Željko Raljić: Spremni da pogaze i zakon i Ustav samo da bi opstali na vlasti i da bi zaštitili svoje tajkune (VIDEO)
Krize u BiH su sve učestalije i sve dublje. Skupština Republike Srpske, koja je zasedala juče do pola četiri ujutro, usvojila je 13 zaključaka koji se, kako se navodi, tiču urušavanja pravnog poretka u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma. U zaključcima se kritikuje rad visokog predstavnika u BiH i "antidejtonsko delovanje Ustavnog suda, Suda i Tužilaštva BiH". Tužilaštvo i Sud BiH, kako je zaključio Parlament u Banjaluci, vode politički montiran proces protiv predstavnika Republike Srpske koji se, kako se navodi, zasniva na nezakonito nametnutim odlukama visokog predstavnika.
Analitičar iz Banjaluke Željko Raljić ocenio je u emisiji "Svet i mi" na Insajder televiziji da je poslednja sednica Narodne skupštine Republike Srpske samo jedna u nizu koja je poslužila predsedniku RS Miloradu Dodiku "baš kao otirač i ništa više od toga".
"U više navrata je i sama Narodna skupština gazila svoje zaključke, pa i zakone koje je donosila, isto tako i izvršni organi, Vlada Republike Srpske, pa i sam predsednik Republike Srpske, a isto tako i predstavnici u državnim organima BiH koji dolaze iz RS. Nije to ništa novo. Ako krenemo od samih zaključaka, pravno gledano, niži zakonodavni nivo vlasti - dakle entitetski u RS - želi da od viših organa države BiH traži da postupe po njegovoj volji. To ne biva, to sami znamo, ali ovo je čista politika. Dakle, ako ćemo posmatrati stvari s te tačke, onda možemo reći da Narodna skupština gazi sve ono što je spočitavala Parlamentu BiH, visokom predstavniku i drugim predstavnicima međunarodne zajednice", rekao je Raljić.
Stalna igra mačke i miša
Jedni su mišljenja da su zaključci Skupštine u Banjaluci posledica svega što se dešavalo u poslednjih 20 godina u BiH, a drugi da je sve ovo posledica sudskog procesa pred Sudom BiH protiv Milorada Dodika, kojem se sudi upravo zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika. Raljić je saglasan s tim da je sve ovo posledica sudskog procesa koji se protiv Dodika vodi u Sarajevu.
"Kad je reč o Dodiku, istraga o kupovini vile na Dedinju je krenula mnogo ranije i tu Tužilaštvo BiH ima dovoljno materijala. Međutim, Dodik uporno već dve-tri godine izaziva međunarodnu zajednicu i kao da sam traži sankcije. Na kraju je i dobio američke sankcije, ali isto tako dobija i uporne pretnje od visokog predstavnika. I ovo je stalna igra mačke i miša. Dodik je znao šta potpisuje kada je potpisao sporni zakon koji je objavljen u Službenom glasniku, pritom je visoki predstavnik tražio i od direktora Službenog glasnika da to ne bude objavljeno... Obojica su se oglušili i zato su danas na Sudu BiH", kaže on.
Celu situaciju ne olaksašava ni međunarodna zajednica - i ovaj problem, kao i sve prethodne, različito čita. U zajedničkom saopštenju ambasada zapadnih zemalja i Delegacije Evropske unije u BiH piše da su zaključci parlamenta Srpske pretnja ustavnom poretku zemlje. Sa druge strane, Ambasada Rusije u BiH ocenjuje da je licemerna izjava zapadnih ambasada. Sagovornik Insajder televizije smatra da su ovde zapravo svi u pravu.
"Ali, da bismo govorili o posledicama, moramo znati šta je uzrok. Dakle, ovde su u pravu i predstavnici ruske ambasade, kao i američke i ambasada zemalja EU, a jednim delom je tu u pravu i Republika Srpska. Ali mi moramo da shvatimo ključnu stvar. Danas je uhapšen državni ministar bezbednosti iz Republike Srpske Nenad Nešić, koji je svojevremeno bio direktor javnog preuzeća ’Putevi Republike Srpske’. Dodik danas lije krokodilske suze i kaže da je to još jedan u nizu napada na RS i njene funkcionere. Dajmo onda dopustiti pravosuđu da radi svoj posao, pa da vidimo šta će iz toga izaći", ističe Raljić.
BiH je veoma daleko od Brisela
Inače, jednim zaključkom Parlamenta u Banjaluci se od predstavnika Srpske u zajedničkim institucijama BIH traži da, do daljnjeg, obustave odlučivanje iz oblasti evropskih integracija. S druge strane, amabasade zapadnih zemalja poručuju da bi - u trenutku kada formalno otvaranje pregovora nikada nije bilo bliže - povratak političkim blokadama imao negativne posledice za sve građane BiH. Na pitanje koliko je BiH daleko od Brisela, Raljić je rekao – veoma daleko.
"Zato što aktuelne vlasti u RS i nazovi "političke elite" upravo tako žele. Ne žele vladavinu zakona u BiH, ne žele da rade u interesu građana, oni žele da vladaju po modelu iz feudalnog vremena i to pokazuju svakodnevnim pljačkanjem budžeta. Dakle, jednostavno stoje stvari, Dodik ima mogućnost da na sudu dokaže za šta jeste kriv, a za šta nije kriv. Ponoviću, ovaj sudski proces, koji se trenutno vodi zbog objavljivanja u Službenom glasniku, jeste paravan za sudski proces koji treba da usledi kada je u pitanju nezakonita kupovina vile na Dedinju. Dakle, ovamo će da bude junak srpskog naroda i da kaže da ga tamo nekakvo političko Sarajevo, kako on to voli da kaže, želi omalovažiti, poniziti i osuditi, ali kada je reč o kupovini vile na Dedinju - to nije kupila institucija predsednika Republike, to je kupio Milorad Dodik iz Laktaša za sebe i svoju porodicu. I to na nezakonit način, mi to svi znamo", dodaje on.
Svi su izašli ispod istog šinjela Josipa Broza
Kada je reč o rušenju Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji je donet pre skoro 30 godina, Raljić je rekao da je odgovornost svih u BiH podjednaka.
"Predstavnici sve tri političke elite u BiH funkcionišu na isti način. Svi oni su izašli ispod istog šinjela Josipa Broza i jednako tako se i ponašaju. Dakle, što više zagrabiti iz budžeta - entiteskog ili državnog, potpuno je nebitno. Svi su već viđeni na političkoj sceni, odnosno svi su već vršili vlast. Nema gotovo nikog novog i svi se ponašaju na isti način - neodgovorno prema građanima, bahato do maksimuma i spremni su da pogaze i zakon i ustav samo da bi opstali na vlasti i da bi zaštitili svoje tajkune, u prvom redu", zaključio je Željko Raljić.
Izvor: Insajder