tako nešto neće ponoviti.
„Mora da postoji odgovornost kod onih koji vode takav sistem. Mora da postoji i obaveza njihova da rade najbolje kako mogu ali mora da se ta odgovornost i preispita ukoliko dođe do te havarije. Mislim da bi to trebalo da bude neki nauk u budućnosti da se neki ljudi i ne prihvataju nekih dužnosti ako nisu prosto stručni i sposobni da to rade“, kaže Marković.
„Ako se tako budemo igrali i da nikom ništa ne bude, ne vidim da bi to bilo dobro za tako velike sisteme kao što je EPS i kao bilo koji drugi sistem“
Marković se zalaže za to da se utvrdi čija je bila odgovornost za to što se dogodila prošlogodišnja havarija u EPS-u.
„Ja sam za to da se odgovornost detaljno ispita i da se utvrdi, jer to je nešto što treba da bude i za budućnost. Ako se tako budemo igrali i da nikom ništa ne bude ne vidim da bi to bilo dobro za tako velike sisteme kao što je EPS i kao bilo koji drugi sistem“, naglašava sagovornik Insajdera.
Kada je reč o tome što Elektroprivredu Srbije i dalje vodi vršilac dužnosti direktora on smatra da upravljanje EPS-om mora malo da se proširi.
„Mislim na državu jer je EPS u jako lošoj finansijskoj situaciji, treba obezbediti novca za njegovo funkcionisanje tako da tu treba da bude uključena i država. Mislim na Ministarstvo finansija, na državne organe koji mogu da obezbede finansiranje EPS-a“, predlaže Marković.
Stručnjak za energetiku u konsultantskoj kući Dilojit, Željko Marković, kaže da Elektroprivredu Srbije očekuje veliki investicioni ciklus u narednih dvadesetak godina.
„Nama ne samo da su potrebne elektrane da bismo bili u mogućnosti da izvozimo električnu energiju nama su elektrane potrebne zato što su ove naše dovoljno stare. Mi moramo zanavljati nove kapacitete, a i iz razloga što smo mi u postupku da kažemo jedne energetske tranzicije i dekarbonizacije sektora. Znači moramo izgrađivati sada dosta novih obnovljivih izvora energije i odmenjivati ove stare polako. Moramo odraditi tu tranziciju u narednih 20 godina. Znači moraćemo tamo negde do 2050. da napustimo proizvodnju iz uglja.Tako da jako veliki investicioni ciklus očekuje Elektroprivredu Srbije u narednih 20 godina“, zaključuje Marković.
Izvor: Insajder